Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Wyginęły 140 lat temu. Mogą powrócić do polskiej puszczy

14
Podziel się:

Niedźwiedzie brunatne zniknęły z Puszczy Białowieskiej pod koniec XIX wieku. Od tego czasu pojawiały się na jej terenie sporadycznie, ale nigdy nie osiedliły się ponownie. Po 140 latach, w ostatnich tygodniach w Puszczy znów zaobserwowano niedźwiedzia.

Niedźwiedzie brunatne z Puszczy Białowieskiej zostały wybite dokładnie 140 lat temu, ale jest szansa, że powrócą
Niedźwiedzie brunatne z Puszczy Białowieskiej zostały wybite dokładnie 140 lat temu, ale jest szansa, że powrócą (Shutterstock.com)

Ostatni niedźwiedź brunatny z Puszczy Białowieskiej został zabity dokładnie 140 lat temu (w 1879 r.) i od tego czasu osobniki widziane były jedynie sporadycznie i przez krótki czas w tych rejonach. Niekompletny dokument historyczny sugeruje, że w 1908 r. zarejestrowano pojawienie się pojedynczego osobnika. W 1937 roku zostały również podjęte działania w celu reintrodukcji niedźwiedzi do Puszczy Białowieskiej w celu ochrony gatunku. Był to pierwszy na świecie przypadek, kiedy próbowano reintrodukcji dużego drapieżnika.

Tradycyjnie w celu reintrodukcji wypuszcza się na łono natury zwierzęta, które wcześniej były w niewoli. Jednak w przypadku niedźwiedzi brunatnych postąpiono inaczej. W Puszczy Białowieskiej umieszczono klatkę z niedźwiedzicą, która urodziła dwójkę młodych. Dzięki temu małe niedźwiedzie mogły stopniowo oswajać się z przyrodą bez zbędnej ingerencji człowieka. Oba młode przeżyły, ale w wyniku zajęcia przez wojska radzieckie Puszczy Białowieskiej w 1939 r. oraz wybuchu II Wojny Światowej program reintrodukcji przerwano.

Niedźwiedzie brunatne znów pojawiają się w Puszczy

Od 1950 r. niedźwiedzie były widziane w Puszczy Białowieskiej jedynie sporadycznie i były to pojedyncze osobniki. Jednak po niemal 70 latach ślady niedźwiedzi pojawiają się regularnie. Na początku czerwca tego roku niedźwiedzia widziano po stronie białoruskiej, a 14 czerwca prawdopodobnie tego samego osobnika widziano także po polskiej stronie granicy.

Pojawienie się tak dużego drapieżnika na terenach, w których do tej pory nie występował jest według naukowców dziwne. Jednak Dr Nuria Selva przyznaje, że drapieżniki mogą pokonywać bardzo duże odległości, nawet w terenie mocno zmodyfikowanym przez człowieka. Przywołała też przykład wilka, który w 2009 r. przeszedł całą Polskę w niecałe dwa miesiące, w drodze z Niemiec na Białoruś, zaś jeden niedźwiedź był w stanie przejść z Tatr w ukraińskie Gorgany, pokonując w sumie ponad 3500 km.

Zobacz także: Jak zwierzęta radzą sobie z upałami?

Puszczę Naliboki na Białorusi, w której niedźwiedzie brunatne mnożą się w dużym tempie dzieli od Puszczy Białowieskiej ok. 170 km. Tym samym nie jest to odległość, której niedźwiedzie nie są w stanie pokonywać. Rosnąca populacja niedźwiedzi na Białorusi prawdopodobnie spowoduje migracje części osobników, które będą chciały osiedlić się w Puszczy Białowieskiej. Byłoby to korzystne zarówno dla ekosystemu jak i dla samych niedźwiedzi. Jednak żeby do ponownego zasiedlenia w Puszczy mogło dojść bez większych problemów, naukowcy zalecają zakazanie polowań na jej terenie w czasie, gdy przebywają tam niedźwiedzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Prostak
3 lata temu
To jak to w końcu było z tymi niedźwiedźami? Wygineły czy zniknęły? Coraz wyższy poziom redagowania na każdym z portali.
choleryk
3 lata temu
co za nielogiczny bełkot! przez 140 lat niedźwiedzie pojawiały się sporadycznie w Puszczy Białowieskiej, ale się nie osiedliły na stałe. A teraz mogą powrócić.. Bo co? bo jeden się pojawił? gdzie więc ta nowa jakoś, ten przełom? Czym to pojawienie różni się od poprzednich sporadycznych pojawień?
BALLERMANN
3 lata temu
BRAKLO OBRONCOW LASOW Z LUZIFERGMBH I CIMOSZEWICZA, TO I MADRE NIEDZWIEDZIE WROCILY, DO BERLINA TEN WLASCIWY LECHICKI NA HERB KOPANICY TEZ WROCI. JAKSY Z KOPANICY. I HERMANN ARMINIUSEM POLLECHITA, NAD LASEM NIBY TEUTOBURSKIM GORUJACY TEZ SIE STANIE
69
3 lata temu
zeżre go inflacja pisowska
Tyu
3 lata temu
Dlaczego we wszystko dajcie polityke
ninka
3 lata temu
niech wracaja misie do Polskich lasów
Jacek
3 lata temu
Misiu nie głupi , zobaczy że tu PiS pisci to będzie szybko zwiewał
szkoda misia
3 lata temu
Bedzie mial szyszko co zabijac
joda
3 lata temu
Nie wyginęły tylko zostały wybite przez człowieka.
Jacek
3 lata temu
Zostały wybite przez myśliwych i kłusowników......niestety znów wina człowieka, nie jestem dumny,że należę do tego nikczemnego gatunku
BALLERMANN
3 lata temu
TAK,DUZO
Jacek
3 lata temu
Dowiedział się o łapówce 500+ to przyszedł na wybory
Rasisci
3 lata temu
On brązowy to PiS go przegoni.
Swawolny Dyzi...
3 lata temu
Zaraz będzie to gatunek łowny. Sadło niedzwiedzia miało zastosowanie w tradycyjnej kuchni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić