Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Urszula Abucewicz
|
aktualizacja

Antarktyda. Naukowcy odkryli tajemnicze źródło ciepła pod lodem

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
35
Podziel się:

Naukowcy we wschodniej części Antarktydy dokonali nietypowego odkrycia. Może ono podważyć teorię o udziale człowieka w degradację naturalnego środowiska oraz zakwestionować teorię o szybko postępującym globalnym ociepleniu.

We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła
We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła (Shutterstock.com)

Zespół naukowców prowadzący badania na Antarktydzie odkrył źródło ciepła, które w dużym stopniu wpływa na topnienie lodu. Kluczowe jest miejsce, w którym zidentyfikowano ten problem. A mianowicie we wschodniej Antarktydzie, która jest kratonem, czyli najstarszą częścią skorupy ziemskiej. Warstwa ta jest tak gruba, że nie powinna przepuszczać ciepła pochodzącego z wnętrza naszej planety, a lodu powinno być na niej znacznie więcej.

Naukowcy przypuszczają, że w dolnej warstwie skorupy może być duża szczelina, przez którą wydostaje się ogrzewana przez magmę woda. To ona może dostarczać ciepło do górnej części warstwy i ostatecznie topić lody wschodniej części Antarktydy.

Międzynarodowy zespół naukowców planuje zorganizowanie bardziej szczegółowych badań. Jeśli ich hipotezy się potwierdzą, trzeba będzie zmienić myślenie o postępujących zmianach klimatycznych i wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Sensacyjny kształt góry lodowej już nie taki sensacyjny. NASA publikuje więcej zdjęć
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
hunter
4 lata temu
O tym, że efekt cieplarniany czy globalne ocieplenie to proces naturalny, mówię moim bliskim i dalszym znajomym już od wielu lat. Niestety wszystkie potwierdzające to fakty są skrzętnie kamuflowane więc jestem pewien, że i te newsy szybko zostaną wyciszone ...
pax
4 lata temu
oczywiście, że czynników jest więcej...ale tak na logikę... jedyny, na który mamy wpływ to nasz wpływ, nasze oddziaływanie, nasza działalność i jeżeli jesteśmy tylko "języczkiem u wagi" to i tak jest to wystarczający argument, żeby ten nasz wpływ zredukować...bo tylko to możemy realnie zrobić nie dla nas...dla przyszłych pokoleń. BTW...wiecie jaki gaz cieplarniany jest decydujący? ...to para wodna...więc każde możliwe działanie ograniczające ocieplanie klimatu jest zasadne
arekgdynia
4 lata temu
no to szybko bo niemcy juz dawno to odkryli pozniej pewna armada USA w 1946 dostala tam wycisk....
xyz
4 lata temu
Ponownie odkryli to co było już wiadome wiele, wiele, wiele lat temu! Kiedy tzw. "redaktory" odkryją prawdę o płaskiej ziemi?!
Brunet
4 lata temu
skandal skandal skandal a najgorsze jest to że same kluby i zawodnicy nie mogą nic powiedzieć, bo od razu grozi im wykluczenie
jestem za
4 lata temu
EHF by zareklamował Stalina na koszulkach jakby im podsypali $$$$
Zen
4 lata temu
Rozwiązać te wszystkie organizacje sportowe, jedna mafia
:-)
4 lata temu
Nie znam się na tym temacie
anonim max
4 lata temu
Odrazu pomyślałem o Supermanie, o ukrytym statku kosmicznym i o zamknięciu szkół
Myślę że to r...
4 lata temu
Alien vs Predator 3?
Fizyk
4 lata temu
Największy wpływ na klimat Ziemi ma aktywność Słońca i powolne przechodzenie naszej gwiazdy do etapu czerwonego olbrzyma. Znacznie sensowniejsze jest więc satelitarne osłonięcie Ziemi sztucznym pierścieniem pyłowym blokującym dostęp części światła i ciepła do atmosfery niż osamotniona walka Europy z emisją CO2 bojkotowana przez Chiny i USA.
OMC
4 lata temu
Tam spokojnie pracuje reaktor atomowy !!!
kokosss
4 lata temu
nastepny news bedzie taki: Naukowcy prowadzacy badania majace udowodnic ze nasza cywilizacja nie przyczynia sie do globalnego ocieplenia mieli wypadek i wszyscy nie zyja, wiec badan w tej kwestii juz nikt nie bedzie prowadzil... Dziekuje i zamykam temat...
ziutek
4 lata temu
To efekt że w Polsce nie wszyscy mają piece CO na ekogroszek
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić