Magda Bukowska
Magda Bukowska| 
aktualizacja 

Tarasy widokowe w Europie. Te są najbardziej zjawiskowe

0
Podziel się:

Aby poczuć atmosferę miasta, najlepiej zaszyć się w jego uliczki, wejść do kawiarni, zajrzeć na targ czy po prostu usiąść na popularnym skwerku. Żeby jednak zobaczyć miasto z szerszej perspektywy, ocenić rozmach z jakim je zbudowano i wyłapać istniejące w nim schematy, trzeba na nie spojrzeć z góry. Wybierz się z nami na tarasy widokowe.

Widok na Paryż z Montparnasse
Widok na Paryż z Montparnasse (Shutterstock.com)

Jeśli już nie z lotu ptaka (czy innej jednostki latającej), to przynajmniej z punktu widokowego, który otworzy przed nami szeroki widok na miasto. Platformy, wieże czy tarasy, z których rozciąga się wspaniały widok, same w sobie często są atrakcjami turystycznymi. Szczególnie chętnie wspinają się na nie, zaopatrzeni w aparaty z szerokokątnym obiektywem, miłośnicy miejskich pejzaży.

Ach ten Paryż!

Najlepszy punkt widokowy francuskiej stolicy? Wbrew pozorom to wcale nie Wieża Eiffla. Z symbolu miasta nie widać bowiem tego, co jest wizytówką Paryża… czyli samej wieży. Zobaczymy ją jednak z wielu innych miejsc, które pozwalają podziwiać miasto z góry.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jednym z najlepszych jest Wieża Montparnasse. Można z niej obejrzeć całą panoramę Paryża - pełne 360 stopni zachwycającego widoku. Co ważne nie widać stąd samej wieży, która zdaniem wielu, psuje obraz Paryża i zupełnie nie wpisuje się w klimat dzielnicy Montparnasse, nad którą góruje.

Choć sam budynek, oględnie mówiąc, nie cieszy się uznaniem, widok z niego jest imponujący. Dodatkową atrakcją jest jedna z najszybszych, o ile nie najszybsza winda w Europie, która z prędkością 6 metrów na sekundę dowozi turystów na górę. Zatrzymuje się jednak poniżej 59 piętra, gdzie znajduje się taras widokowy. Końcowy etap wspinaczki na paryski szczyt, musimy więc pokonać na własnych nogach.

Rzut oka na Londyn

Siedząc wygodnie w wagoniku niespiesznie obracającego się London Eye, mamy mnóstwo czasu na rokoszowanie się widokiem miasta, zmieniającym się w zależności od wysokości, na której się znajdujemy. To z pewnością jeden z ciekawszych sposobów na podziwianie panoramy Londynu. Ma jednak dwie wady. Z wagonika nie widać stojącego nad Tamizą Oka Londynu, a za przyjemność jazdy na karuzeli musimy sporo zapłacić.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jeśli konieczność zapłacenia za fantastyczny widok nas nie zniechęca, obejrzyjmy Londyn z tarasów widokowych The Shard. To najwyższy punkt widokowy w mieści, który gwarantuje panoramiczny widok na całą stolicę Anglii. Na tarasie ustawione są cyfrowe teleskopy, dzięki którym możemy podejrzeć interesujące nas budynki i miejsca, oddalone od wieżowca o wiele kilometrów.

Widok Londynu z tej perspektywy jest naprawdę imponujący, a zdjęcia panoramy miasta, nie rozczarują nawet najbardziej wymagających amatorów fotografowania miejskich pejzaży.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

The Shard, London Eye, a także Tower Bridge czy Katedrę Św. Pawła możemy zobaczyć z innego puntu widokowego. Co więcej wstęp jest tu bezpłatny, a poza panoramą miasta, można też podziwiać najwyżej położony publiczny ogród w Londynie. Mowa oczywiście o Sky Garden. Jest tylko jeden haczyk. Tak niezwykła i darmowa atrakcja, przyciągnęłaby miliony gości i zamiast widoków, moglibyśmy oglądać jedynie tłum gapiów. Aby rozwiązać ten problem, wejście do znajdujących się na 35 piętrze (155 metrów nad ziemią) ogrodów jest biletowane. O imienną wejściówkę trzeba się postarać wcześniej, dokonując rezerwacji na stronie Sky Garden.

Praga z "Wieży Eiffla” na Petřínie

Zwiedzający w 1889 roku Światową Wystawę w Paryżu czescy turyści, tak zachwycili się symbolem paryskiej stolicy, że postanowili skopiować go we własnym kraju. Czeska wieża, choć wyraźnie wzorowana na paryskiej, jest od niej pięć razy mniejsza. Usytuowano ją jednak na wyniosłym wzgórzu Petřín, dzięki czemu nie tylko góruje nad miastem, ale też zapewnia wspaniałe widoki na Pragę.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Na szczyt stalowej konstrukcji można się dostać po 299 stopniach lub umieszczoną wewnątrz windą. Wspinaczkę na mierzącą 65 metrów wieżę, poprzedza jednak mozolny spacer na wzgórze. Możemy go sobie jednak oszczędzić, korzystając z niezwykłej kolejki linowo-terenowej, która dowozi turystów w poliże czeskiej wieży widokowej.

Rzymskie widoki

Usytuowany na siedmiu wzgórzach Rzym dysponuje wieloma miejscami, z których rozciągają się piękne widoki na miasto. Wszystko zależy od tego jaką część włoskiej stolicy chcemy zobaczyć i jak bardzo "z góry".

Jeden z najpiękniejszych rzymskich pejzaży rozpościera się z Ołtarza Ojczyzny. Znajdujący się na Placu Weneckim monument pozwala podziwiać miasto z różnych perspektyw. Bezpłatnie możemy wejść na środkowy poziom pomnika, jednak najpiękniejsza panorama rozciąga się, ze znajdującego się kilkanaście metrów wyżej, tarasu. Za wjazd na samą górę musimy wprawdzie zapłacić, ale widok na Watykan, Koloseum i inne znane budowle miasta z tej perspektywy, jest naprawdę niezwykły.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Fantastyczna perspektywa Rzymu z lotu ptaka, prezentuje się też z kopuły Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Za wejście lub wjechanie na szczyt najważniejszej świątyni w mieście trzeba wprawdzie zapłacić, ale pejzaż Rzymu, jaki możemy podziwiać z serca Watykanu jest absolutnie wyjątkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Street art z całego świata: Rzym
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić