Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Su-27. Groźny incydent na lotnisku. Ludzie weszli pod silnik [Zobacz WIDEO]

22
Podziel się:

Samoloty z potężnym napędem odrzutowym mogą wytwarzać pęd powietrza o prędkości nawet 200 km/h. Moc takiego podmuchu może spokojnie przewrócić człowieka, a nawet ciężkie metalowe barierki. To właśnie stało się podczas Sanicole Airshow w Belgii.

Su-27 może poruszać się z prędkością nawet 2500 km/h
Su-27 może poruszać się z prędkością nawet 2500 km/h (Youtube.com, MrSoeberg)

Ukraiński pilot Su-27, w pełni świadomy mocy swojej maszyny, nie przejmował się obecnością publiczności. Podczas ustawiania myśliwca na pasie startowym, był zmuszony do użycia mocy silnika odrzutowego, aby wykręcić. Z pewnością wiedział też, że wokół mogą znajdować się ludzie. Co stało się dalej?

Uruchomienie napędu wytworzyło silny podmuch powietrza, który zmiótł (przynajmniej) dwójkę ludzi, a także spory kawałek ogrodzenia. Oprócz ogromnej siły uderzeniowej, w pechowców uderzyła także fala dźwiękowa, która mogła spowodować uszkodzenie, a nawet utratę słuchu. Ale pilota nie można winić.

Wszyscy uczestnicy imprezy, którzy otrzymali zezwolenie na wejście poza barierki, byli wcześniej informowani o zagrożeniu. Najwyraźniej niektórzy je zignorowali. Części znajdujących się w strefie rażenia gościom udało się przytomnie uciec. Dwóch pracowników obsługi technicznej całkowicie zignorowało ostrzeżenia.

B1-B Lancer w 2001 spowodował jeszcze większy chaos

W 2001 roku w podobny sposób niewiele zabrakło do tragedii. Podczas imprezy RIAT w Cottesmore (Wielka Brytania), jedną ze startujących maszyn był słynny bombowiec B1-B Lancer. Cała masa fotografów ustawiła się za pasem startowym. Zaledwie kilkanaście metrów za maszyną.

To, co widzieliście w przypadku podmuchu Su-27 to jeszcze nic. Potężnie silniki B1-B Lancer powiały ogromną falą gorącego powietrza. Skutek? Fotografowie ledwo zdołali uciec, a część z nich doznała nawet ciężkich poparzeń skóry. Inni doznali ran, siniaków czy po prostu byli w szoku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Myślący
3 lata temu
Prawdziwy ukrainiec
Lewak
3 lata temu
Relikt potęgi ZSRR. Mimo upływu lat ten samolot ciągle wygląda wspaniale. Ani przedtem ani potem nie wyprodukowano piękniejszego myśliwca.
Stopupa
3 lata temu
Ukrainiec tylko mordować umie, ss galicja, upa, strażacy obozów koncentracyjnych. Jeszcze roszczenia mają o Polakie ziemie, Rzeszów, Przemyśl, Kraków
adriano19929
3 lata temu
Nie wierze co za tytuł …….. Oni nie stanęli pod silnikiem tylko za silnikiem !!!!!!!!
zen
3 lata temu
Czy nie można było samolotu ustawić od razu w kierunku startu, a nie zawracać w miejscu na pasie? Organizacja pokazów jak w kołchozie.
retro
3 lata temu
..."był zmuszony do użycia mocy silnika odrzutowego, aby wykręcić"... A co on musiał wykręcić?
bandera
3 lata temu
ukraińców ? A MI TO TITO
wania
3 lata temu
To ten Su który zestrzelił holendrów nad Donbasem to temu wszystko ucichło.
Gulo
3 lata temu
Dramat!!! Tragedia!!! Masakra!!!
YARAK
3 lata temu
za wszelka cene musimy bronic banderowcow!
cierpliw
3 lata temu
strasznie długa ta procedura przedstartowa......
zawsze
3 lata temu
szkoda że komuś nie wbiło się coś ale widocznie lotnisko zawsze sprząta najlepiej
wxxcc
3 lata temu
" do użycia mocy silnika odrzutowego, aby wykręcić" Co wykręcić ? Śrubkę ? Ten artykuł też chyba pisał ukraiński pilot .... w każdym razie nikt wykształcony ponad podstawówkę.
nnn
3 lata temu
gdyby użył "pełnej mocy" to by ich spalił ... a on "ledwo musnął" przepustnicę ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić