oprac. Wojciech Gojke| 

Sagrada Familia powstaje bez pozwolenia. Władze wystawiły olbrzymi rachunek

40
Podziel się:

Przedstawiciele powstającej od 136 lat bazyliki La Sagrada Família muszą zapłacić 41 mln dol. zaległych płatności. Wszystko dlatego, że świątynia nie ma… pozwolenia na budowę. Władze w końcu upomniały się o pieniądze.

Budowa bazyliki trwa od 1882 r., a zakończenie prac planuje się na 2026 r.
Budowa bazyliki trwa od 1882 r., a zakończenie prac planuje się na 2026 r. (Shutterstock.com)

Okazuje się, że jedna z najsłynniejszych budowli świata, La Sagrada Família, powstająca nieprzerwanie od 136 lat, nie ma pozwolenia na budowę. Władze Barcelony zawarły z kościołem ugodę i musi on zapłacić "jedynie" 41 mln dol. (ok. 154 mln zł). Przedstawiciele bazyliki mają 10 lat na spłatę zaległości. Fundusze zostaną przeznaczone na poprawę transportu publicznego i prace porządkowe w okolicy.

Secesyjny kościół uważa się za największe osiągnięcie katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego. Mimo że nie został jeszcze ukończony, znajduje się na liście UNESCO. Budowa trwa od 1882 r., a zakończenie prac planuje się na 2026 r., w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

La Sagrada Família cieszy się niezwykłą popularnością. Odwiedza ją rocznie ok. 4,5 mln turystów, a kolejne 20 mln osób przybywa w jej okolicę tylko po to, aby zobaczyć ją na żywo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Fortuna pod kościelnymi deskami. Niezwykłe odkrycie w Norwegii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić