Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Wojciech Gojke
|
aktualizacja

Obcokrajowcy wykupują mieszkania nad polskim morzem

6
Podziel się:

Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania. Nad Bałtykiem nawet 40 proc. apartamentów kupują zagraniczni turyści. Eksperci przewidują, że liczba ta będzie wzrastać.

Obcokrajowcy wykupują mieszkania nad polskim morzem
(Shutterstock.com)

Turyści z zagranicy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Polsce. W 2016 r. sprzedaż mieszkań obcokrajowcom sięgnęła 6,4 tys. Nad Bałtykiem jest to aż 40 proc. apartamentów. Ze względu na imigrację, coraz więcej mieszkań kupują Ukraińcy. Szacuje się, że już wkrótce 20 proc. mieszkań dostępnych na rynku trafi właśnie do nich.

– Wedle oficjalnych danych GUS za 2016 r., ponad 6,4 tys. (z 79 tys.) mieszkań i lokali użytkowych zostało sprzedanych obcokrajowcom. Dane MSWiA wskazują, że to o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. Największą grupę stanowią Ukraińcy, następnie Niemcy i Brytyjczycy. Nasi wschodni sąsiedzi będą niedługo kupowali co piąte mieszkanie dostępne na rynku – mówi Piotr Puchała, prezes zarządu firmy Prestige.

Polska jest uważana za bezpieczny kraj

– Dużym powodzeniem cieszą się obecnie mieszkania wakacyjne nad morzem, kupowane głównie przez Niemców, Skandynawów i obywateli Wielkiej Brytanii. Jest to związane z korzystną relacją kosztów do uzyskiwanych przychodów, a także niedrogim pobytem wakacyjnym w Polsce. Wynika to również z sytuacji geopolitycznej – przyjazd do Polski jest rekomendowany jako bezpieczny przez większość ministerstw spraw zagranicznych krajów UE – ocenia ekspert.

W Międzyzdrojach nawet 40 proc. osób kupujących apartamenty to cudzoziemcy, choć część z nich ma polskie korzenie lub powiązania z naszym krajem. Obcokrajowców do polskich kurortów przyciąga bezpieczeństwo, niskie ceny oraz dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wypoczynkowa.

– Obcokrajowcy celują w zakup stosunkowo drogich mieszkań, gdzie kwoty za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł (w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu), ale też są to ceny nawet do 30 tys. zł za specjalnie wykończone apartamenty – tłumaczy prezes firmy Prestige.

Cudzoziemcy będą kupować coraz więcej nieruchomości

Z danych MSWiA wynika, że najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw: mazowieckiego (blisko 294 tys. mkw.), małopolskiego (99,2 tys. mkw.) oraz dolnośląskiego (57,2 tys. mkw.). Największy popyt jest na mieszkania w największych aglomeracjach, prym wiedzie Warszawa i Kraków.

Zdaniem Piotra Puchały coraz popularniejszy trend zakupu mieszkań w Polsce przez obcokrajowców będzie się utrzymywał.
– Obecnie lokatorami 82 proc. mieszkań w Polsce są właściciele tych mieszkań. Dla porównania w Szwajcarii tylko 37 proc, w Niemczech – 50 proc. Wynika to z zamożności pewnej grupy społecznej, która kupuje apartament specjalnie pod wynajem – tłumaczy Piotr Puchała. Eksperci spodziewają się w najbliższych kilkunastu miesiącach dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów.

Zobacz także: Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(6)
gość
5 lata temu
Ciekaw jestem kiedy ci obcokrajowcy z pod znaku tryzuba, czarnego krzyża i menory odbije się nam czkawką, bo że odbije to pewne !
Nie dla sprze...
5 lata temu
Kto im dał na to zgodę jakim prawem sprzedajemy Ukraińcom nasze budynki i Niemcom nad morzem Polacy musimy się przeciwstawić takim praktyka i to jak najszybciej bo będzie zapóźno !!!
nikc
5 lata temu
przed wojną też kupowali niemcy, austriacy, szwajcarzy ...- w czasie wojny hitlerowcy mieli ułatwiony dostęp do Polski
DR DREE
5 lata temu
a skad ukraincy maja siano na apartamenty w PL?
solny
5 lata temu
Niech kupują a później wyślą tam Hanie ona się zatroszczy o te nieruchomości
Gość
5 lata temu
A przecież u nas nie ma demokracji! Więc skąd rekomendacja Polski jako bezpiecznego kraju? I kto kupuje? Obywatele państw z ,,demokracją europejską". Zabezpieczają sobie miejsce, gdzie będą mogli uciec, jak im się ich,, demokracja" zawali i ciapate zaczną masowo urzynać im łby. Tak nas rekomendują? No to znaczy, że obraliśmy dobry kierunek. Bravo PiS.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić