Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karol Wojtasik
|

Wprowadzano nas w błąd. Zobacz, jak naprawdę wygląda nasz Układ Słoneczny

13
Podziel się:

Znajdujące się w internecie popularne grafiki pokazujące nasz Układ Słoneczny wprowadzają w błąd. Dopiero teraz zobaczysz prawdę.

Na czym polegało "oszustwo"? Przede wszystkim na wcześniej opublikowanych grafikach, nie zgadza się skala i odległość między planetami. Nie pokazują one także czasu obiegu wokół słońca.

W odpowiedzi na tę sytuację grupa zapaleńców astronomii postanowiła pokazać, jak duża jest Ziemia w porównaniu do Słońca. I jak wygląda na tle innych planet. W tym celu udali się na pustynię i zbudowali model układu słonecznego w prawdziwej skali.

W pierwszej kolejności rzuca się w oczy, jak niewielkie są planety w porównaniu do gwiazdy, wokół której krążą. Planety przy Słońcu są jedynie niewielkimi szklanymi kulkami. W dodatku znajdującymi się w olbrzymich odległościach. Najbliższa kulka - niewiele większa od łebka szpilki - znajduje się w odległości 68 metrów. W podanej skali, Neptun jest już tylko niewielkim elementem znajdującym się ponad kilometr od ledwie widocznego Słońca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Monolista
5 lata temu
Jeszcze większym błędem jest wykreślanie drogi Ziemi w kształcie elipsy wg praw Keplera.. , powielaną przez zapaleńców astronomii... Zasada Drogi Ziemi w koło Słońca jest taka sama jak Księżyca w koło Ziemi...Wiadomo jest,że Księżyc rotując w koło Ziemi przy poruszającej się Ziemi w koło Słońca nie ma drogi eliptycznej tylko Krzywą Spiralną ,tak samo jest z Ziemią w koło Słońca.Z podawanej prędkości Słońca 220-240 km/s wynika,że Droga Rotacji Ziemi w koło Słońca też jest KRZYWĄ SPIRALNA,która można wyrysować na piachu,a tego błędu nie skorygowano!
ika
5 lata temu
Średnio wykształcony człowiek wie, że to tylko efektowna przezentacja. Zdaje się, że niewielu już średnio wykształconych....
AS.
5 lata temu
...rzeżby i obrazy Michała Anioła też nas oszukują! Ludzie nie mają po 4 metry wzrostu! A taka telewizja? Nawet na 75 calowym ekranie ludzie są jak wyrośnięte krasnoludki! Zresztą: wzrok jest jednym z najbardziej fałszywych zmysłów, które oszukują nasze mózgi. A jednak dajemy sobie jakoś radę w tym świecie.
xyz
5 lata temu
Nie prościej użyć skali logarytmicznej ? xD
dziunia
5 lata temu
Tytuł jak w większości artykulików na o2 nadużyciem jest, by przyciągnąć uwagę. Zastanawiam się nad takim oto problemem, czy aby "pisać w imię prawdy" można dopuszczać się nierzetelności. Jak to wprowadzano. Od lat znane są liczby, a od czego wyobraźnia? Wszystko podane, nic od siebie, na skróty? Gdy ktoś chciał, to w szkole mógł nauczyć się myśleć.
bbbb
5 lata temu
Ktoś, w kocu oszukał żydów
aaaa
5 lata temu
a co ba to lekarze i bolek////
Mr. Oczywisto...
5 lata temu
No chyba nikt nie myślał, że wszystkie te schematy układu słonecznego to rzeczywiste skale?! Przecież to tylko uproszczone modele, żeby były możliwe do odczytania i chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przcież to by było irracjonalne gdyby każdy schemat miałby ukazywać realną skale naszego układu słonecznego. Nie było by na to miejsca w podręcznikach szkolnych lub w klasie przy modelach takiego układu.
hej
5 lata temu
i tu jest prawda , podobny układ jest daleko od nas ale jest i te odległości tam wyraźnie widać , rzeczywiście widać je niewielkie i bardzo daleko od planety podobnej do ziemi tylko trochę większa cała niebieska tylko południowy biegun jest skalisty szary z białym pewnie lód i śnieg i szare skały muszą być bardzo wysokie skoro z kosmosu je widać i to z dużej odległości !układ który widziałam jest podobny do naszego , poprzeczny i od ziemi dużo niżej chyba na południe ale najpierw w dół od ziemi pod katem 45 stopni ale w kosmosie to takie trudne do określenia bo nie ma odniesienia co do innych ciał wiec się mogę mylić co do położenia , widziałam wysoko ziemię przysłoniętą księżycem bo taki skraj i daleko w dół pod katem 45 i przeźroczysta ściana tu się przestrzeń załamała i dalej nie można i tam daleko duża druga ziemia i układ podobny do naszego .szukajcie na pewno znajdziecie
kątownik
5 lata temu
Slonce nie jest dalej od Ziemii niz 7 tys km.I jest o wiele mniejsze od Ziemii Mozna to latwo udowodnic, kiedy sa chmury przez ktore swieci.Promienie rozchodza sie mocno pod katem , a gdyby bylo daleko promienie przeswiecajace przez chmury, bylyby rownolegle do siebie a nie tworzyly kąt czasem nawet 90 stopni.
Kristan
5 lata temu
Zapraszam do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Taki model tam jest również, z zachowaniem rozmiarów i odległości. W ogrodzie nie zmieściły sie wszystkie planety oczywiscie: Słońce - Merkury........do Jowisza włącznie. Reszta planet znalazła by się w dalszych częściach Krakowa
kosmita
5 lata temu
Pokażcie ludziom, jakiej grubości jest atmosfera ziemska, która pozwala nam żyć na tym okruchu skalnym. Jest cieńsza od skorupki na jajku.
aha aha
5 lata temu
Yhm fajnie fajnie.. serio. Ale pokażcie lepiej jaki jest stand demokracyji w landach, gdzie helha i timermansy ja sie pytam??? Dlaczego czepiaja sie spokojnej i pięknej Polski?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić