Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Jastrzębska
Anna Jastrzębska| 
aktualizacja 

Polisz Barbados, czyli nudyści w PRL-u

3
Podziel się:

Jest rok 1985. Zbigniew Wodecki nagrywa piosenkę, której nie chce wykonać Irena Santor ("Ja mam śpiewać o gołych babach?"). To ma być taki niezobowiązujący, wakacyjny żart. Gdy telewizja publiczna pokazuje teledysk, w którym golizna bije po oczach, Polska Republika Absurdu oficjalnie zamienia się w Stany Zjednoczone Golasów. A "Chałupy Welcome To" stają się jej hymnem. Polacy zrzucają ciuchy. Polki biorą udział w wyborach "Miss Natura". I nie mają nic do ukrycia.

Polisz Barbados, czyli nudyści w PRL-u
(East News, Zenon Zyburtowicz)

Tę anegdotę uwielbiają sobie opowiadać wielbiciele stroju Adama i Ewy na całym świecie. Podobno gdy w latach 50. XX w. osiemnastoletnia Brigitte Bardot przechadzała się po plaży w Cannes w skąpym bikini, została zatrzymana przez żandarma. Ów zwrócił jej uwagę, że w tym miejscu obowiązują kostiumy jednoczęściowe, na co przyszła gwiazda srebrnego ekranu zapytała: "Którą część mam zdjąć, górę czy dół”?

Francuska blond piękność z pewnością nie miałaby podobnego problemu, gdyby znalazła się w latach 80. w PRL-u nad Bałtykiem (no, może ktoś zwróciłby jej jedynie uwagę, czemu ma na sobie tyle ubrań). Byłaby otoczona przez radosnych golasów, którzy paradując pomiędzy wydmami, jak ich Bóg stworzył, głosili pożytki ze "wspólnego nagiego wypoczynku, plażowania i kąpieli", które ma "ogromną siłę wychowawczą w stosunku do płci przeciwnej, rodzi tolerancję, życzliwość i bezpośredniość" (tak deklarowano w 1983 r. na łamach pisma "Veto", nieformalnego organu polskich naturystów).

Bez względu na rzeczywiste motywacje nudyści w kraju nad Wisłą począwszy od lat 70. mieli się nadzwyczaj dobrze (milicjanci, którzy na początku oblegali okoliczne wydmy, by przyskrzynić roznegliżowanych delikwentów, z oczywistych przyczyn nie mogących mieć przy sobie dowodów osobistych, dość szybko skapitulowali wobec skali zjawiska).

Kandydatki do tytułu Miss Czekoladka, Miss Stringów czy Miss Mokrego Podkoszulka, ubrane tylko w szarfy, co turnus prezentowały swoje atuty i – przy wtórze rozentuzjazmowanej publiczności – walczyły m.in. w konkurencji "skok w bok". A wszystko to działo się przy dźwiękach przeboju Zbigniewa Wodeckiego, który w połowie kolejnej dekady nucili latem wszyscy, i rozebrani, i ubrani. Piosenka nie była "zaczynem" obyczajowej rewolucji w kraju nad Wisłą. Stanowiła raczej ukoronowanie trendu, w pogardzie mającego "tekstylnych nudziarzy" i "opalanie sztruksu", który święcił triumfy w późnym PRL-u.

Można spotkać golasa jak na plaży w Mombassa

Nie do końca wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł, że podczas kontaktu kąpielówek z wodą może dojść do uwolnienia dużego ładunku elektrycznego, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wiadomo jednak, że tezę tę w latach 80. próbował udowodnić (z sukcesem!) na uniwersyteckiej konferencji pewien naukowiec.

Pewnikiem jest również fakt, że w gierkowskiej Polsce Adamowie i Ewy opanowali nadmorskie miejscowości letniskowe, m.in. Chałupy na Półwyspie Helskim, Dębki na zachód od Władysławowa, Rowy na wschód od Ustki oraz Międzyzdroje. Bez kąpielówek opalano się również w Świdrze w okolicach Otwocka oraz przy Wale Miedzeszyńskim. Szeregi nudystów zasilały coraz to nowe osoby, które wkrótce zaczęły się organizować w rozmaite kluby.

PRL-owscy naturyści dość sprawnie stworzyli wewnętrzny "kodeks", który m.in. kazał rugować z plaż samotnych osobników płci męskiej w ubraniach, nieprzychylnie odnosił się do nagich męskich par – przede wszystkim wówczas, gdy zasłaniają się parawanem, a paniom – ze względu na comiesięczne dolegliwości pozwalał na strój topless. Co do sportu, preferowano dyscypliny, które "nie wymagają kucania i nie powodują kontaktu ciało-ciało. Najlepiej widziana jest siatkówka. Można też pograć w kometkę". Bez ograniczeń!

Zobacz także: W krzakach siedzą tekstylni, gryzą palce bezsilni

Choć nikt nie rozsławił polskich naturystów tak jak Zbigniew Wodecki i nagrany przez niego w 1985 r. hit "Chałupy Welcome To" (utwór został napisany dla Ireny Santor, która – jak w jednym z wywiadów opowiadał kompozytor Ryszard Poznakowski – nie zgodziła się na wykonanie, argumentując: "Nie będę śpiewała o gołych babach"), to bezpruderyjni rodacy mieli innego guru.

"Stanom Zjednoczonym Golasów" przewodził Sylwester Marczak, który aktywizował letników i dbał o to, by o gołych i wesołych było głośno. W 1977 r. w słynnych Chałupach zorganizował pierwszy ogólnokrajowy zlot nudystów, ale jego "najambitniejszym" pomysłem były – cieszące się olbrzymią popularnością – wspomniane Wybory Miss Natura.

Marczak głosił ideały takie jak "Prawda jest naga, obłuda ubrana" i powtarzał, że nudyzm nie ma nic wspólnego z rozpasanym erotyzmem i seksualnością. Był przy tym niezwykle kreatywny, wplatając w swoje przesłanie elementy socjalistycznej ideologii, czego najdobitniejszym przykładem jest pomysł dystrybuowania na plaży ulotek z hasłem: "Zaprotestuj nagością przeciwko bombie neutronowej". Bez dwóch zdań, prezes polskich naturalistów musiał się nieźle nagimnastykować, by nie wejść na odcisk pruderyjnym władzom.

Te ostatnie na początku mody na plażowanie i rozbieranie próbowały walczyć z "moralną zgnilizną". Milicjanci – razem z ciekawskimi, zaopatrzonymi w lornetki, aparaty fotograficzne i przywiezione z Zachodu kamery – tłumnie obsiadali okoliczne wydmy, by w najmniej spodziewanym momencie przypuścić atak na "obrazę moralności" (w opowiadaniu "Polowanie na rozbierańca" Janusz Głowacki z właściwą sobie swadą, przezabawnie opisał jeden z takich "ataków", urządzonych na początku lat 70. na chałupskiej plaży). Ponieważ jednak interwencje mundurowych nad Baltykiem nie zmniejszyły zastępów "suns of Yamaica blue", wkrótce władza skapitulowała wobec "nagiej prawdy".

Już się nie będą rozbierać, Miss Natura wybierać?

Co pewnie dla wielu może być zaskoczeniem, naturyzm w Polsce był praktykowany na długo przed czasami PRL-u, jeszcze przed II wojną światową. Wielbiciele stylu "do rosołu" mieli wówczas wydzielone miejsca na plażach w Zaleszczykach (dzisiejsza Ukraina) oraz Otwocku, kąpieli słonecznych zażywali również w pięknej scenerii Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Po wojnie golasów widywano zaś już w 1946 r. w okolicach Krynicy Morskiej.

Prawda jest jednak taka, że do lat 70. nudyści w Polsce nie mieli lekkiego życia – w "pełnej krasie" mogli się opalać tylko prywatnie, np. na własnych działkach albo w zamkniętych, odludnych obszarach. Radykalną zmianę sytuacji przyniosła rewolucja obyczajowa końca lat 60., której skutki bez większego trudu przedostały się przez Żelazną Kurtynę. Nad Wisłę przywieźli ją nam "w prezencie" sąsiedzi z NRD., tuż po tym, gdy w latach 70. ułatwiono im odwiedzanie naszego kraju, w związku z czym na polskim Wybrzeżu zaroiło się od rozebranych turystów.

To właśnie Niemcy – co może dziwić jeszcze bardziej – uważane są za ojczyznę mody na "goło i wesoło", której początki sięgają tu końca XIX w. (w 1900 r. socjolog Heinrich Pudor napisał książkę "Kult nagości", która się stała kamieniem milowym w myśleniu o tężyźnie i zdrowiu ciała). Ruch naturystyczny przetrwał nazistowskie próby podporządkowania go propagandzie. Jako zupełnie oddzielony od erotyzmu promieniował na całe rodziny i po niedługim czasie przybrał formę sformalizowaną i ustrukturyzowaną – pod szyldem FKK (Freikorperkultur), czyli Kultury Wolnego Ciała. Po kilkunastu latach stowarzyszenie liczyło 100 tys. członków i pod tą samą nazwą przetrwało do dziś.

Do dziś nie przetrwało u nas "umiłowanie nagości", które w gierkowskiej Polsce zaszczepili socjalistyczni bracia z Zachodu. "Naga fala", która dość niespodziewanie uderzyła nad Bałtykiem, pod koniec lat 80. zaczęła tracić na sile. Mieszkańcy nadmorskich miejscowości mieli dość przyjezdnych, bez skrępowania i ubrania paradujących po ulicach oraz "wyjadających" deficytowe zapasy w sklepach spożywczych. Po 1989 r. Marczak, który założył Polską Partię Erotyczną, związał się z rozwijającą się wówczas branżą porno. A sami rodacy wraz z nadejściem wolnej Polski – po czasach niedoboru – bardziej od tego, by się rozbierać, zapragnęli się ubierać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Djoković jednym ze starszych wśród najlepszych. Przeżywa drugą młodość
Słodkie racuchy za małe pieniądze. Ten przepis ma prawie 100 lat!
Łapali za klamki. Sąsiadki od razu wezwały służby
Takich pierogów nie jadłeś. Nadzienie to hit!
Znany aktor na trybunach podczas finału Australian Open. Poznajesz?
Były reprezentant Polski pojechał po bandzie. Dostało się piłkarzom z Ekstraklasy
Natura przeciwko nim. Ale Rosjanie wciąż są silni na Morzu Czarnym
Uratowały zwierzę z opałów. Internauci nie mogą im wybaczyć jednego
Conor McGregor potrącony przez samochód. "Mogłem zginąć"
Kupił traktor przez internet. Szybko tego pożałował
Ojciec Igi Świątek zareagował. "Rozpędziliśmy się"
Ferrari znów zaczepił Adamka. "I co panie Tomaszu?"
Posłanka lewicy nie zmienia zdania. Kategoryczne słowa o WOŚP
Przyznał się do alkoholizmu. "Po co mi to było?"
Kelnerka tak chodzi do pracy. Dostaje kosmicznie wysokie napiwki
Ale promocja w restauracji Lewandowskiego! Lunch za darmo
Chcieli ustalić, kim była zabita 50 lat temu kobieta. Pomogli internauci
Kary nawet do 10 tysięcy dla kierowców. Chodzi o OC
Kiedyś była na szczycie list przebojów. Dziś jest bezdomna
Niebezpieczna sytuacja na granicy. Strażnicy pokazali nagranie
Karolina Gilon cierpi na mizofonię. Ten problem ma też Doda
Policja szukała jej od czwartku. 24-letnia Natalia nie żyje
Internauci nie milkną ws. Iwony Wieczorek. Bardzo mocne tezy
Gra w serialach? Niepotrzebna. Tak Kożuchowska zgarnia miliony
Panna młoda tak poszła do ślubu. Nowy symbol luksusu podbija sieć
Kardynał chce komunii dla rozwodników i społeczności LGBT
Uciekli przed mobilizacją. Od miesięcy żyją na lotnisku w Korei
Za dwa lata się zacznie? Amerykański generał przewiduje wojnę
Pytanie o zarobki Cichopek i Kurzajewskiego. Sprytnie wybrnęła
Ostra wymiana zdań w "Dzień dobry TVN". Małgorzata Ohme upomniana
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Były minister miał 100 lat
Sąsiad terroryzował ich przez 3 lata. "Policja nic nie robiła"
Co za słowa Santor! Naprawdę powiedziała to o Rodowicz
Pobili go na śmierć za wykroczenie drogowe. Koszmarne nagranie
Nie miała litości dla uczestnika show TVP. Mówi o jego "ofiarach"
Wyniki Lotto 27.01.2023 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Oto emerytura Pawłowicz. Jesteście gotowi?
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Wszystko jasne. To dlatego Przemysław Kossakowski odszedł z TVN
Rosjanin zobaczył je w Niemczech. Wpadł w szał. Mówił o Polsce
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Zaczyna się od złapania za klamkę. Nachodzą mieszkania Polaków
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Mało kto wie. Nie złożysz dokumentu, zapłacisz 70 tys. zł kary
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Przykre wieści dla seniorów. Minister rodziny przerwała milczenie
Złotówka warta 8 tys. zł. Polacy polują na nią. Liczy się ten rocznik
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Nagranie rosyjskiej młodzieży krąży po sieci. Nagle mówią o Polsce
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Policyjne igraszki na służbie? Nagrało się
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić