Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Wojciech Gojke
|
aktualizacja

Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Odpowiedzi należy szukać na statku

0
Podziel się:

Wydawałoby się, że w przypadku samolotów już wszystko zostało wyjaśnione. Okazuje się jednak, że jest jedno pytanie, na którą ciężko znaleźć odpowiedź. Dotyczy kwestii wejścia do samolotu, a mianowicie tego, dlaczego zawsze znajduje się po lewej stronie.

Wiele wskazuje na to, że pierwsi producenci samolotów podczas projektowania kierowali się budową statków.
Wiele wskazuje na to, że pierwsi producenci samolotów podczas projektowania kierowali się budową statków. (Shutterstock.com)

Bez względu na producenta maszyny, kraj oraz ruch lewo czy prawostronny, pasażerowie zawsze wchodzą do samolotu pasażerskiego z lewej strony. Drzwi z prawej nie są nigdy używane przez pasażerów. Wyjątek stanowią niewielkie, dwuosobowe maszyny, aby łatwiej było do nich wejść.

Z czego wynika taki, a nie inny układ drzwi? Okazuje się, że funkcjonuje od samego początku istnienia lotnictwa komercyjnego. Decyzje najprawdopodobniej zapadły już w przedwojennych biurach projektowych, a następnie się ich trzymano.

Najpopularniejsze wyjaśnienie ma związek ze statkami, które mają dwie burty – prawą (sterburta) i lewą (bakburta). Sternik operujący wiosłem zawsze stał plecami do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Jednostki dopływały do nabrzeża tylko z jednego kierunku - lewą burtą, ponieważ nie było na niej wiosła sterowego, dzięki czemu nie można go było uszkodzić.

Statki miały wiosło sterowe z tej samej strony z prostego powodu - aby łatwiej było zachować porządek podczas przemieszczania się w zazwyczaj ciasnym porcie. W opinii współczesnych pilotów i producentów podniebnych maszyn, właśnie tym sugerowali się pierwsi projektanci samolotów, do których budowy dostosowały się lotniska czy firmy produkujące rękawy lotnicze.

Źródło: Travel + Leisure

Zobacz także: Zobacz też: Lotnisko Chopina od środka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić