Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Jastrzębska
|
aktualizacja

Skarby na "nielegalu". Samozwańczy archeolog z Wągrowca słono zapłaci za wykopaliska

92
Podziel się:

35-letniemu mieszkańcowi Wągrowca przy pomocy detektora metalu udało się zgromadzić w domu imponującą kolekcję zabytków. Niestety na swoje poszukiwania mężczyzna nie miał żadnych pozwoleń. Ok. 800 przedmiotów o olbrzymiej wartości historycznej zostało zabezpieczonych przez policję.

Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca
Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca (Polica w Wągrowcu, Materiały prasowe)

Przyszła kryska na Matyska. Zapalony archeolog kopacz z wielkopolskiego został ujęty przez policję tuż po tym, jak sprzedał nielegalnie pozyskaną monetę z czasów rzymskich. W mieszkaniu 35-latka funkcjonariusze znaleźli niesamowity zbiór ok. 800 zabytków.

Wśród znalezisk są takie skarby jak: rzymskie denary (datowane na I lub II w n.e), ozdoby z epoki brązu, a nawet moneta z czasów piastowskich (prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego), na ten moment uznana przez ekspertów za jeden z najcenniejszych artefaktów w nielegalnej kolekcji.

Przedmioty zostały wykopane bez żadnych pozwoleń, a ponieważ mają dużą wartość historyczną, poszukiwaczowi skarbów z Wągrowca postawiono zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że samowolne poszukiwania utrudniają prace profesjonalnym archeologom, a od przyszłego roku roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia (będą traktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, jak było do tej pory).

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Meksyku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(92)
Hhjjjj
4 lata temu
Złodziejski pańsywo lepiej nich gnje
Prawy obywate...
4 lata temu
Dziadowskie prawo, jeśli w czasie przekopywania ogrodu znajde kawałek blachy czy kapsel z PRLu to wysyłam do Wojewódzkiego Konserwtora Zabytków bo to może być zabytek😈 Nie chcę iść do więzienia! Proponuje wszystkim zrobić tak samo😇
Aaa
5 lata temu
Zamiast mieć prawo pierwokupu przez państwo i nie wymyślać bzdur to ludzi sekuja za pasje
Jo
5 lata temu
Kara za wykopaliska bo samozwanczy poszukiwacz sam wykopal starocie z ziemi .a ja jestem ciekaw kto to miał wykopać i skad by wiedział gdzie szukac tego skarbu ,lezalo by to wszystko w ziemi jeszcze tysiąc lat .moze niech określą się archeolodzy kiedy mieli zamiar znaleźć to i gdzie ,a jak nie maja odpowiedzi to im po 5 lat a nie znalazcy .
niedlazłodzie...
5 lata temu
Komentarze świadczą o tym, że większość z was ma mentalność złodzieja. I powielanie tych bzdur o gniciu w ziemii.... ciekawe ilu z tych złodziei poddaje wydobyte zabytki fachowej konserwacji, żeby zapobiec ich całkowitej degradacji.
miki
5 lata temu
Szkoda chłopa niedość ze wykopał to jeszcze kara co za prawo mamy w Polsce.
Guzdaw
5 lata temu
Po same jaja.
Kris
5 lata temu
Uważajcie na niego w więzieniu. Na pewno będzie robił podkop.
Ari
5 lata temu
I niech się cieszą, że w ogóle ktoś podejmuje takie czynności jak poszukiwania. O ilu rzeczach by się nie słyszało, gdyby nie Ci ludzie, którzy robią coś co lubią i tak naprawdę wszyscy na tym korzystają.
Ari
5 lata temu
Złodziejskie prawo. Znalazł, właściciel z pewnością nie żyje. Połowa wartości jego, połowa właściciela ziemi. A jak muzeum nie chce kupić? To znaczy, że to śmieć.
Tomi1q
5 lata temu
Te monety to zwykle smieci po 1-2zeta do kupienia na allegro
nm
5 lata temu
to skandaliczne ostatecznie znalazł więc jego
Gość
5 lata temu
Rzymskie denary to takie zabytki że chodzą po 30 zł
tra la la
5 lata temu
No to teraz tylko śledzić allegro i sklepy internetowe. Jak kto kupi wykrywacz albo łopatę to rweizja, konfiskata majątku, dla właściciela więzienie i już jest kasa na 500+ i misiewiczów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić