Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Wojciech Gojke
|
aktualizacja

Polscy badacze odkryli w Egipcie starożytny wieżowiec

4
Podziel się:

Pozostałości po starożytnym wieżowcu sprzed ponad 2,5 tys. lat odkrył w egipskiej Delcie Nilu zespół archeologów z Polski i Słowacji. Budynek mógł mieć kilkanaście metrów wysokości i liczyć nawet siedem pięter.

Archeolodzy porównują znalezisko do budowli w jemeńskim mieście Szibam
Archeolodzy porównują znalezisko do budowli w jemeńskim mieście Szibam (Shutterstock.com)

Polsko-słowacki zespół archeologów odkrył pozostałości po wieżowcu w Tell el-Retaba, ok. 35 km na zachód od miasta Ismailija. Badacze pracują na tym terenie od 2007 r. Fundamenty znalezionego obiektu mierzą ponad 20 m długości i 8 m szerokości. Na podstawie ich grubości szacuje się, że mógł mierzyć nawet 15 m, co w przybliżeniu daje 6-7 pięter. Tego typu wieżowe były popularne w Egipcie od VIII w. p.n.e. aż do późnej starożytności, czyli V w.

- Jak najlepiej wyobrazić sobie odkryty przez nas egipski dom sprzed 2,5 tys. lat? Najprościej pojechać do Szibam w Jemenie. Tam w obrębie Starego Miasta wznoszą się nadal tradycyjne, wielopiętrowe domostwa z cegły mułowej (zdjęcie poniżej) - mówi dr hab. Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii UW, który kieruje wykopaliskami.

- Wieżowiec" w Tell el-Retaba był prawdopodobnie zamieszkany przez jedną, dość zamożną, wielopokoleniową rodzinę - przypuszcza naukowiec. Jedna z teorii mówi, że powodem pojawienia się wysokich domów było cykliczne wylewanie Nilu. Pomieszczenia na wyższych kondygnacjach były zabezpieczone przez wilgocią. Solidne fundamenty (w Tell el-Retaba grubość ich murów sięga nawet 1,8 m) tworzyły masywną platformę, a pomieszczenia użytkowe znajdowały się wyżej.

Zobacz także: Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

Archeolog tłumaczy, że mieszkanie w takich budynkach było bezpieczniejsze niż w domach parterowych. By dostać się do wnętrza, trzeba było wspiąć się po wąskich schodkach. W tamtych czasach było mnóstwo najazdów na Egipt - zarówno z południa przez Nubijczyków, jak i północy przez ludy azjatyckie, m.in. Asyryjczyków czy Persów.

Tell el-Retaba była w starożytności miejscem o strategicznym znaczeniu, z którego można było strzec szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną. Co najmniej od czasów XVIII dynastii istniała w tym miejscu twierdza. Poza dr hab. Sławomirem Rzepką, wykopaliskami kieruje też dr Jozef Hudec ze Słowackiej Akademii Nauk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Kiki
5 lata temu
...hahaha ciekawy post który tylko gdyba i przewiduje. Nie było tam windy ani schodów. Nie było tam poziomów tylko wnęki. To w końcu co to odkryto ? Jamę królików zalaną betonem ?
^^
5 lata temu
to dowodzi, ze cala architektura sredniowieczna czerpala z antyku. religia - tez.
igogiug
5 lata temu
Bo ja wiem... gdyby tak windę odkryli, to byłaby sensacja.
dociekliwy
5 lata temu
"szacuje się, że MÓGŁ mierzyć" "co w przybliżeniu daje" nie ma to jak fakty :D
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić