Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

ORP "Kormoran" robi furorę wśród państw NATO

36
Podziel się:

"Kormoran" to pierwszy z trzech zamówionych przez Marynarkę Wojenną nowych okrętów. Choć wciąż czekamy na jego wejście do służby, to już cieszy się olbrzymią popularnością. Polski niszczyciel min chcą kupić inne państwa NATO.

Najnowszy polski okręt wojenny w porcie w Gdyni
Najnowszy polski okręt wojenny w porcie w Gdyni (Marynarka Wojenna RP)

Najnowocześniejszy polski okręt do służby wejdzie 28 listopada. Mimo to już zdążył przykuć uwagę innych państw, które są zainteresowane zakupem polskiego niszczyciela min.

- Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele szczegółów, ale przedstawiciele pięciu różnych krajów - częściowo z NATO-6130285597505153c), częściowo spoza NATO - zgłosili żywe zainteresowanie Kormoranem. - zdradził w rozmowie z Radiem Gdańsk prezes stoczni Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko. - Niektórzy przyjechali już nawet w tej sprawie, niektórzy rozmawiali na ten temat na poziomie dowódców marynarek wojennych. Oczywiście wymaga to dalszych dość długich rozmów, ale myślę, że Kormoran jako nowoczesny produkt ma potencjał eksportowy. Myślę zresztą, że to zainteresowanie bardzo wzrośnie po wejściu jednostki do służby - mówi Piotr Dowżenko.

Według nieoficjalnych transakcji, okrętem ORP "Kormoran" zainteresowane są głównie państwa bałtyckie. Co ważne, gdyby doszło do sprzedaży, na transakcji zarobi również Skarb Państwa. Inspektorat Uzbrojenia posiada prawa licencyjne do tego projektu.

“Kormoran” przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i niszczenia min morskich. W tym celu został wyposażony m.in. w sonary, bezzałogowe pojazdy podwodne Double Eagle służące do wykrywania i zwalczania min morskich oraz polskie pojazdy bezzałogowe Morświn.

ORP "Kormoran" ma 58,5 metra długości, 10,3 metra szerokości i 830 ton wyporności. Okręt może płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 28 km/h i ma zasięg 2500 mil morskich, tj. około 4500 kilometrów. Załogę "Kormorana" stanowi 45 oficerów i marynarzy. To pierwszy nowy polski okręt od 20 lat.

ORP "Kormoran" to jeden z trzech niszczycieli min, które trafią do Marynarki Wojennej RP. Pozstałe dwa będą nosiły nazwy ORP "Albatros" i ORP "Mewa" i mają wejść do służby do 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(36)
Z 007
5 lata temu
TE ZWŁOKI WODNE KRAJE CHCĄ JAKO CELE MÓWCIE PRAWDĘ WY Z PIS NIETYCH
afrykaner
5 lata temu
Polska potrzebuje niszczycieli z rakietami dalekiego zasięgu i uzbrojone w głowice nuklearne a nie ulotki z wizerunkiem Jezusa i apostołów.
Asdik
5 lata temu
Niemiecki projekt ,wykonanie polskie co widac!jednak cud ze ukonczony
uze
5 lata temu
Okręt wojenny i prędkość 15w? To chyba jakiś żart. Po co niszczyciel min który nie potrafi utrzymać prędkości marszowej żadnego zespołu floty wojennej? Kolejny bubel nadający się do pracy co najwyżej przy wejściu do portu.
Juzió
5 lata temu
Jakie trzy skoro na pozostale dwa jeszce nie podpisano kontraku. Znowu jakiś pismak się pospieszyl z artykułem
Podpis Nieczy...
5 lata temu
PiS z Antonim izolują Polskę na arenie międzynarodowej i robią z Polski pośmiewisko! A nie, chwileczkę... To raczej inżynieria społeczna w wykonaniu polskojęzycznych pionków obcych mocarstw, którym nie w smak jest silna i niepodległa polska. Jedziemy z inicjatywą Trójmorza i wypinamy się na tęczową Unię Europejską.
PL
5 lata temu
Gratuluję Polsko 500+ to silniejsza rodzina, nowy okręt to mały postęp w wielkim świecie. Małymi krokami można zajść baaaardzo daleko, byleby wszyscy chcieli iść w tym samym dobrym kierunku.
Anna
5 lata temu
Może chce kupić konkurencja stoczniowa aby dokładnie poznać nowy statek :) Polska jak zwykle halo robi i dzieli skórę na niedzwiedziu
se fesf
5 lata temu
KUUUUpa złomu taniego bezwartosciowego złomu!! stąd takie niby zainteresowanie
Mirek z komis...
5 lata temu
Wiem kto kupi!!! Czesi, Słowacy, Austriacy, Szwajcaria i Węgry! 100%
humor na dzi...
5 lata temu
co to jest-czerwone i goni między majtkami? wkurzony bosman :-)
majtek
5 lata temu
a jak tam nasza sztandarowa fregata "Pułaski",znana z tego że wystąpiła w filmie "Polowanie na czerwony Październik" pod nazwą USS Clark ?
Kat
5 lata temu
Trochę powolny jak na niszczyciela
niegolony
5 lata temu
można? Można!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić