Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jan Kaliński
|
aktualizacja

Czworaczki białego tygrysa przyszły na świat w zoo w Borysewie

6
Podziel się:

Cztery białe tygrysy przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym w Borysewie koło Łodzi. To sensacja na skalę światową. To pierwszy przypadek w historii gdy rodzą się cztery kociaki tej maści. Zoo specjalizuje się w hodowli białych, rzadko spotykanych w naturze zwierząt, m.in. tygrysów i lwów. Ostatnio jego kolekcja wzbogaciła się też o 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów.

(Materiały prasowe, ZOO Safarii)

Rodzeństwo to trzy tygryski i jedna tygrysica. Teraz zoo szuka dla nich imion.

- To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki. Duże koty bardzo dobrze rozmnażają się w naszym ogrodzie, ponieważ ich chów opanowaliśmy do perfekcji. Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną - na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym. Od dwóch lat w opiece nad nimi współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu - podkreślił właściciel ogrodu zoologicznego w Borysewie Andrzej Pabich.

Jak powiedział, zoo w Borysewie posiada obecnie 20 proc. światowej populacji białych tygrysów i 15 proc. populacji białych lwów, a - dodał - na całym świecie jest po ok. 100 egzemplarzy białych lwów i tygrysów. Białe umaszczenie wielkich kotów spowodowane jest działaniem genu recesywnego - jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.
Najmłodsze z grona 17 białych tygrysów będzie można oglądać na wybiegu dopiero w połowie czerwca - wcześniej muszą m.in. przejść szereg szczepień.

Natomiast już 1 czerwca w Borysewie otwarta zostanie inna atrakcja - basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej. Jak podkreślił Pabich, niezwykłe jest to, że wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, zatem znakomicie się tolerują. Wśród* krokodyli nilowych* znajduje się 37 samic (w tym jedna o nietypowym żółtym zabarwieniu) i 3 samce.

Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 r. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
sito
5 lata temu
Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną - na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym - super opieka ,szkoda ze takiej nie maja przecietni Polacy
jezyki_szkole...
5 lata temu
Jak widać 500 plus działa na zwierzęta
wiktoria_wore...
5 lata temu
Jakie słodziaśne
Legolas
5 lata temu
Mi bardziej wygląda ta samica na lwicę niż na białego tygrysa które są w prążki
obywatel
5 lata temu
szkoda że nie są w naturalnym srodowisku , w klatce to zawsze w klatce, mimo super opieki..ale tam ich przynajmniej nie zjedzą i zabija dla jakiegoś Pacana z kasa. I nie trzeba wyjeżdzać do afryki...2000km tylko 200.
asa
5 lata temu
Cudne-ale w naturze to byłoby raczej niemożliwe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić