Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Iryna Kosheva
|
aktualizacja

Sztuczna inteligencja zacznie tworzyć leki

13
Podziel się:

Zanim jakikolwiek lek trafi do zwykłej apteki, mija zazwyczaj od 10 do 15 lat, a koszt całego procesu czasami wynosi nawet miliard euro. Dodatkowo nie każdy powstały lek zostaje zaakceptowany. Naukowcy ciągle szukają skutecznych rozwiązań, w tym używając nowych technologii.

Sztuczna inteligencja pomoże w tworzeniu leków
Sztuczna inteligencja pomoże w tworzeniu leków (Adobe Stock)

Tak naprawdę na co dzień mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. Daleko nie musimy szukać, mamy system rekomendacji w sieciach społecznościowych, asystentów głosowych, obsługe klienta lub wirtualnych przeciwników w grach komputerowych. Według przewidywań ekspertów, istnieje 50% prawdopodobieństwa na osiągnięcie przez SI ludzkiego poziomu jeszcze przed 2040 rokiem. Jednak na razie główną kwestią naukowców i programistów całego świata jest użycie sztucznej inteligencji w takich dziedzinach, jak robotyka czy też medycyna. Właśnie ta ostatnia potrzebuje wsparcia nowych technologii.

Grupa naukowców współpracujących z USA i Rosją w swoim raporcie poinformowało o opracowywaniu nowego sposobu powstania leków. Strategia tworzenia cząsteczek o pożądanych właściwości nosi nazwę ReLeaSE (Reinforcement Learning for Structural Evolution) i działa na zasadzie uczenia maszynowego. Dzięki metodzie uczenia przez wzmacnianie, ReLeaSE integruje dwie sieci neuronowe – jedną generatywną i drugą predykcyjną – które z kolei tworzą nowy zbiór substancji chemicznych. Obydwie sieci korzystają ze sposobu zapisu struktury cząsteczek z wykorzystaniem ciągu znaków ASCII. Modele generatywne mają zwiększoną pojemność pamięci, by być w stanie wytworzyć wszystkie możliwe i użyteczne związki chemiczne. Modele predykcyjne zaś wprowadzone są w celu prognozowania i wyjawienia pożądanych właściwości.

W pierwszej fazie opracowywania metody obydwie sieci neuronowe były szkolone oddzielnie, algorytm uczenia się był pilnie kontrolowany przez naukowców. W drugiej fazie sieci neuronowe były już szkolone wspólnie w celu uprzedzenia tworzenia nowych struktur chemicznych w kierunku tych o pożądanych właściwościach fizycznych i biologicznych. W fazie końcowej naukowcy wykorzystali metodę ReLeaSE, by zaprojektować zbiór chemiczny o określonych właściwościach fizycznych, na przykład temperatura topnienia, lub taki, który by zahamował aktywność białka JAK2. Wynaleziona przez naukowców metoda ma przyspieszyć proces tworzenia nowych związków chemicznych zoptymalizowanych ze względu na jakąś jedną pożądaną właściwość. Taka metoda może zminimalizować w przyszłości ilość leków z niebezpiecznymi efektami ubocznymi.

Ciekawe jest to, że rozwojem medycyny zainteresowano jest mnóstwo firm-gigantów. Na przykład Intel zainwestował 25 milionów dolarów w prace związane z analizą genomu. Obecnie urządzenia z SI są wykorzystane przy diagnozowaniu chorób lub analizie wyników laboratoryjnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
lolo
4 lata temu
jasne lekarstwo zwane skynet rozwiąże problem chorób ludzi raz na zawsze
Kaska
4 lata temu
polski rzad walczy z podwyzkami paliw, ale amerykanie winduja je na potege! w koncu to oni zarabiaja na lupkach!
laca
4 lata temu
dobrze że temat opłaty emisyjnej wciąż się rozwija, dzięki temu w najbliższym czasie w końcu odetchniemy czystym powietrzem !
Wrocl
4 lata temu
chcecie miec czyste powietrze, bez smogu to sie cieszcie ze paliwo drozeje przez trumpa i arabow co sie na nim odgrywaja
pOl
4 lata temu
ropa drożeje, paliwo na stacjach też. trzeba przeczekać. to wszystko zalezy od sytuacji geopolitycznej i żydow
dobry
4 lata temu
widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami
Dr.
4 lata temu
Masakra,,,a oni myślą że to jakiś sukces
df
4 lata temu
No i dobrze. Leki będą lepsze, szybciej dostępne, tańsze, bez efektów ubocznych. Zmniejszy się ilość badań klinicznych i na zwierzętach. W końcu opracują leki na raka.
wgw
4 lata temu
Bojkotujcie kazda sztuczna inteligencje. Nie potrzebujemy ich, ani ich lekow. Chca wykonczyc klase robotnicza, zeby zostawic sama inteligencje, ktora nie zadaje niewygodnych pytan, bo sa zajeci robieniem pieniedzy i high lifem.
Lysy
4 lata temu
Co to za brednie o lekach 10 - 15 lat kpiny sobie robicie koncerny płacą duże pieniądze za wciskanie kitu że leki są potrzebne bo bolą ręce nogi itp wymyślają choroby i leki na nie pomyślcie chwile
Ja
4 lata temu
Wyleczą nas na siłę ? Przykłują i będą eksperymentować szprycami pomimo bólu ale żeby przedłużyć życie ? NIE , DZIĘKUJĘ !!!
aqua.fish
4 lata temu
Już teraz często nie ma pracy dla naukowców a za 20 lat zmniejszy się zwyczajnie populacja bo nie wiem kto będzie miał zarobić w ogóle na siebie jak wszystko będą robić maszyny. Dążymy do masowego lenistwa i wyręczania się maszynami tylko nikt nie zauważył, że zarabia tylko właściciel maszyn a Ci którzy zostaną nimi zastąpieni...są bez pieniędzy i środków do życia. Koniec końców nie wiem, kto właściwie będzie te efekty masowej maszynowej produkcji kupował jak nie będzie za co - i będziemy mieli krach.
DjKlops
4 lata temu
Masakra sami sie wykończymy :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić