Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Wojciech Gojke
|

Osły na Santorini miały mieć lżejsze życie. W dalszym ciągu są wykorzystywane

89
Podziel się:

Rząd Grecji wprowadził w 2018 r. maksymalną wagę, jaką mogą przewozić osły. Stało się to po tym, gdy media obiegły zdjęcia osiołków z trudem dźwigających na grzbiecie otyłych turystów. Jednak stowarzyszenie PETA przekonuje, że los tych zwierząt nie uległ poprawie.

Zgodnie z przepisami zwierzęta przewożące turystów na Santorini nie powinny nosić nikogo ważącego więcej niż 50 kg
Zgodnie z przepisami zwierzęta przewożące turystów na Santorini nie powinny nosić nikogo ważącego więcej niż 50 kg (PETA)

Osły są niewątpliwie symbolem greckiej wyspy Santorini. Nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie korzystają z "atrakcji", jaką jest przejażdżka na grzbiecie zwierzęcia. Problem w tym, że osiołki nie dają sobie rady z otyłymi turystami - zwłaszcza, że muszą ich wozić na trudnym terenie. Temat nie jest nowy, bo od kilku lat jest poruszany przez organizacje działające na rzecz ochrony praw zwierząt.

Po opublikowaniu w sieci skandalicznych zdjęć oraz ukazaniu się wielu krytycznych artykułów w prasie zagranicznej, Greckie Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności opracowało nowe regulacje, mające zapewnić osłom większą ochronę. Jedna z zasad mówi, że zwierzęta przewożące turystów na Santorini nie powinny nosić nikogo ważącego więcej niż 50 kg lub jedną piątą wagi zwierzęcia. "Właściciele osłów powinni zadbać o ich odpowiedni stan zdrowia. Pod żadnym pozorem nie powinny być wykorzystywane te, które nie nadają się do pracy. Chodzi o osobniki chore, ranne, będące w zaawansowanej ciąży oraz takie, których kopyta znajdują się w złym stanie” – brzmi treść biuletynu.

Okazało się, że osoby organizujące wycieczki nie stosują się do nowych zaleceń, bo w ten sposób straciłyby większość klientów. Dlatego członkowie stowarzyszenia PETA po raz kolejny postanowili zaapelować o podpisanie petycji, dzięki której osły nie będą musiały stanowić środku transportu dla turystów na greckiej wyspie.

"Osły są zmuszone do przenoszenia ciężkich ludzi i przedmiotów po pięciuset schodach, nawet kilka razy dziennie. Nie daje im się wystarczającej ilości wody oraz nie trzyma w zacienionych miejscach" – napisało stowarzyszenie na swoim profilu na Facebooku.

PETA przygotowała petycję skierowaną do burmistrza Santorini - Anastasiosa Nikolaosa Zorzo oraz do Greckiego Ministerstwa Turystyki. "Pomiędzy kursami zwierzęta nie mają dostępu do schronienia przed słońcem, chociaż prawo tego wymaga. Odmawia się im także jedzenia i wody. Jest to rzeczywisty problem zwierząt i naruszenie greckich przepisów dotyczących ochrony zwierząt, zwłaszcza w gorących miesiącach letnich" - czytamy w dokumencie.

"Pomimo lat błagań zwolenników zwierząt, warunki nie poprawiły się dla osłów i mułów. Zasady są ignorowane, a zwierzęta nadal cierpią każdego dnia. W związku z tym prosimy, aby w interesie dobrostanu zwierząt natychmiast zakazać przejażdżek na osiołkach na Santorini" - brzmi ostatni akapit petycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Internauci łapią się za głowy. Niewiarygodne nagranie z Rumunii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(89)
Maro
3 lata temu
Na takiego tłuściocha trzeba wrzucić z 80kg na garba i niech z a p i e r d . l a. A właścicieli surowo karać.
Ed
3 lata temu
tam są muły, a nie osły
mtom123
3 lata temu
Trzeba skończyć z męczeniem osłów. Zaprzestać jeżdżenia na nich i zrobić tradycyjne salami.
KUŃ
3 lata temu
BIEDNE OSŁY MUSZĄ DŹWIGAĆ TAKICH SPAŚLAKÓW A NA NOGACH NIE ŁASKA TROCHĘ KILOGRAMÓW ZGUBIĆ DLA ZDROWIA?
asiaa
3 lata temu
Zwierzę wycieńczone dźwiganiem i upałem jeszcze jest poganiane przez ''biznesmena". Serce boli jak widzę krwawe otarcia i odparzenia albo zwierzęta stojące w żarze słońca.Nie umiałabym wykorzystać dla własnej wygody i ''atrakcji''.
AAA
3 lata temu
Brak szacunku i ciężkiej pracy dla osiołków ze strony chciwych właścicieli i utuczonych turystów. Wszystkim przyda się ruch i szczupłym i grubasom.Karać właścicieli wysoką grzywną i odebrać zwierzę! Osły pracują na lichą strawę, traktowane jak przedmioty TAK NIE MOŻE BYĆ!
fsfdsafd
3 lata temu
Konsekwencje? Czy ktoś z tej organizacji do walki o prawa zwierząt zastanowił się, jakie byłyby konsekwencje tego, co oni proponują? Jak zakażą wożenia ludzi osłami, to w krótkim czasie na rynku będzie można kupić sporo salami.
SOS
3 lata temu
MASAKRA TAKICH SPAŚLAKÓW MUSZĄ TRANSPORTOWAĆ WYKORZYSTYWANIE ZWIERZĄT
ANDRE
3 lata temu
Tym spasionym wielorybom to te osły na plecy i zapier z kapcia na gorę. Jak mozna tyle żreć i jeszcze mordować niewinne zwierzeta
damrok
3 lata temu
leniwe oblesnie opasłe wieprzki na osłach
zdrowie
3 lata temu
widać że powinno być na odwrót-
jaś
3 lata temu
ZRZUCIĆ OSŁÓW Z OSIOŁKÓW !!! Po dobroci się tego nie osiągnie . Problem podobny jak konie ciągnące wozy z turystami nad Morskie Oko . A wszystko Dla Pieniędzy .
gosc
3 lata temu
ten pasztet powinien nosić tego osiołka.
Mysliwy
3 lata temu
A ta gruba co siedzi to na dwoch powinna jechac
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić