Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Rymsza
|
aktualizacja

Saudyjski książę za 500 mld dolarów zbuduje miasto z własną pogodą i księżycem

60
Podziel się:

Saudyjski książę zamierza wybudować megamiasto na środku pustyni. Neom ma mieć własny deszcz, roboty, hologramy i najlepsze restauracje świata. Szalona inwestycja będzie kosztować 500 mld dolarów, czyli prawie 2 biliony złotych.

Arabia Saudyjska to kraj wielu kontrastów
Arabia Saudyjska to kraj wielu kontrastów (123RF)

Megamisto Neom ma powstać na środku pustyni i nie będzie tylko miejscem do życia i mieszkania. Gdy saudyjski książę w coś inwestuje, robi to z rozmachem i przytupem godnym najlepszych pisarzy bajek sci-fi.

Neom - własny deszcz, własny księżyc, własne dinozaury

W mieście Neom będzie padał kontrolowany deszcz ze sztucznie tworzonych chmur, a na niebie zawiśnie sztuczny księżyc, zapalany każdego wieczoru. Przy jego świetle będzie można spacerować po plaży ze świecącego piasku. Romantyczna atmosfera gwarantowana.

W sklepach i klubach ludzi będą obsługiwać roboty, a do każdego miejsca można będzie się dostać latającą taksówką, co zapewni dodatkową rozrywkę. Także w mieszkaniach roboty zrobią za nas wszystko. Nie muszę chyba dodawać, że w Neom będzie największe zagęszczenie restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelina na świecie?

Szkoły niestety w Neom będą, ale lekcje poprowadzą hologramy! Tamtejszy system edukacji ma być najlepszy na świecie, ale po inwestycji księcia bin Salmana nie spodziewałam się niczego innego. Ponieważ atrakcji wciąż może być za mało, książę planuje wybudować w mieście wyspę w stylu Parku jurajskiego z robotami-dinozaurami.

Policję i straż miejską wyręczy zaawansowany monitoring, drony, rozpoznawanie twarzy i stały nadzór nad każdym obywatelem - to już mniej mi się podoba, ale w Neom powinno być dzięki temu superbezpiecznie. Może zbyt bezpieczne - w końcu w tym kraju mężczyźni dostają SMS-y, gdy kobiety z ich rodziny podróżują.

Oczywiście nie mówimy o mieście z trzema skrzyżowaniami i rondem. Neom ma mieć powierzchnię zbliżoną do stanu Massachusetts, czyli jakieś 27 tys. kilometrów kwadratowych. Warszawa zmieści się na tej powierzchni 52 razy i jeszcze zostanie miejsca na Kraków i kawałek Łodzi. Budownictwo na pewno nie będzie ustępowało Rijadowi, stolicy kraju.

Megamiasto ma zmienić saudyjską gospodarkę

Książę Mohammed bin Salman wyda na ten projekt 500 mld dolarów. Władca liczy, że w ten sposób uda mu się zdywersyfikować saudyjską gospodarkę, obecnie polegającą na ropie. Stworzenie Neom jest kluczowym wyzwaniem, które zapowiedział władca w planie Vision 2030, nakreślającym przyszłość saudyjskiej gospodarki. Obecnie Arabia Saudyjska produkuje niewiele mniej ropy naftowej niż Stany Zjednoczony i jest mocno uzależniona od paliw kopalnych.

Informacje o mieście podał "Wall Street Journal" na podstawie raportów przygotowanych przez firmy konsultingowe, które książę Mohammed bin Salman zatrudnił przy projektowaniu megamiasta.

Kogo stać na mieszkanie w Neom?

Neom ma być miejscem dla marzycieli, przyciągać największe umysły i talenty, ale raczej przyciągnie turystów z bardzo, bardzo grubymi portfelami. Średnie zarobki w Arabii Saudyjskiej nie są złe, ale nie wyobrażam sobie, by przeciętnego mieszkańca było stać na czynsz w tak zaawansowanym technicznie budownictwie. Na powierzchni Neom mogłoby wygodnie żyć 100 milionów ludzi, ale czy znajdzie się tylu chętnych?

Jest też spora szansa, że projekt to tylko mrzonka. Analitycy mają poważne obawy o sposób finansowania budowy megamiasta. Drugim problemem są ograniczenia techniczne.

O bogactwach saudyjskich książąt krążą legendy, ale tak naprawdę bin Salamana nie stać na tę inwestycję. Wstępne analizy i plany powstały za pieniądze pożyczone od innych krajów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
Euzj
3 lata temu
Książę daj 6 zer i styka
Kaktus z dłon...
3 lata temu
Srutututu majtki z drutu.
efwef
3 lata temu
pomysł kozak
e4
3 lata temu
ten saud to jakiś pedofil
donald fuck
3 lata temu
i prosze saudzie zabrać nasze POwskie celebrytki morze kinga rusin sie połasi na kąsek kału z POd ciebie saudzie
PiS - PZPRbis
3 lata temu
Od kiedy Jarosław Kaczynski jest księciem?
adad
3 lata temu
niestety ludzie sami doprowadzili do tego, ze czesc ludzi jest wyzej nad innymi... smutne
Pyta dromader
3 lata temu
Czy to ten sam Arab, który jest podejrzewany o współudział o morderstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego ???
Radek
3 lata temu
niech buduje i wpusci tam cala ta zgraje 'myslicieli, inzynierow, lekarzy' ktorzy przyplyneli na pontonach do Europy i sie biedni blakaja w poszukiwaniu swojego miejsca. Wymarzone warunki dla takich ten krol zdaje sie tworzy.
kwch
3 lata temu
ja poproszę tylko 5 milionów z góry i mogę im cement mieszać.
sew
3 lata temu
Ale tam będą odbywały się balety.
Ola
3 lata temu
W Polsce książę tez zbuduje 2 wieże . I jeszcze dał zabawkę do latania towarzyszą. I to w kraju bez ropy . Da się ?? Da się . Miłego dnia
do polskich z...
3 lata temu
a w polsce za nasz dług to moglibyśmy dwa miasta takie zbudować? gdzie ta kasa sie pytam , kto to zajumał?
gosc
3 lata temu
powinien zaludnic..ooops ...."zaludnic"te bzdure rowniez hologramami ...a jak ropa "wyschnie" pojedzie ,wroci,do swoich korzeni...oazy...na hologramowym wielbladzie..bo oaza bedzie prawdziwa..dla odmiany...ale....oby nie sucha
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić