Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Oszuści podszywają się pod znany sklep internetowy

1
Podziel się:

Cyber monday to internetowy odpowiednik “black friday” - promocje przenoszą się głównie do internetu. Czas wyprzedaży w sieci próbują wykorzystać oszuści.

Uwaga na oszustów w internecie
Uwaga na oszustów w internecie (Shutterstock.com)

Już od "czarnego piątku" zasypywani jesteśmy licznymi wiadomościami o wyprzedażach i promocjach. Zapewne z niektórych okazji korzystacie i robicie zakupy w wielu sklepach. Oszuści chcą to wykorzystać i od piątku wysyłają maile z fałszywymi fakturami.

O zagrożeniu pisze portal Zaufana Trzecia Strona. Oszust podszywa się pod popularny sklep z akcesoriami komputerowymi - morele.net. Do potencjalnych ofiar wysyłane są wiadomości o nazwie "Faktura VAT do zamówienia nr 4389844" lub "Morele.net Potwierdzenie zakupu nr 5775747". Przestępca dołącza również załącznik, otworzenie którego spowoduje ściągnięcie i uruchomienie pliku ransomware.

Złośliwe oprogramowanie szyfruje komputer i żąda okupu za odblokowanie danych.

"Informujemy, że Morele.net sp. z o.o. odnotowała pojawienie się wiadomości e-mail sugerujących poprzez adres nadawcy (noreply@morele.net) oraz tytuł i treść wiadomości, że jest to korespondencja pochodząca od naszej firmy. Ma ona skłonić do otwarcia załącznika, prawdopodobnie zawierającego szkodliwe oprogramowanie. Wiadomość nie została wysłana z naszych serwerów i tego typu działania nie są niestety możliwe do natychmiastowego zablokowania. Podejmujemy wszelkie możliwe kroki prawne w celu zidentyfikowania sprawcy i zablokowania dalszych działań tego podmiotu". - wyjaśnia sklep na swojej stronie.

Warto pochwalić sklep za reakcję - wchodząc na morele.net dostaniemy informację o ataku cyberprzestępcy. Niestety jednak w zakupowym szale wiele osób może zapomnieć o weryfikowaniu takich informacji i nie zdziwi się, że dostaje maila o fakturze czy zamówieniu. Jest to okres, gdy kupuje się dużo i często, więc wiadomość może nie wzbudzić czujności. Warto uważać i ostrzec znajomych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Maria
5 lata temu
Black friday,cyber monday az moze nadejsc taki dzien kiedy Polska przestanie byc Polska.Wstretny kapitalizm
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić