oprac. Mateusz Madejski| 

Komisja Europejska chce, by Polska podwyższyła wiek emerytalny

134
Podziel się:

KE sugeruje, że Polska powinna stworzyć system, w którym ludzie będą później przechodzić na emeryturę. Bruksela sugeruje, że to ważne nie tylko dla pobudzenia naszego rynku pracy, ale i dla wzrostu PKB.

Waloryzacja emerytur w 2020 r.
Waloryzacja emerytur w 2020 r. (iStock.com)

Komisja opublikowała właśnie rekomendacje dla krajów UE, dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy. Co zaleca Polsce?

Przede wszystkim - "stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę". Zdaniem KE, będzie miało to kluczowe znaczenie dla naszego rynku pracy, ale i dla "stabilności systemu emerytalnego".

Komisja przypomina przy tym, że do 2017 r. średni wiek przejścia na emeryturę w Polsce stopniowo się zwiększał. W 2018 r. jednak wszystko się zmieniło, co było oczywiście związane z obniżeniem ustawowego wieku emerytalnego pod koniec 2017 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej niż manufaktura skarpetek

- Wprowadzone w 2017 r. obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie miało poważny niekorzystny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych oraz spowoduje znaczące różnice w poziomie świadczeń otrzymywanych przez kobiety i przez mężczyzn - czytamy w rekomendacjach KE.

Urzędnikom z Komisji nie podobają się też preferencje stawki na świadczenia emerytalne dla rolników. - To hamuje mobilność pracowników i przyczynia się do ukrytego bezrobocia w sektorze rolnictwa - argumentują.

KE apeluje również do polskiego rządu o "wspieranie wysokiej jakości edukacji i rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom rynku pracy, zwłaszcza poprzez kształcenie dorosłych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić