Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|

Ogromne ilości wody na egzoplanecie. NASA potwierdza odkrycie

26
Podziel się:

Naukowcy odkryli niesamowitą ilość wody na jednej z egzoplanet, znajdującej się około 700 lat świetlnych od Ziemi. Planeta krąży wokół gwiazdy WASP-39, w gwiazdozbiorze Panny.

Kosmiczne teleskopy ciągle badają odległe planety
Kosmiczne teleskopy ciągle badają odległe planety (NASA, ESA)

Planeta znana jako WASP-39b może mieć nawet trzykrotnie więcej wody niż pierwotnie się spodziewano. Początkowo porównywano ją do naszego Saturna, ale nowe badania sugerują, że może się zdecydowanie różnić. Jej powstanie też mogło być zupełnie inne, niż myśleliśmy.

Prawdopodobnie planeta mogła być bombardowana ogromną ilością materii zawierającej lód. Możliwe też, że powstała dosyć daleko od swojej gwiazdy, wokół teraz orbituje.

WASP-39b nazywa się "upiorną egzoplanetą" lub "gorącym Saturnem". Krąży wokół swojej gwiazdy w bardzo bliskiej odległości. Aż 20 razy bliżej niż Ziemia wokół Słońca. Całkowity obrót zajmuje jej zaledwie 4 dni. Po stronie dziennej, temperatury sięgają nawet 776 stopni Celsjusza. Co ciekawe, po nocnej też są bliskie temu, ponieważ silne wiatry transportują ciepło na całą planetę.

Dalsze badania będą prowadzone za pomocą teleskopu Jamesa Webba, który zostanie wprowadzony na orbitę ziemską w przyszłym roku. Astronomowie liczą na informacje na temat związków węgla, które mogą znajdowac się w atmosferze. Pochłaniają one światło w zakresie fal podczerwieni, których nie widzą aktualnie używane teleskopy. Ich analiza pozwoli lepiej poznać proces powstawania planety.

Informacje na temat składu atmosfery dostarczyły teleskopy ziemskie we współpracy z kosmicznymi Teleskopami Hubble'a i Spitzera. Najważniejsze, czego się dowiedzieliśmy, to to, ze planety mogą powstawać na różne sposoby, mimo, że wydają się być podobne.

Źródło: NASA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
aoen
4 lata temu
Jacy Wy ludzie jesteście prymitywni......
s
4 lata temu
w sumie niedaleko
BartUK
4 lata temu
Woda w stanie gazowym....komntarze od. Januszy....
kas
4 lata temu
hehehe.....naukowcy z NASA to powinni robić w jakimś kabarecie upadłem ze śmiechu z tego odkrycia +776 stopni Celsjusza na planecie,a oni tam widzą wodę.?!?!?!
i tak
4 lata temu
Chyba w postaci pary wodnej do 7,76 potęgi wyszło mi nowe działanie matematyczne
Artur
4 lata temu
Pewnie planeta produkuje non stop ogromne ilości własnej wody. W środku jest mega gęsta kulka lodu wielkości tej do drinków jak tego Pana i juz. Proste.
Eugeniusz
4 lata temu
Ciekawe.... Temperatura ponad 700 stopni i woda jest. Przy tak bliskiej odległości od rodzimej gwiazdy (promieniowanie jonizujące), na 100% następuje dysocjacja wody na wodór i tlen w takich warunkach wodór na pewno opuszcza planetę, zaś tlen wchodzi w reakcję z metalami. Coś tu nie gra panowie. Informacja dla autora tego tekstu; Kwa, kwa, kwa.
gość
4 lata temu
Jak już znaleźli tyle wody to niech przygotują kajaki i spływają, pajace.
acds
4 lata temu
a jak to odkryli ???? proszę o szczegóły badań, urządzenia miernicze, metodę badań, obliczenia, bo suche fakty i zdjęcie z Powerpointa to trochę za mało
e5y
4 lata temu
a gdzie obama i jego męska panna pierwsza gejowska dama
IQ
4 lata temu
Woda tak jak inna ciecz wrze nie tylko w 100 stopniach wszystko zależy od ciśnienia a jak jest ogromne to tworzy ciało stałe ale nie lód nawet wodór może być metalem chodzi o ciśnienie
A.
4 lata temu
Bzdury.
FILUTEK.
4 lata temu
CIA twierdziło że Irak ma bombę atomową.
sef
4 lata temu
natanyahu powinien udać sie tam niezwłocznie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić