Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Skorupka
|

USA. "Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej

5
Podziel się:

Marynarka Wojenna USA planuje przekształcić część swoich okrętów floty bojowej w bezzałogowych "mówiących robotów-wojowników". Nowa technologia będzie wymagała nie tylko zrozumienia ludzkiej mowy, ale również integracji z ludźmi.

"Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej USA
"Mówiące" bezzałogowe okręty w planach Marynarki Wojennej USA (Shutterstock.com)

Marzenia Stanów Zjednoczonych o technologicznym rozwoju swoich okrętów wojennych już wkrótce znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Amerykańska marynarka planuje przekształcić część floty bojowej w nowoczesne, "mówiące" bezzałogowe okręty.

Statki nazywane "robotami-wojownikami" będą musiały nadal wchodzić w interakcję ze statkami cywilnymi. Celem Marynarki Wojennej USA są więc okręty, które nie tylko rozumieją sygnały od żeglarzy, ale również same będą w stanie porozumiewać się z ludźmi znajdującymi się na pobliskich statkach, co umożliwi im bezpieczną przeprawę.

Bezzałogowe okręty nadal będą musiały przestrzegać Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (COLREGS). Rozporządzenia dotyczą komunikacji pomiędzy okrętami. Serwis "New Atlas" poinformował, jak wyglądać będzie dążenie "robotów-wojowników" do werbalnej interakcji pomiędzy załogami statków.

Marynarka Wojenna USA chce postępować zgodnie z trójfazowym procesem rozwoju

  • Pierwsza faza ma polegać na wykazaniu wykonalności koncepcji, szczególnie zdolności do zrozumienia prostych i typowych komend w języku angielskim
  • Druga faza obejmie dodanie funkcji radia VHF oraz zrozumienie dla osób, które nie porozumiewają się w języku angielskim
  • W trzeciej fazie zostaną podjęte wysiłki do stworzenia sprawnego systemu, który będzie można wdrożyć na bezzałogowych okrętach Marynarki Wojennej

W planach Marynarki Wojennej USA jest dodanie do floty dziesięciu dużych "robotów-wojowników" w ciągu następnych 10 lat. Statki będą działały między innymi jako pływające magazyny dla załogowych okrętów wojennych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
war
3 lata temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
Rosjanin
3 lata temu
Po co tam rozmawiać. Rozwalić każdą przeszkodę jaka stanie im na drodze będzie prościej.
afrykaner
3 lata temu
Polska od 30 lat buduje niewidzialne okręty,wydali miliardy i sami nie wiedzą gdzie one są.
nge
3 lata temu
do nas nie wpłyną...Bałtyk dla nich za płytki-a statek-robot powie "zawróć bo Polska-tu dużo piją wódki-nie wytrzymamy tego my do piwa 3.2procent przyzwyczajeni"
buuu
3 lata temu
po co nam amerykanskie wojska w naszym kraju!!!! to się zle skończy,,nie brata sie z państwe które zaczyna wojne z iranem!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić