aktualizacja 

Pierwszy napad na amerykański bank. Historia niczym z najlepszego kryminału

0
Podziel się:

Pierwsze obrabowanie banku w Stanach Zjednoczonych odbyło się bez żadnych ofiar, a nawet… śladów włamania. Podczas napadu skradziono równowartość dzisiejszych 3 milionów dolarów. Miało ono jedną zaletę, gdyż przyczyniło się do rozpoczęcia walki o prawa obywateli USA.

Ówczesna siedziba Banku Pensylwania w Carpenters’ Hall, gdzie Patrick Lyon instalował nowe drzwi do skarbca
Ówczesna siedziba Banku Pensylwania w Carpenters’ Hall, gdzie Patrick Lyon instalował nowe drzwi do skarbca (materiały)

Miasto Filadelfia pełniło ważną rolę w historii kraju, gdyż było pierwszą stolicą USA, miejscem ogłoszenia Deklaracji Niepodległości oraz Konstytucji Stanów Zjednoczonych, a także tutaj w 1781 roku powstał pierwszy bank w Ameryce Północnej – Bank Pensylwania.

Pod koniec XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych wymiar sprawiedliwości dopiero się konstytuował, brakowało urzędów centralnych czy sposobu na egzekwowanie należnych podatków. Prezydent Jerzy Waszyngton starał się temu zaradzić i przyczynił się do powstania m.in. Sądu Najwyższego, sądów obwodowych i okręgowych.

Błyskawiczny wzrost gospodarczy, zasiedlanie kolejnych terenów i rewolucja przemysłowa były zachętą do przyjazdu głównie wykwalifikowanych specjalistów i rzemieślników z Europy, gdyż tanią siłę roboczą stanowili sprowadzani niewolnicy z Afryki. Jednym z upatrujących szans na nowe życie w dopiero rozwijającym się kraju był mistrz ślusarski Patrick Lyon.

Pierwsze lata Lyona w Stanach Zjednoczonych

Patrick Lyon w wieku 25 lat opuścił Szkocję i popłynął do Ameryki licząc na odniesienie sukcesu. Rozpoczął od pracy u innych rzemieślników, lecz wkrótce otworzył własny zakład, dzięki któremu stał się znanym i cenionym nie tylko ślusarzem i kowalem, lecz wynalazcą. Lyon stworzył silnik hydrauliczny oraz dzwon nurkowy ułatwiający naprawę statków pod wodą. W swoim testamencie zapisał, że na jego grobie winno znaleźć się epitafium:
Moje kowadło na ziemię upadło, miechy straciły dech,
Palenisko dawno zgasło, kuźnię przykrył kurz,
Węgiel spalony, żelazo stopione,
Gwoździe wbite, robota skończona.

Intratny biznes

W 1793 r. kraj opanowała epidemia żółtej febry, w wyniku której zmarła 1/10 populacji Filadelfii, a wśród nich żona i dziecko Patricka Lyona. Gdy pięć lat później pojawiło się zagrożenie nawrotu moru, Lyon zamierzał opuścić miasto. Otrzymał jednak zlecenie nie do odrzucenia, co spowodowało opóźnienie jego wyjazdu.

Do szkockiego ślusarza zgłosił się stolarz Samuel Robinson z Banku Pensylwanii z prośbą o montaż żelaznych drzwi do sejfów w nowej siedzibie instytucji. W celu wymiany zamków, Patrick Lyon przetransportował je do swojego zakładu, gdzie kolejnego dnia odwiedził go Samuel Robinson w asyście podejrzanego nieznajomego. Obydwaj przybysze żywili wielkie zainteresowanie nowymi kluczami. Po zainstalowaniu drzwi od sejfu pensylwańskiego banku, 28 sierpnia 1798 r. Patrick Lyon wraz ze swoim nastoletnim pomocnikiem opuścił Filadelfię.

Historyczny napad na bank

Minęło zaledwie kilka dni od wykonania usługi przez Lyona, gdy doszło do zrabowania 162 821 dolarów, co dziś stanowiłoby równowartość ok. 3 milionów dolarów, ze skarbca banku w Filadelfii. W połowie września informacja o napadzie dotarła do miasteczka Lewiston, gdzie przebywał Lyon. Po analizie doniesień w prasie, doszedł do wniosku, że ze względu na brak jakichkolwiek oznak włamania w kradzież pieniędzy musieli być uwikłani zarówno pracownicy, jak i sam Samuel Robinson. Lyon zdecydował się na krok, który wykonałby każdy, kto nie ma nic na sumieniu. Wrócił do miasta, aby wyjaśnić sprawę na miejscu i oczyścić się z zarzutów.

Po dotarciu do Filadelfii nie udało mu się ani uwolnić się od oskarżeń ani pomóc w odnalezieniu prawdziwego sprawcy, gdyż trafił za kratki. Jego izolatka miała zaledwie 3,6 m2, a jedyne co mu pozostało to modlitwa i lektura Pisma Świętego. Lyon został aresztowany dzięki zeznaniom konstabla Johna Hainesa, któremu przypadło w udziale nagroda za wskazanie przestępcy w wysokości 2 000 dolarów.

Rabuś na wolności

W tym samym czasie prawdziwy sprawca przekrętu cieszył się życiem i zastanawiał się, w jaki sposób najlepiej byłoby przechowywać tak pokaźny łup. Wpadł na pomysł, że może najbezpieczniej trzymać zrabowane pieniądze w… banku. Porozdzielał gotówkę i zaczął mniejsze kwoty wpłacać do różnych instytucji finansowych, a jedną z nich był okradziony przez niego bank w Pensylwanii. Jego plan nie był dobrze przemyślany i na własne życzenie trafił na przesłuchanie. Oszust przyznał się do winy, lecz nie trafił do więzienia, gdyż udało mu się oddać praktycznie całą kwotę bankowi.

Kim był przestępca?

Owym oszustem okazał się Isaac Davis, podejrzany mężczyzna, który odwiedził wraz z Samuelem Robinsonem warsztat Patricka Lyona. Przestępca był w zmowie z portierem pracującym w banku.

Przyznanie się Davisa do winy nie spowodowało, że Lyon został wypuszczony zza kratek, ponieważ ani organy ścigania ani władze banku nie chciały przyznać się do błędu. W więzieniu szerzyła się epidemia żółtej febry, a Lyon zaczął godzić się z myślą, że nie doczeka się sprawiedliwości.

Z pomocą przyszli mu jednak przyjaciele, którym udało się nakłonić Davisa do złożenia zeznania, że Patrick Lyon nie współpracował z nim przy napadzie na bank. Z początkiem 1799 roku mistrz rzemieślniczy odzyskał wolność i niedługo potem napisał książkę pt. Opowieść Patricka Lyona, który wycierpiał trzy miesiące ciężkiego więzienia w filadelfijskim zakładzie karnym wyłącznie z powodu mglistego podejrzenia udziału w napadzie na Bank Pensylwanii.

Walka o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych

1805 rok to data symboliczna, wówczas Patrick Lyon wytoczył proces przeciwko bankowi, lokalnym władzom i organom ścigania, co zapoczątkowało pierwszą walkę o prawa obywatelskie w USA. W swym pozwie domagał się zadośćuczynienia za krzywdy związane z bezpodstawnym aresztowaniem, dowiódł również, że ucierpiała na tym jego reputacja i nie miał możliwości wykonywania swojego zawodu.

Proces zyskał ogromny rozgłos w całym kraju, a kilku znanych adwokatów wyraziło chęć reprezentowania oskarżonego przed sądem nie oczekując w zamian żadnego wynagrodzenia. Aby wygrać sprawę, należało udowodnić że władze stanu i banku działały w złej wierze, co nie było trudne, gdyż Patrick Lyon pozostał w areszcie, mimo przyznania się do winy Isaaca Davisa, a sam powód trafienia Lyona za kratki opierał się na domysłach na temat sfabrykowania klucza do nowego sejfu. Proces szkockiego ślusarza stał się istotnym głosem w walce o prawa szarego obywatela Stanów Zjednoczonych. Ława przysięgłych przyznała rację Lyonowi, który ostatecznie otrzymał odszkodowanie w wysokości 9 tysięcy dolarów, co stanowiło równowartość kilkudziesięcioletniej średniej pensji.

Źródło: Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o książkę:

Autor: Sławomir Żywczak - Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej, miłośnik słowa pisanego, znawca rynku książki. Pasjonat literatury faktu, wycieczek górskich, narciarstwa, muzyki filmowej i jazzu.
Jeśli spodobał Ci się artykuł zobacz również: "Władca piorunów".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Burza wokół Haalanda. Ujawnili, co robił w aucie wartym fortunę
Hit. Tak czterokrotny mistrz olimpijski ubrał się na mecz
Bosacka o dacie przydatności do spożycia. Nowe przepisy UE ją wydłużą
Tomasz Komenda przed sądem z byłą narzeczoną. "Będę się odwoływał"
Dramat w basenie z piankami. Zdjęcie z Małopolski
Kupiłeś? Natychmiast wyrzuć. Jest rakotwórczy. GIS ostrzega
"Zakochana Złośnica" 23 lata później. Aktorka właśnie skończyła 42 lata
Montują je przy drogach. "Polecą" prawka
Myślał, że nikt tego nie widzi. Propagandysta zrobił to na antenie
21-latka miała malutkie kropki na skórze. Diagnoza okazała się szokiem
1400 zł za pobyt ze śniadaniem. Tydzień w raju w świetnej cenie
To stało się na pasach. Myślała, że nic jej nie jest. Nagranie
Sensacja w Australii. "Takie znalezisko zdarza się raz w życiu"
Ksiądz dogadał się z inwestorem? Do tego namawiał wiernych
O północy padły strzały. "Rebelia w Rosji?"
Seryjny dawca nasienia. Matki poczętych z niego dzieci przerażone
Szelągowska się przyznała. "Możecie mnie ścigać"
Trudne chwile Magdaleny Ogórek. Jej były mąż walczy o życie
Ukraińcy wrócili z ćwiczeń. Rosjanie są poważnie zaniepokojeni
Wyniki Lotto 27.03.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Mordercy skazani na dożywocie. Pogrążyły ich ''zeznania'' gadającej papugi
Nuda na meczu Polska - Albania? Zobacz, co wymyślił kibic na stadionie
Chińczycy zrobili odwiert na Księżycu. Dokonali przełomowego odkrycia
Dyrektor TVP Sport wbija szpilkę konkurencji. Koniec wielkich planów?
Niezwykłe odkrycie badaczy. Nowy gen powoduje ryzyko raka
Dramat Shakiry. Jej mama trafiła do szpitala
Białoruski propagandysta: ''Warszawa się stopi, Wilno zatonie"
Nigdy nie chowaj tam cennych przedmiotów. Złodziej tylko na to liczy
Fatalna kontuzja byłego reprezentanta Polski. I to na turnieju charytatywnym
Nagrali ich na Karaibach. Zachowanie księżnej Kate jest hitem
Joanna Krupa się rozwodzi. Mąż złożył pozew
Spojrzeli na 18-letnią Węgiel. "Po co zakłamywać rzeczywistość?"
Piękna partnerka polskiego kadrowicza po raz pierwszy w Polsce. Będzie wspierać go z trybun
Dostały mandat za przejście za czerwonym świetle. Jest jeden problem
Spięła tym włosy i wsiadła do auta. Doszło do potwornego wypadku
Znaleźli je ukraińscy "łowcy dronów". To było w środku
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Kurzajewski z przytuloną piękną blondyną. Już wiadomo, kim jest kobieta
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To już pewne. Będzie nowe świadczenie
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Oto co Ukrainka nagrała w Gdyni. "Normalny dzień w Polsce"
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Zdrapała 3300 zdrapek. Afera w punkcie Lotto
"Nic już nam nie zostało". To koniec kultowego zespołu
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Emerytury w górę o 20 proc. Dobre wieści dla dużej grupy seniorów
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
Szok w USA. Zobaczyli go tam pierwszy raz od 30 lat. "Ukradkiem żyje w okolicy"
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Japończycy spróbowali żurku. Reakcja hitem w sieci
Natalia z Poznania nie żyje. Tragiczny finał walki z chorobą
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić