Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|
aktualizacja

W końcu widać polskiego Kreta na Marsie. Oto czym się zajmuje

16
Podziel się:

Sonda Kret HP3 miała się wbić na głębokość 5 metrów w marsjański grunt. Niestety po kilkudziesięciu centymetrach Kret utknął. Naukowcy nie wiedzieli, co się dzieje, bo Kret był zasłonięty przez element lądownika. Teraz w końcu go zobaczyli.

Sonda Kret HP3 produkcji polskiej firmy Astronika
Sonda Kret HP3 produkcji polskiej firmy Astronika (NASA/JPL-Caltech)

Zbudowana przez polską firmę Astronika sonda Kret HP3 ma dostarczyć nowych danych na temat historii geologicznej Marsa. Specjalnie zaprojektowany w tym celu Kret ma wbić się w marsjańską glebę i dostarczyć informacji o przewodnictwie cieplnym. Sonda HP3 ma mierzyć ciepło pochodzące z wnętrza Marsa, aby odkryć, ile wypływa go z ciała planety i jakie jest źródło ciepła. Pomoże to naukowcom określić, czy Mars uformował się z tego samego materiału, co Ziemia i Księżyc. Da nam też wgląd w ewolucję planety.

Będzie to pierwszy tego typu odczyt. Wcześniej marsjańskie łaziki wwiercały się w powierzchnię planety na kilkanaście centymetrów. Polski Kret wielokrotnie przebije to osiągnięcie, bo czeka go wyprawa wgłąb Czerwonej Planety na całe 5 metrów.

Wizualizacja lądownika misji InSight z wpuszczonym Kretem

Ciężkie początki Kreta

Misja Kreta rozpoczęła się 25 lutego. Zgodnie z planem sonda początkowo miała wbić się na głębokość 70 cm w czasie 4 godzin. Kret ruszył i zaczął wbijać się w ziemię. W ciągu 5 minut przebył 18 cm i… utknął. Przez następne 3 godziny i 55 minut pracował w miejscu. Zespół misji InSight nie miał pojęcia, co doprowadziło do awarii.

Zobacz także: InSight na Marsie. NASA pokazała zdjęcia

Po około dwóch tygodniach naukowcy wysnuli dwie teorie tłumaczące awarię. Pierwsza przewidywała, że Kret napotkał na przeszkodę, przez którą nie może się przebić. Druga tłumaczyła zatrzymanie Kreta jego zaczepieniem się o część lądownika na powierzchni.

Za mało tarcia

Po kolejnych badaniach i testach wykonanych na Marsie naukowcy doszli także do trzeciego wniosku, który teraz jest najbardziej prawdopodobny. Gleba, w którą wbija się Kret, nie zapewnia mu wystarczającego tarcia. Tilman Spohn z misji InSight tłumaczy to w ten sposób na swoim blogu:

Powierzchnia Marsa pokryta jest sypkim pyłem przypominającym w konsystencji mąkę. Wbijający się w nią Kret wyżłobił dziurę, którą się samoistnie nie zasypała i nie zapewnia urządzeniu wystarczającego tarcia.
-Tilman Spohn

Spohn porównuje działanie Kreta do wbijania gwoździa w ścianę. Ta musi "złapać" gwóźdź, aby ten po prostu z niej nie wypadł. Niestety słaba grawitacja Marsa i rzadka atmosfera dodatkowo utrudniają mu zadanie. Tę teorie potwierdzają testy Kreta na Ziemi.

Zobacz także: Wideo, w języku angielskim, które wyjaśnia sytuację sondy Kret HP3

"Misja ratunkowa: przywrócić Kreta do życia"

Uznając, że teoria o niewystarczającym tarciu jest najbardziej prawdopodobna, naukowcy z InSight zaplanowali "misję ratunkową". Pierwszym elementem było podniesienie i przesunięcie struktury pomocniczej, z której Kret się wysuwał.

Operacja była wykonana w trzech fazach: podniesienie modułu wspierającego na 53 cm, przesunięcie o 20 cm i opuszczenie go na ziemię. Po zakończeniu oczom naukowców ukazał się goły Kret w dziurze, którą wykopał w powierzchni Marsa. Zgodnie z przewidywaniami urządzenie jest przechylone o około 15 stopni.

Teraz ekipa InSight będzie mogła dokładniej zbadać Kreta, a następnie przystąpić do zaplanowanej akcji. W tej chwili przewiduje ona zasypanie dziury z Kretem w środku i dociśnięcie jej robotycznym ramieniem lądownika. Czyli zasypać i przyklepać. Zupełnie jak w piaskownicy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
myślący
3 lata temu
a może jakieś prawdziwe zdjęcia a nie wizualizacje na kompie buhaha myślcie dalej ze na marsa latają
San Andreas
3 lata temu
Ale się ludzie dajecie nabierać na te bajki. Nie ma żadnych podróży w kosmos, robią was centralnie w konia !
gg
3 lata temu
Będą się wwiercać ponownie? Ktoś coś wie?
To
3 lata temu
co nie udało się,znaczy dziury nie zrobił tylko kupę.
NIE WIERZE NA...
3 lata temu
NASA-KTO WAM JESZCZE WIERZY ,JAK LUDZIE SIĘ DOWIEDZĄ O TYCH WSZYSTKICH KŁAMSTWACH TO NIE CHCIAŁBYM BYĆ W WASZEJ SKÓRZE
meszka
3 lata temu
To kto będzie zapowiadał pogodę jak teraz KRET jest na marsie,moze i dodrze będzie się lepiej sprawdzać
violleta
3 lata temu
To taka dzika planeta... trzeba trochę poprawić atmosferę... logiczne jak z nimi się porozumieć. Gra
pirografart
3 lata temu
Nigdy nie byliśmy na Marsie. To takie same oszustwo, jak z lądowaniem na księżycu.
w swoim czasi...
3 lata temu
Dotlenienie
motocyklista
3 lata temu
Daleka droga
dede
3 lata temu
wyslali by rydzyka ,on ma doświadczenie w wierceniu to by do tej pory marsa przewiercil na wylot
aasas
3 lata temu
wstyd jak zwykle
cvb
3 lata temu
Ale to nie ten od pogody ?
Rudi2222
3 lata temu
Lądownik składa się z tysiąca części. Zgadnijcie, która zawiodła? Podobnie jak nasz rodzimy, wstający z kolan mały satelita za 80 mln zł co to miał w próżni żagiel rozwinąć i spowodować hamowanie. Jedno co zrobił, to żagiel rozerwał i było po eksperymencie. Zabierzmy się za to co potrafimy najlepiej czyli za rolnictwo a zwłaszcza za żyto aby starczyło zboża na gorzałkę. Rezsta jest milczeniem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić