Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|

W rozmowie telefonicznej pracownik banku prosi o twoje hasło. Popularne oszustwo powraca

17
Podziel się:

Coraz więcej osób nie daje się nabrać na internetowe oszustwa i unika fałszywych linków czy wiadomości. Oszuści wracają więc do korzeni i próbują przekrętów przez telefon.

Uważaj na telefony od "konsultantów"
Uważaj na telefony od "konsultantów" (Pixabay.com)

Oszuści podszywają się pod pracowników banku. W rozmowie telefonicznej informują o kradzieży danych i proponują zabezpieczenie konta przed skutkami kradzieży - ostrzega serwis niebezpiecznik.pl.

“Zabezpieczenie konta przed skutkami kradzieży” to właśnie pułapka, w którą ma wpaść ofiara. Żeby się ubezpieczyć, najpierw należy się rzekomemu konsultantowi zweryfikować. Jak? Oczywiście najpierw podając login i hasło do rachunku bankowego, a następnie kod SMS. Dzięki temu oszust może zmienić numer telefonu i samemu potwierdzać transakcje. W konsekwencji przejąć konto i je wyczyścić.

Serwis niebezpiecznik.pl zamieścił nagranie telefonicznej rozmowy z oszustem, który planował przekręt.

Telefoniczne oszustwa powracają, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia w sieci. Przestępcy muszą więc szukać innej drogi.

- Większość ludzi wie, że nie przesyłamy żadnych linków do logowania i [że w żadne linki w e-mailu] nie powinno się klikać. Teraz musimy od nowa uczyć, że phishing może się odbyć także przez telefon - stwierdził w rozmowie z Niebezpiecznikiem Marcin Utrata, rzecznik ING Banku.
Niebezpiecznik przypomina, że podający się za konsultanta mogą być bardzo wiarygodni, "potwierdzając" się zdradzając szczegółowe informacje na nasz temat. Jak to możliwe? Po prostu wiele danych z banku - np. dane teleadresowe albo stan konta - wycieka w wyniku kradzieży i trafia w ręce przestępców.

"Nigdy nie wymagamy podawania loginu i pełnego hasła do bankowości. Dotyczy to również kodu SMS - chyba, że to Ty dzwonisz do banku i jest to kod uwierzytelniający" - przypomina ING Bank, ale ta zasada obowiązuje klientów również innych firm. Warto o tym pamiętać, by nie paść ofiarą oszustów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
yyukrfuk
5 lata temu
cha cha cha
sdgsg
5 lata temu
sam login zrozumiem, samą datę urodzenia - zrozumiem, ale te wszystkie razem to trzeba być nie w pełni rozumu..
sisi
5 lata temu
Jedynie cymbał dałby sie na to nabrać ....
xxxx
5 lata temu
"" Dzięki temu oszust może zmienić numer telefonu i samemu potwierdzać transakcje. "" jakie to proste zmienić numer telefonu, tylko po cichu żeby operator się nie dowiedział
Asia
5 lata temu
Haslo jest zawsze takie samo 'pis' pisane z malej litery
antypis
5 lata temu
POTWIERDZAM 14 Metodą na 500+ oszukali cały naród. a teraz zabierają 500 + każą oddawać co wzięli wcześniej itd a przy następnych wyborach będzie obietnica 1000 +i głąby znowu pójdą do urn tylko że żaden z tych głąbów nie zauważył że wszystko podrożało ponad 30 % w tym masło które kosztuje już miejscami 9 zł
rysiek
5 lata temu
a ja emeryt jadę tylko na pasztetowej z biedronki
mcv
5 lata temu
nie żal mi ludzi jak są tacy naiwni...podawać najważniejsze dane do konta. Mnie jak proszą o NR PESEL telefonicznie jak próbuje coś załatwić i to w sprawdzonej infolini nie podaję i proszę o inny sposób weryfikacji. Pozdrawiam myślących
Zdzichu
5 lata temu
Ja zawsze podaję to co chcą, wpłacam na piramidy finansowe, biorę kredyty we frankach, nie ubezpieczam chałupy i zbiorów od klęsk a potem żądam od rządu pomocy. A oni... dają, bo jak tu nie dać upośledzonemu elektoratowi, a do tego suwerenowi?
qqq
5 lata temu
blokadę prokuratorską pfff może jeszcze blokadę biskupią ;p
Klient
5 lata temu
Alior Bank do weryfikacji wymaga pełnej daty urodzenia oraz nazwiska matki i informacji o posiadanych rachunkach. Naiwni dają się nabrać i podają. Nazwisko i imię oraz data urodzenia oraz nazwisko matki pozwala na dalszą weryfikację danych na Google i już pozwala na dorobienie fałszywych dokumentów i pobranie kredytu-potem trzeba spłacić...
tp
5 lata temu
Czemu zniekształcili głos oszusta? Chronicie jego tożsamość aby swobodnie oszukiwał dalej?
WGO?
5 lata temu
Nie rozumiem po co zniekształcenie głosu „konsultanta”?!
Trwasz
5 lata temu
A ja POdaję pin i hasło ,bo nie mam konta. Listonosz przynosi mi emeryturę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić