Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Monika Sikorska
|
aktualizacja

Rośnie poziom wód na świecie. Zalana może zostać również część Polski

130
Podziel się:

Najnowsze badania pokazują, jak w ciągu najbliższych 30 lat może zmienić się świat. Naukowcy stworzyli interaktywną mapę ilustrującą, jakie rejony są najbardziej zagrożone podtopieniem. Jest wśród nich również Polska.

Interaktywna mapa terenów zagrożonych powodziami
Interaktywna mapa terenów zagrożonych powodziami (coastal.climatecentral.org)

W XX w. z powodu globalnego ocieplenia średni poziom mórz i oceanów na świecie podniósł się o 11-16 cm. O tym, jak szybko te same zmiany będą zachodziły w XXI w. zadecyduje to, czy zaczniemy szybko i skutecznie walczyć ze zmianami klimatu oraz to, czy uda nam się zredukować emisję CO2.

Naukowcy z Princeton w amerykańskim stanie New Jersey wyliczyli, ile ludzi może ponieść konsekwencje postępujących zmian klimatycznych. Wyniki badań opublikowali na łamach magazynu "Nature Communications".

Badania pokazują, że już do połowy XXI w. ok. 300 mln ludzi znajdzie się na terenach zalanych lub zagrożonych powodziami. Natomiast tereny zamieszkiwane przez ok. 150 mln ludzi mogą znajdować się poniżej linii przypływu.

Na stronie coastal.climatecentral.org dostępna jest interaktywna mapa, na której można zobaczyć, jak wyglądają niepokojące prognozy. Najtrudniejsza sytuacja dotyczyć będzie mieszkańców Chin, Bangladeszu, Indii, Wietnamu, Indonezji i Tajlandii.

Zmiany dotyczą także Polski

Zagrożone są rejony Trójmiasta oraz Żuław Wiślanych. Zgodnie z przewidywaniami, już w 2050 r. ok. 200 tys. ludzi będzie żyło na terenach zagrożonych corocznymi powodziami. Jak podaje serwis "TVN Meteo", według szacunków Wojciecha Szymalskiego, prezesa Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, wynika, że zagrożonych z powodu rosnącego poziomu mórz może być nawet 270 tys. osób.

Niektórych zmian nie jesteśmy już w stanie uniknąć, ale możemy jeszcze wpłynąć na prędkość ich rozwoju. W najgorszym wypadku, do roku 2100 woda może zniszczyć tereny, na których mieszka obecnie 250 mln ludzi. Natomiast na terenach zagrożonych zalewaniem może znaleźć się od 420 do 640 mln ludzi. Wszystko zależy od tego, jakie działania zostaną przez nas podjęte, by ograniczyć m.in. emisję dwutlenku węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Paradoks globalnego ocieplenia: powodzie są symptomem suszy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(130)
kwakq4
3 lata temu
Rozdział 21, wers 25, przepraszam.
kwakq4
3 lata temu
Biblia, ew. Łukasza rozdział 25, wers 21.
Mars
3 lata temu
Gdzie Dulka bedzie krówki pasała?
ty
3 lata temu
jak widac mierzeja jest naturalny falochronem , rozdmuchany temat
5tyhjk
3 lata temu
Co racja to racja ....może ludzie przeciwdziałając powodzi biblijnej przestaną oddawać mocz ??? 7-8 miliardów ludzi kilka razy dziennie to ....oceany moczy a teraz z tym koniec i po strachu
Ryś
3 lata temu
Wszystkie wody deszczowe i ścieki idą do morza a wystarczy tylko zrobić tereny rozlewowe i wyłapać cała ta deszczowke i skierować na ten teren a nie do morza. Ale najlepiej nic nie robić w tym kierunku tylko iść na łatwiznę a Wisła to teraz jest wanna bez korka.
H
3 lata temu
A Szczecin też ma zalac
głuchy
3 lata temu
ble ble ble ble wrzucie do pełnej szklanki lód czy poziom wody podniesie
don
3 lata temu
To po co robić przekop mierzeji wiślanej jak za parę lat zniknie a zalew wiślany będzie morzem i Elbląg będzie miał bezpośredni dostęp do morza
no
3 lata temu
to nic nowego , podobno morze siegało Słubic , wiec wraca co było , tylko ludzie nie potrafią sie z tym pogodzić , widac jak niewiele zalezy od ludzi !
Johny
3 lata temu
Zawracanie Wisły kijem...
czytelnik
3 lata temu
Bzdury na kiju nakręcane przez koncerny które zarabiają krocie na frajerach wierzących w te straszne ocieplenie !!!
rum
3 lata temu
Przecież im cieplej to parowanie wód się zwiększa. Kolejna bzdurna teoria eko-bzdeko
green
3 lata temu
tak, tak, kolejna teoria spiskowa. Niemcy nie przebierają w środkach by zmusić Polaków do opuszczenia "ich" ziem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić