Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Jastrzębska
|
aktualizacja

Chcesz naprawdę odpocząć? Zapomnij o długich wakacjach

10
Podziel się:

Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców mogą nieco zepsuć humor wszystkim wielbicielom długiego wypoczynku. Według nich wystarczy 8 dni, by po urlopie wrócić do pracy pełnym entuzjazmu.

Chcesz naprawdę odpocząć? Zapomnij o długich wakacjach
(Shutterstock.com, Netfalls Remy Musser)

Znacie teorię o tym, że dopiero trzytygodniowe wczasy pozwalają naprawdę odpocząć? Mamy kiepską (albo – jeśli jesteś pracoholikiem – bardzo dobrą) wiadomość. Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Tampere po przebadaniu grupy osób przebywających na wakacjach nie mają wątpliwości – największego poziomu zadowolenia, poczucia szczęścia i satysfakcji doświadczamy 8. dnia wakacji. W związku z tym, ich zdaniem, jest to najlepszy moment, by wrócić do pracy i z energią zabrać się za wykonywanie codziennych obowiązków.

Przez lata specjaliści (lekarze i psychologowie z rozmaitych ośrodków naukowych na świecie) przekonywali, że wakacje powinny trwać min. 3 tygodnie. W 1. tygodniu bowiem w zasadzie w ogóle nie odpoczywamy, tylko przeżywamy szok w związku z przestawieniem się na inny tryb. Odsypiamy, uspokajamy się, zapominamy o codziennym pędzie. W 2. tygodniu dostrzegamy uroki wakacji i zaczynamy się cieszyć wolnym. Dopiero w 3. tygodniu organizm regeneruje się i wtedy nabieramy energii do działania. Zgodnie z tymi założeniami lepiej więc pojechać raz w roku na dłuższe wakacje, zamiast przedłużać sobie weekendy i wyjeżdżać częściej.

Zobacz także: Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

Badania fińskich naukowców przeczą tej teorii. Według nich korzystniej dla zdrowia psychicznego i fizycznego jest wziąć kilka dni urlopu co 2-3 miesiące niż wyczekiwać przez cały rok na upragnione, miesięczne wakacje. To co, gdzie wyjeżdżacie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
sw
5 lata temu
8 dni 10 razy w roku, może by wystarczyło, żeby się zrelaksować... o ile kasa by była
hini
5 lata temu
nie ufałabym w tym temacie fińskim naukowcom, wskaźnik samobójstw w ich kraju jest, o ile mi wiadomo, najwyższy w Europie...
mexx
5 lata temu
jak pracowalam w normalnej firmie to urlop mialam 3x do roku ,grafik ukladalismy sami + dobra pensja poczta -polska urlop narzucony z gory zapomnij o wyjezdzie
Nastawienie
5 lata temu
To jest kwestia nastawienia!
urlopowicz
5 lata temu
Zgadam się lepiej kilka razy brać urlop jak biorę 5 dni wolnego to z sobota i niedziela mi mam 9 i tak odpoczywam doskonale, nie muszę nadrabiać zaległości
Olik
5 lata temu
Albo po prostu trzeba znaleźć pracę taką która nas uszcześliwia i wtedy nie będziemy się męczyć tak bardzo. Ja na przykład kiedyś byłam małym pulpetem i akżda jedna praca męczyła, odkąd schudłam dzięki iqgreen stałam się weselszym człowiekiem, pracuję wbiurze podróży o nprwdę chodzę tam z ochotą. ;)
Grisza
5 lata temu
Sponosorem badań były wszystkie korporacje.
doktor
5 lata temu
musi być minimum 3 tygodnie aby się zregenerować
ija
5 lata temu
Bzdura,byłam 3 tygodnie,przeleciały tak szybko,że szkoda gadać.Po ośmiu dniach człowiek wraca sfrustrowany tylko.
ho ho
5 lata temu
a to prawda wystarczy kilka dni ale częściej i oderwać się od rzeczywistości , długie wakacje się nudzą i zaczyna się niepokój co tam w pracy i już nie ma mowy o odpoczynku bo głowa gdzieś w pracy .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić