Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Skorupka
|

Saturn wyprzedził Jowisza w liczbie księżyców. Odkryto 20 nowych naturalnych satelitów

5
Podziel się:

Saturn prześcignął Jowisza w liczbie naturalnych satelitów. Naukowcy dokonali odkrycia 20 nieznanych wcześniej księżyców krążących wokół gazowego olbrzyma. To sprawia, że Saturn ma ich w sumie 82 - najwięcej w Układzie Słonecznym.

Naukowcy odkryli 20 nowych księżyców Saturna
Naukowcy odkryli 20 nowych księżyców Saturna (Shutterstock.com)

Jowisz nie jest już planetą z największą ilością księżyców w Układzie Słonecznym. Wyprzedził go jego sąsiad - Saturn. Naukowcy odkryli 20 nowych naturalnych satelitów krążących wokół gazowego olbrzyma. Teraz Saturn ma ich łącznie 82, podczas gdy Jowisz o trzy mniej.

Astronom z Carnegie Institute of Science, Scott Sheppard i jego zespół zaobserwował nowe księżyce używając Teleskopu Subaru znajdującego się na Hawajach. Odkrycie ogłosiła 7 października organizacja Minor Planet Center działająca przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

- Wykorzystując jeden z największych teleskopów na świecie, kompletujemy wiedzę o małych księżycach krążących wokół dużych planet. To odgrywa kluczową rolę w tym, aby pomóc nam w ustaleniu, jak planety Układu Słonecznego powstawały i ewoluowały - powiedział Sheppard.

Nowe księżyce Saturna

Spośród 20 odkrytych księżyców, aż 17 okrąża Saturna w kierunku przeciwnym do obrotu samej planety. Dwa księżyce poruszające się na orbicie zgodnej z obrotem Saturna znajdują się bliżej gazowego olbrzyma, a ich okres obiegu wynosi około 2 lata. Pozostałym 18 okrążenie Saturna zajmuje ponad 3 lata.

- Badanie orbit tych księżyców pomaga ustalić ich pochodzenie, a także pomaga nam dowiedzieć się jakie warunki panowały wokół Saturna w czasie, gdy księżyce te się formowały - mówi Sheppard.

Wszystkie znalezione księżyce występują w znanych już konfiguracjach orbitalnych Saturna. Dwa z nich można zaliczyć do grupy inuickiej, która powstała najprawdopodobniej na skutek rozpadu większego satelity. Księżyce krążące po wstecznej orbicie można zaliczyć do grupy nordyckiej. Jeden z nich jest obiektem poruszającym się po najodleglejszej orbicie wokół Saturna.

Nowe księżyce Saturna zostały odkryte przy pomocy Teleskopu Subaru na górze Mauna Kea na Hawajach. Warto podkreślić, że ten sam zespół badaczy przy użyciu tego teleskopu odkrył rok temu 12 nowych księżyców wokół Jowisza.

Naukowcy zachęcają do pomocy w znalezieniu nazw dla nowo odkrytych księżyców.

- Księżyce muszą być nazwane na cześć gigantów z mitologii nordyckiej, galijskiej lub eskimoskiej – podkreślił Sheppard.

Zgłoszenia można przesyłać do 6 grudnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Fralalalalala...
3 lata temu
Ten artykuł jest nie interesujący a kosmos to skarbonka NASA i innych dziwadeł, jak będzie kometa miała pucnąć w ziemię to pucnie bez ich wiedzy i zgody.
Zdnk
3 lata temu
Pod względem naliczonych sztuk może chwilowo i tak - Saturn górą. Ale pod względem całkowitej masy swych księżyców Jowisz jest i zostanie na najwyższym miejscu podium w tym układzie Słonecznym.
Dudek
3 lata temu
To teraz mogę spokojnie spać . Już się bałem że ich nie znajdą.
Zanimanin
3 lata temu
Panie M.Skorupka: przy pomocy Jurka, za pomocą sznurka.
bezrobotny
3 lata temu
A jachty znowu podrożały :-(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić