Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Ważne porozumienie. Operatorzy wyślą SMS z ostrzeżeniem

11
Podziel się:

W przypadku burz, nawałnic lub innych zagrożeń, osoby znajdujące się w niebezpiecznym rejonie wreszcie otrzymają powiadomienia o zagrożeniu. Wystarczy, żę będziesz mieć przy sobie telefon, bo operatorzy będą wysyłać SMS.

Operatorzy wyślą SMS kiedy pojawi się zagrożenie
Operatorzy wyślą SMS kiedy pojawi się zagrożenie (WP.PL)

Będzie to możliwe dzięki podpisanemu dziś porozumieniu między Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów. Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale SMS-y dotrą do użytkowników już latem. Operatorzy zgodzili się ruszyć z pilotażem usługi.

– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Darmowe komunikaty będą wysyłane przez operatorów na żądanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB. - Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania - wyjaśnił.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Justyna
4 lata temu
A jak ktoś sobie nie życzy takich SMSów? jak je wyłączyć w telefonie żeby nie przyłaziły?
Anna
4 lata temu
Orange już dawno wysyła ostrzeżenia o burzy w okolicy.
jiu
4 lata temu
Czyli niebezpieczeństwo w grudniu a SMS dotrze latem.Dobra zmiana!
osa
4 lata temu
wszelkie zagrożenia , nawet źłe powietrze powinno być informowane by ludzie wiedzieli co robić , nie tylko pogodowe !!!!!!!!!
KoniecKontrol...
4 lata temu
Pełna kontrola nad ludzmi, zanieczyszczaja powietrze z samolotow co to za smugi utrzymujace sie godzinami i rozchadzace po niebie. Tworza mleko na niebie jakas zawiesine??a teraz niby dla dobra ludzi dobra sciema
orwell
4 lata temu
Pod pozorem ostrzegania ,legalizuja oficjalnie dane o miejscu waszego pobytu wy cmoki.Pluja wam w oczy acta2 a wy ,dysuktujecie o ostrzganiu.
123
4 lata temu
Bardzo dobry pomysł. To powinno być już dawno, ale lepiej późno niż wcale.
ryszardleparo...
4 lata temu
Jestem zaskoczony głupotą abonentów. W żadnej umowie nie pisze, że może dojść do przerwania sygnału. Jest burza to jest wina nadawcy. Przykro
dbx
4 lata temu
niech ostrzeżeniem będzie, że nie wysłano już SMSa, żeby nie niepokoić. Faktem jest, że nie ma gwarancji, ze SMS trafi dokładnie w miejsce burzy, też przy podróży.
młody
4 lata temu
wystarczy aplikacja, jest ich kilka. Troszkę pomysł spóźniony o 15lat :D
mzawkaKropiSM...
4 lata temu
fajnie nie dosc ze mi operator dupe truje namawianiem na przejscie z karty na umowe/reklamy/smsy z info o debilnych swietach krajowych-swiatowych jak dzien przytulania czy dzien bez biustonosza itp to teraz jeszcze bedzie mi dupe trul jak deszcz popada sobie no jakbym kurwa slepy byl i nie widzial nieba i jaka pogoda jest bo raczej watpie by rozsylali smsy o katastrofach naturalnych/pogodowych typu powodz/wybuch wulkanu/tornado bo my nie w takich rejonach zyjemy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić