Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Ilona Raczyńska
|

Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków

16
Podziel się:

75 tys. widzów obejrzało inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Tak jak 607 lat temu wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad tysiąc rekonstruktorów z całej Europy.

Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków
(PAP, Tomasz Waszczuk)

Tegoroczna inscenizacja została rozbudowana o wydarzenia poprzedzające bitwę. Sama walka rozpoczęła się od scen napadu i spalenia przygranicznej wsi przez Krzyżaków. Przy zgliszczach pojawili się polscy rycerze. Na wieść o tym, co dzieje się na pograniczu, król rozesłał wici i wezwał rycerzy na wyprawę wojenną.

Widzowie - jak zawsze - mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie królowi Władysławowi Jagielle, utratę w boju i odzyskanie przez Polaków chorągwi z białym orłem czy śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena, która ostatecznie przesądziła o losach bitwy.

- Oczywiście, scenariusz opiera się w znacznym stopniu na epizodach znanych z historii, które są stałe. Co roku w miarę możliwości staramy się go jednak wzbogacić, żeby zaskoczyć widza czymś nowym. Część publiczności przyjeżdża przecież pod Grunwald nieprzerwanie od lat - mówi reżyser widowiska Krzysztof Górecki.

Inscenizacja jednej z największych bitew średniowiecznej Europy odbyła się po raz 20. W rolę polskiego króla wcielił się - jak w poprzednich latach - Jacek Szymański - na co dzień grafik komputerowy z Warszawy, a mistrza krzyżackiego zagrał Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie.

Pod ich dowództwem walczyło w sobotę ponad tysiąc pieszych i konnych przedstawicieli bractw rycerskich z Polski i wielu innych krajów całej Europy. Na polu bitwy goście z zagranicy wspierali szeregi zarówno armii Zakonu Krzyżackiego, jak i wojsk polsko-litewskich - np. niektórzy z Niemców zaciągnęli się do Chorągwi Krakowskiej.

Grunwaldzkie inscenizacje mają być przede wszystkim lekcją żywej historii, ale obfitują w efektowne momenty - wystrzały z hakownic, ataki łuczników i szarże konne.

Uczestnicy przygotowują się do tego widowiska przez cały rok. Próba generalna z udziałem wszystkich bractw rycerskich odbywa się jednak dopiero w przeddzień bitwy pod Grunwaldem.

Jak przyznają twórcy, w widowisku z udziałem ponad tysiąca statystów nie da się jednak wszystkiego do końca zaplanować. Dlatego dowódcy poszczególnych chorągwi na polu walki są wyposażeni w krótkofalówki, dzięki którym mają kontakt z reżyserem i mogą odpowiednio korygować ruchy swoich oddziałów.

Zobacz także: Zobacz najnowsze zabytki na liście UNESCO

Według szacunków policji tegoroczną inscenizację obejrzało ok. 75 tys. widzów. W ramach obchodów 607. rocznicy bitwy odbył się też Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. Oprócz wojska i przedstawicieli władz, wzięli w nim udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Podczas trwających do niedzieli "Dni Grunwaldu" odbywają się też turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Można zwiedzać obozowisko rycerskie oraz osadę rzemieślników i kupców, w której ustawiono kramy z replikami średniowiecznego uzbrojenia, ubiorów i obuwia, a także inne historyczne akcesoria.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
ewa
5 lata temu
DZIWIĘ SIĘ LUDZIOM, ŻE JADĄ W TAKĄ CIŻBĘ OGLĄDAĆ WIDOWISKO. PRZECIEŻ MOZNA OBEJRZEĆ FILM " KRZYŻACY ". OCZYWIŚCIE SZACUNEK DLA TYCH, CO ZORGANIZOWALI SPEKTAKL. Mnóstwo pracy. Ale nie widzę sensu jechania na pole,w tłum ludzi
hghg
5 lata temu
w 39 przegrali
ciekawska
5 lata temu
A Antoś apel smoleński odprawił ?
ccc
5 lata temu
To było 603 lata temu. Dziś jakiś naćpany element jak dawniej ZOMO żądny krwi pod Sejmem.
Kruk
5 lata temu
Im się marzy zarzynanie wzajemne. Pora widać na następną wojnę swiatowa - ale bez mnie. Wszyscy jeszcze raz dostana w tyłek i jak oprzytomnieja to wtedy będa znów w średniowieczu .
Liczydlo
5 lata temu
Wg PO widzów bylo okolo 5000.
gbh
5 lata temu
Wypadałoby chociaż z raz przegrać . Przecież Niemcy to nasi przyjaciele od zawsze i należy się im wygrana.
Pastafarianin...
5 lata temu
Za ten czyn,papież Grzegorz XII nałożył na Króla polskiego i Naród polski ekskomunikę.Rozgromienie Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego,tak rozsierdziło papieży,że nawet dwóch papieży Polaków tej ekskomuniki nie zdjęło.Czy od czasu pogromu chrześcijańskiej hordy Polacy,bez względu na czyny idą do piekła?To pytanie do znających temat katolików.
GOść
5 lata temu
Tak trzymać dziś też mamy Timermansów , Junkersów i Szulców Krzyżowców a i sprzedawczyków jak zwykle .
hhhh-istoryk
5 lata temu
A mnie szokuje brak wiedzy historycznej przez tFurców widowiska. Na "polu bitwy" obok pomnika jest schemat (plan) rozstawienia wojsk polskich i chorągwi litewsko- ruskich. Dlaczego boimy się przyznać do tego, że bez pomocy wojsk ruskich żadnego zwycięstwa pod Grunwaldem by nie było.
ciekawy
5 lata temu
Był apel grunwaldzki, a co to takiego?. Ważne pytanie Czy był apel smoleński???
B52
5 lata temu
Merkel będzie za sankcjami
psychiatra
5 lata temu
nikt mnie nie przekona ,że to normalni ludzie !
WerterPC
5 lata temu
No, nie tak jak w roku 2010 na bitwę 600-lecia, gdzie pod kontem organizacji Polska całkowicie poległa!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić