Ilona Raczyńska
Ilona Raczyńska| 
aktualizacja 

Chorwacja na własną rękę - to prostsze, niż myślisz

3

Wakacje nad Bałtykiem wcale nie należą do tanich. Nie bez powodu latem Polacy obierają kierunek: Chorwacja. Wydają dużo mniej niż nad polskim morzem, a pogoda jest gwarantowana.

Dubrownik, Chorwacja.
Dubrownik, Chorwacja. (Shutterstock.com)

Chorwacja przyciąga Polaków jak magnes. Najczęściej wybierają Split, Dubrownik, Zadar, Pulę czy Makarską. Kilometry plaż, tysiące wysp, lazurowa woda Adriatyku oraz gościnność mieszkańców to mieszanka idealna. A podróż własnym lub wypożyczonym autem sprawia, że podczas jednego urlopu odwiedzić można kilka miast.

Dojazd

Do Chorwacji można polecieć samolotem albo pojechać samochodem. Pierwsza opcja zajmuje ok. 2 godziny. Z Katowic i Warszawy do Splitu polecimy Wizzairem już za 168 zł w jedną stronę, a samolotem czarterowym za bilety z Polski do Chorwacji zapłacimy mniej niż 500 zł w dwie strony.

Trasa samochodem zajmuje kilkanaście godzin w zależności od tego, na które miasto się zdecydujemy. Polacy chętnie korzystają z tej opcji, bo na trasie można się zatrzymać, a na miejscu nie trzeba wypożyczać samochodu.

W zależności od miasta wyjazdu i celu trasa może liczyć nawet ponad 1500 km. Tak jest na przykład z Gdańska do Zadaru. W tym przypadku za paliwo zapłacimy ok. 1000 zł w dwie strony.

Do ceny paliwa należy doliczyć winiety (Czechy: ok. 11 euro, Słowenia: ok. 15 euro, Austria: ok. 9 euro) i opłaty za autostrady w Chorwacji. Ceny dostępne są na stronie internetowej www.hak.hr/info/cestarine.

Nocleg

Zorganizowanie noclegu na własną rękę w Chorwacji to nic prostszego. Według ubiegłorocznych szacunków Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji ponad 70 proc. polskich turystów nocuje w prywatnych kwaterach. Kolejna grupa wybiera tamtejszy camping, który w Polsce ma bardzo dobrą opinię (20 proc.). Pozostali nocują w hotelach.

Na portalu Wakacje.pl znajdziemy oferty (na okres wakacji) za mniej niż 500 zł za tydzień.
Dla przykładu: za 7 dni w lipcu w apartamencie w miejscowości Vodice (między Zadarem, a Splitem) zapłacimy 408 zł od osoby (bez wyżywienia).

Oferty z dwoma posiłkami można znaleźć za mniej niż 1000 zł od osoby. A poza okresem wakacyjnym jest jeszcze taniej - 7 dni we wrześniu w hotelu na półwyspie Istria to koszt tylko 262 zł za osobę.

Najtańsze oferty, jakie znajdziemy w serwisie AirBnb, pozwalającym na wynajmowanie mieszkań, zaczynają się od ok. 42 zł za osobę za noc w willi z basenem na wyspie Solta.

Wiele osób decyduje się też na wykupienie noclegu dopiero na miejscu. Ceny za kemping przy plaży zaczynają się już od 200 zł za 4-osobową rodzinę za noc. Trochę więcej zapłacimy za hostel czy kwaterę prywatną. Ale wniosek jest jeden - opcji mnóstwo, wszystkie tanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić