Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

To może być nowa polska specjalność. "Globalna nisza"

1
Podziel się:

Eksperci sugerują, że Polacy mogą stać się specjalistami w nowej dziedzinie. Obecnie to nisza, ale to właśnie rodzimi specjaliści mogą wykorzystać baterie w interesujący sposób.

Polacy mogą stać się specjalistami w recyklingu baterii
Polacy mogą stać się specjalistami w recyklingu baterii (Fotolia)

Komisja Europejska chce zbudować silny przemysł produkcji ogniw i baterii. Nadrabiając w ten sposób straty do reszty świata. Jak zauważa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, duże firmy wytwarzające baterie nie pochodzą z Europy. "Europa zaspała, jeśli chodzi o rozwój przemysłu bateryjnego" - mówi wprost dyrektor MPiT. Współpraca europejskich przedsiębiorstw ma to zmienić.

Celem jest zmniejszeniem przewagi firm spoza kontynentu działających na rynku dostawców baterii. Chodzi głównie o podmioty z Azji.

- W tym obszarze nie da się ich stworzyć siłami poszczególnych krajów. Kluczem jest współpraca, bo chodzi o skalę i zasoby przekraczające zdolności jednego państwa - tłumaczy PAP Jan Filip Staniłko, dyrektor w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Zobacz także: Zobacz też: Robot BB-8 z "Gwiezdnych wojen". Zrobiła go polska studentka

Według MPiT polską specjalnością mógłby być recykling baterii. W ten sposób rodzimi specjaliści zajęliby się odzyskiwaniem cennych metali ziem rzadkich, wydobywanych poza Europą. Polacy "wyciągaliby" pierwiastki z zużytych baterii i następnie ponownie wypuszczali je na rynek.

- To globalna nisza, którą trzeba rozwinąć. Mamy kilka firm, które mogłyby uczestniczyć w tej inicjatywie - twierdzi Staniłko.

Jak donosi PAP, złożono już 17 propozycji. Zwycięzcy mają szanse na dofinansowanie po akceptacji KE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
...
2 lata temu
A wszystkie odpady po odzyskiwaniu, zanieczyszczenie środowiska oraz zużycie energii i wody to już mamy brać na siebie, tak? Chcą z nas zrobić drugą Afrykę. Śmietnik Europy i to ten z rakotwórczymi pierwiastkami.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić