Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan| 

Zależy ci na zdrowiu? Wyłącz Instagrama

0

Dzień współczesnego człowieka mija nie tylko na pracy, ale na lajkowaniu, szerowaniu, udostępnianiu i postowaniu. Media społecznościowe są stałym elementem naszego życia. Nie są one jednak bez wpływu na nasze zdrowie – zwłaszcza kondycję psychiczną. Który popularny serwis jest najbardziej szkodliwy? Według ostatnich badań to Instagram.

Zależy ci na zdrowiu? Wyłącz Instagrama
(Pixabay.com)

Platforma do wrzucania zdjęć ma już około 700 mln użytkowników na całym świecie. Brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie do spraw Zdrowia Publicznego postanowiło wziąć pod lupę Facebooka, Snapchata, Instagrama, Twittera oraz YouTube’a i zbadać ich wpływ na młodych ludzi. W tym celu przeprowadzono ankietę w grupie 1500 osób w przedziale wiekowym 14-24 lata. Zapytano je o takie aspekty korzystania jak uczucie niepewności, poczucie przynależności czy obraz ciała.

Zobacz także: Tutaj przechowują zdjęcia celebrytów

Najgorzej w zestawieniu wypadł wspomniany już Instagram. Według badań ma on szczególnie duży wpływ na wzrost uczucia lęku i niepokoju oraz obraz ciała. Zdaniem badaczy platforma powoduje, że dziewczyny oraz młode kobiety mają wrażenie, że ich sylwetka nie jest tak doskonała jak obserwowanych przez nie osób, które edytują swoje zdjęcia i dodają filtry, by osiągnąć efekt perfekcyjnego wyglądu.

Najlepiej natomiast poradził sobie YouTube, który jako jedyny miał pozytywny wpływ na uczucia badanych. Jak podaje serwis Quartz, wcześniejsze badania potwierdzają, że nierealne oczekiwania, które powstają przez korzystanie z mediów społecznościowych, powodują obniżenie samooceny , a nawet problemy ze snem. Według badań opublikowanych w "Journal of Youth Studies" jedna na pięć osób budzi się w nocy, by sprawdzić powiadomienia. Z tego powodu odczuwa wyczerpanie w ciągu dnia.

Badacze przedstawili również rozwiązania dla różnego typu problemów. Ich zdaniem marki i blogerzy powinni zamieszczać informacje, że zdjęcia były retuszowane. Zasugerowano również, by zainstalować w aplikacjach odpowiednie powiadomienia, jeśli użytkownik spędza w nich zbyt dużo czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić