Wojciech Gojke
Wojciech Gojke| 

Chińscy turyści pobili turystyczny rekord

0
Podziel się:

Mimo że tylko co dziesiąty chiński turysta w ubiegłym roku udał się w podróż poza swój kraj, wystarczyło to, aby uzyskać najlepszy wynik na świecie pod względem wakacyjnych wydatków. Które państwa są kolejne na liście?

Chińscy turyści pobili turystyczny rekord
(Shutterstock.com)

Z danych opublikowanych w kwietniu przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) wynika, że mieszkańcy Państwa Środka wydali w 2016 r. 261 mld dol. (ponad bilion zł). To o 12 proc. więcej niż w roku poprzednim. Na urlop zagraniczny wybrało się 135 mln obywateli, czyli nieco ponad 10 proc. z liczącego 1,374 mld osób społeczeństwa. To o 6 proc. więcej niż w roku 2015. Liczba ta wzrasta nieprzerwanie od 2004 r.

Chińscy turyści zaleją świat?

UNWTO przewiduje, że ten wynik będzie z biegiem lat coraz lepszy i obywatele najludniejszego państwa wkrótce dosłownie zaleją najbardziej turystyczne miejsca na świecie. Już teraz Chiny są drugim co do wielkości (po USA) krajem, który ma największy udział w światowym PKP i to w dużej mierze dzięki turystyce – do wspólnej puli dorzuciły w ostatnich kilkunastu miesiącach ponad bilion dolarów. Z pieniędzy chińskich podróżnych w 2016 r. najwięcej skorzystały takie państwa, jak Japonia, Korea i Tajlandia. Za nimi na liście jest Europa oraz Ameryka.

Z jakich kolejnych krajów pochodzą turyści, którzy najwięcej pieniędzy wydali w roku ubiegłym na zagraniczne wakacje? Ze Stanów Zjednoczonych - wydatki tamtejszych urlopowiczów opiewają na kwotę 122 mld dol. Następne na liście są Niemcy (81 mld dol.), Brytyjczycy (64 mld dol.) i Francuzi (41 mld dol.). W pierwszej dziesiątce są także: Kanadyjczycy (29 mld dol.), Koreańczycy (27 mld dol.), Australijczycy (27 mld dol.), Włosi (25 mld dol.) oraz Hongkończycy (24 mld dol.).

Polacy za granicą

W 2016 r. ok. 7 mln Polaków spędziło urlop za granicą. Najpopularniejsze kierunki wśród naszych rodaków, to Grecja, Włochy, Chorwacja, Hiszpania czy Egipt. Łącznie nasze wydatki oszacowano na ok. 2,4 mld dol.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić