Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Żyła diamentów odkryta przez naukowców. Skarbiec głęboko pod powierzchnią ziemi

38
Podziel się:

Według najnowszych badań naukowców z MIT i innych uniwersytetów, Ziemia może kryć ponad biliard ton diamentów pod powierzchnią. Ale nie ma pośpiechu, są prawdopodobnie jakieś 150 km pod powierzchnią. Kilkanaście razy głębiej, niż kiedykolwiek człowiek dotarł.

Pod Ziemią znajduje się ogromne złoże diamentów
Pod Ziemią znajduje się ogromne złoże diamentów (Shutterstock.com)

Nowe odkrycie raczej nie spowoduje "gorączki złota". Diamenty znajdują się w górnym płaszczu ziemskim i zajmują od 1 do 2 procent jego całej objętości. Leżą rozproszone w skałach od 90 do 150 mil pod ziemią. "To pokazuje, że diament nie jest rzadko spotykanym minerałem, ale w skali geologicznej jest bardzo powszechny" - mówi Ulrich Faul, naukowiec z MIT.

Faul i jego zespół doszli do takiego wniosku, poprzez anomalię zauważoną w danych sejsmicznych. Przez lata agencje takie jak United States Geological Survey (USGS) rejestrowały aktywność sejsmiczną Ziemi. Monitorowano fale dźwiękowe rozchodzące się wewnątrz planety powodowane przez trzęsienia ziemi, tsunami, eksplozje czy inne wstrząsy.

Korzystając z danych sejsmicznych można zebrać obraz wnętrza Ziemi. Fale dźwiękowe rozchodzą się z różną prędkością po Ziemi, w zależności od wielu czynników. Naukowcy wykorzystują tę zależność, do oszacowania ilości i rodzajów skał tworzących litosferę, skorupę ziemi oraz górną część płaszcza ziemskiego.

Przy użyciu tych danych służących do mapowania wnętrza Ziemi, naukowcy nie byli w stanie ustalić jednej dziwnej rzeczy. Fale dźwiękowe mają tendencję do znacznego przyśpieszenia, podczas przejścia do niższych partii płaszcza ziemskiego. Tym razem pojawił się problem.

Naukowcy zmierzyli prędkości dźwięków rozchodzących się przez wiele różnych rodzajów minerałów. Następnie wykorzystali tę wiedzę do stworzenia symulacji komputerowej w laboratorium. Symulowali różne formy płaszcza ziemskiego z wykorzystaniem każdego z minerałów. Wyliczenia były jednoznaczne. Tylko jeden minerał pasował do tej prędkości. Były to diamenty. Badanie pozwoliło również wykazać, że było ich 1000 razy więcej, niż kiedykolwiek się spodziewano.

Źródło: MIT

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Pan Księżyc
4 lata temu
Diamenty złoto to są materiały powstałe zaraz po wybuchu naszego Słoneczka.
talagacz
4 lata temu
cza bedzie se wziunść, przyniśc z tune.
Moj nik
4 lata temu
Diamenty produkuje sie sztucznie
Zibi
4 lata temu
Najlepiej ogłosić jakąś durną rewelację której nie da się sprawdzić.
k
4 lata temu
Diamenty są bardzo powszechne a ich podaż jest skrzętnie regulowana. Tak aby można na nich zarabiać krocie a tak na prawdę ich cena nie powinna być wyższa niż cena miedzi.
aksa
4 lata temu
Ustalcie czy 150 kilometrów czy mil bo ma to znaczenie. Nawet, jeżeli dla redaktorków z o2 to jedno i to samo.
Agata
4 lata temu
Hmm wiem żeby nie było
wyga1
4 lata temu
Ale nowina ~! :)
gh
4 lata temu
szpadel juz kupiłem, to 150 km czy 150 mil,bo nie wiem jak głęboko mam kopać???;-)
Hdhd
4 lata temu
Biliard? Co to k...a jest biliard???
J
4 lata temu
Co on robi domyśl się!! A nie ciagle łazisz za mną!
ssss
4 lata temu
Jak cię widzą tak cię piszą gotowe.
JJ
4 lata temu
a ja sie pytam GDZIE JEST PYTON,,!!
jmnmb
4 lata temu
To w końcu ile pod ziemią 150 km czy 150 mil, bo to jest duża różnica. Kto takie błędy robi w jednym artykule. Żenada pewnie Ci co gimnazjum kończyli, a nie podstawówkę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić