Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

USA i Chiny. Igraszki USS Antietam w Cieśninie Tajwańskiej

12
Podziel się:

Chiny w środę poinformowały o pełnej gotowości do inwazji na Tajwan. Miałoby do tego dojść w przypadku, gdyby Tajwan nadal dążył do niepodległości. Amerykanie szybko zareagowali, pokazując swoją obecność w Cieśninie Tajwańskiej. Wysłano krążownik USS Antietam.

USS Antietam już w Cieśninie Tajwańskiej
USS Antietam już w Cieśninie Tajwańskiej (US Navy)

Amerykanie poinformowali o wysłaniu okrętu US Navy do Cieśniny Tajwańskiej. Decyzja była powiązana z nasileniem się konfliktu między Chinami a Tajwanem. "Jeśli są jacyś ludzie, którzy ośmielają się próbować oddzielić Tajwan od naszego kraju, chińskie wojsko będzie gotowe na wojnę, by stanowczo chronić narodową suwerenność, jedność i integralność terytorialną" - oświadczył Wu Qian, rzecznik chińskiego resortu obrony, cytowany przez Agencję Reutera.

Po tych słowach Amerykanie zadecydowali o natychmiastowym działaniu. Do Cieśniny Tajwańskiej wysłano krążownik USS Antietam. Cel tego działania jest oczywisty - pokazanie swojej obecności i delikatne zastraszenie Chin.

"Obecność okrętu w Cieśninie Tajwańską pokazuje determinację USA w zapewnieniu swobody żeglugi między Ocenem Indyjskim a Spokojnym" - napisał komandor Clay Doss, rzecznik prasowy VII Floty Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że na rejs krążownika zezwalają przepisy międzynarodowe.

Zobacz także: Zobacz też: USS Boxer strącił irańskiego drona. Amerykanie użyli niepozornej broni

Tajwan kontra Chiny, a obok USA

Chińska Republika Ludowa uznaje Tajwan za część swojego terytorium. Ostatnio konflikt między "zbuntowaną prowincją" a Chinami narasta. Szczególnie ze względu na sprzedaż uzbrojenia Tajwanowi przez Stany Zjednoczone.

Pentagon zatwierdził sprzedaż między innymi ponad 100 czołgów Abrams czy 250 pocisków Stinger Tajwanowi. Amerykanie są głównym dostawcą uzbrojenia Tajwanu, chociaż oficjalnie nie utrzymują kontaktów dyplomatycznych. Sytuacja bardzo nie spodobała się władzom Chin.

USS Antietam - co wiemy o okręcie, który przybył "na ratunek" Tajwanowi?

USS Antietam (CG-54) należy do krążowników typu Ticonderoga. Jest to jedna z amerykańskich jednostek stacjonujących w porcie w Japonii, w Yokosuka. Okręt o 173 metrach długości jest napędzany przez cztery turbiny gazowe General Electric LM2500, które łącznie rozpędzają krążownik do prędkości 32,5 węzłów, czyli około 60 km/h.

Na pokładzie krążownika USS Antietam znajduje się klasyczne uzbrojenie dla tego typu okrętów w US Navy. Mowa oczywiście o 61 podwójnych pionowych wyrzutniach rakietowych Mark 41 Vertical Launching System. USS Antietam na wyposażeniu posiada pociski RIM-66M-5 Standard SM-2MR Block IIIB, RIM-156A SM-2ER Block IV, RIM-161 SM-3, RIM-162A ESSM, RIM-174A Standard ERAM, BGM-109 Tomahawk oraz RUM-139A VL-ASROC.

A więc na wyposażeniu USS Antietam znajduje się wszechstronne uzbrojenie. Okręt jest w stanie walczyć z jednostkami podwodnymi, powietrznymi, a także atakować cele lądowe - za pomocą słynnych amerykańskich pocisków Tomahawk. Nie jest najnowszym statkiem w US Navy, bo służy już od 1987 roku, ale przez lata przechodził wiele modernizacji oraz napraw. Ostatnia z napraw USS Antietam wyniosła 4,2 miliona dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
człowiek
3 lata temu
Ble, ble, ble. Amerykański fake news .
Mario
3 lata temu
W sumie są tam by sprzedać więcej sprzętu. Co do czego jak dojdzie to się wycofają
Darek
3 lata temu
.,.
zasługi
3 lata temu
... no tak...
bartek
3 lata temu
Telewizor co za różnica czy to... lus
Zamknięte
3 lata temu
... po staremu...
AbC
3 lata temu
Nawet wie co uslyszę, a kogo to obchodzi.
NN
3 lata temu
Tak czy tak muszę dokonać... ubu za mało wiedzy potrzebnej do tego.. realny wybór.
chiny to nie ...
3 lata temu
heheheeh Chińczycy ich zadepczą wtedy nawet im technologia nie pomoże. Jakby nie patrzeć na jeden amerykański samolot przypada 4 chińskie i to nie gorsze od amerykańskich. Tez maja bron nuklearna itp.
Słaba przyszł...
3 lata temu
Rosja => Kreml, Chiny => Tajwan, USA => Iran, Izrael => Palestyna ,Kto następny? Chyba komuś zależy na konflikcie globalnym
Pograbek
3 lata temu
dostaniemy go w prezencie za 30 lat :) Błąszczak juz stęge szykuje.
Mariusz
3 lata temu
USA banda zbieraniny która myśli że jest pępkiem swiata :( Wiecznie mało i mało szukanie wojen na siłę ,nie długo utrą wam nosa ,kwestia czasu :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić