Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Ruźniak
|

Ukradli cegły z dworku w Jarnołtowie. Złodzieje załatali nimi dziury w drodze

29
Podziel się:

Policjanci w Małdytach w warmińsko-mazurskiem otrzymali zgłoszenie o zawaleniu się ściany zabytkowego dworku w pobliskim Jarnołtowie. Funkcjonariusze szybko ustalili sprawców. Jak się okazało, złodzieje kradli cegły, aby… załatać nimi dziurę w drodze na własnej posesji.

Ściana zabytkowego dworku zawaliła się, gdy złodzieje ukradli znaczną liczbę cegieł
Ściana zabytkowego dworku zawaliła się, gdy złodzieje ukradli znaczną liczbę cegieł (Policja Warmińsko-Mazurska)

XVIII-wieczny dworek w Jarnołtowie jest wpisany na listę zabytków. Mimo to złodzieje stwierdzili, że znajdujące się tam cegły bardziej się przydadzą jako wypełnienie do drogowej dziury. I choć wykorzystali tylko część budulca, to na tyle osłabili konstrukcję ściany, że uległa ona zawaleniu.

Policja szybko ustaliła sprawców. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy gminy Małdyty. 52- i 60-latek usłyszeli zarzuty kradzieży oraz niszczenia zabytku.

Mężczyźni przyznali się do winy, a o dalszym ich losie zdecyduje sąd. Za samą kradzież grozi bowiem do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za niszczenie zabytku kara jest wyższa – do 8 lat.

Dworek został wybudowany ok. 1770 r. przez Jerzego Fryderyka von Hülsena. Był on uczniem Immanuela Kanta, jednego z najwybitniejszych umysłów oświecenia, który mieszkał w Jarnołtowie przez 3 lata. Jest to ewenement na skalę światową, ponieważ ten filozof rzadko opuszczał swój rodzinny Królewiec (dziś Kaliningrad).

Przez pewien czas w opustoszałym dworku Hülsenów funkcjonowała wiejska szkoła. Później gmina sprzedała budynek, a nowy właściciel urządził tam stodołę. Zwierzęta, które tam przebywały na pewno czuły luksus, poruszając się obok marmurowych kominków, barokowych pieców czy schodów o ażurowej balustradzie dekorowanej ptakami.

Co prawda dworek był wcześniej rozbierany w celu uzyskania cegieł i teraz jego stan przypomina bardziej ruinę niż okazałą budowlę. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej jest to obiekt zabytkowy, chroniony prawem i wszelka jego dewastacja grozi karą więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Myśleli, że to tylko gliniana cegła. Niezwykłe odkrycie na zamku Wyborg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Lol105
3 lata temu
W ten sposób wszystko w Polsce jest pod ochroną. A Polska ubożeja kazdego dnia. Brawo polscy złodzieje. Kiedy rozbierzecie budynek Sejmu?
pisi0r@lez
3 lata temu
gromadzkiego się nie kradnie ,ino bierze- suwerenowi należy sie cegła+
eh co wy
3 lata temu
fajne te zabytki, takie nie za ładne, takie nie za brzydkie xD
Hanka
3 lata temu
Pis nie był gotowy do przecięcia wstęgi to sami to załatwili.
taka prawda
3 lata temu
polak wszysko zniszczy
NIK
3 lata temu
A właśnie teraz się zacznie: KASTA będzie procedować, skarżyć, bronić i "sądzić" a wszystko wysokopłatne posiedzenia!!! REWELACJA...niech jakiś student zrobi pracę magisterską, doktorat : "Zmarnowany czas i wydane pieniądze na zbędne sprawy sądowe"
Gosia
3 lata temu
Za zakatowanie człowieka na komisariacie we Wrocławiu rok w zawiasach, a za zabranie kilku cegieł z opuszczonej ruiny do pięciu lat, a nawet ośmiu. Super
ddd
3 lata temu
a ten żyd "laska" sikorski dalej mieszka w pałacu? z córką rabina NY?
2345
3 lata temu
To jest dworek????? Za to co jest w tym stanie KONSERWATOR ZABYTKÓW powinien trafić do więzienie , za marnotrawstwo i za doprowadzenie do ruiny. Już nie wspomnę że Ci Ludzie też by chcieli mieć drogę asfaltową.
taka gmina...
3 lata temu
Przecież jak się "wrzuci" w google'a dworek w Jarnołtowie - to wyskakuje TYLKO ! zdjęcie tej ...nawet nie ruiny /z info powyżej/ = czyli ŻADNEGO dworku tam od "wieków" NIE MA ! Ludziska przynajmniej sobie trochę drogę utwardzili. Sami ! Bo o nich /sprzęt, uszkodz. pojazdy/ też nikt, oprócz nich samych nie zadba.....
pffffffffff
3 lata temu
No i końcówka doskonale wszystko wyjaśniła. Byłbym zdziwiony jak by złodzieje wiedzieli że to zabytek. Znali to pewnie z opowiadań jako stodołę, wiedzieli że to rujna, że ludzie już z tamtą cegły brali i tyle.
Gabriel
3 lata temu
Nic z tej ziemi nie przynosimy i nic nie wynosimy...to tylko jest materia przez pokolenia przetworzona. I tak odejdziemy z g.,,. D..,...
Niech cię ...
3 lata temu
Za takie przewinienia powinny być kary finansowe. W tym wypadku od 10 tysięcy w górę lub komornik. Do: "chory kraj... " Jeśli nie mają prawa własności, nie mają prawa tego dotykać. Takie myślenie jak twoje jest myśleniem ludzi z PiS. Można kraść bo nikt się tym nie zajmuje. Masz mentalność złodziejską a za to powinno się karać bardzo dotkliwymi karami i to nie więzienia.
Contact
3 lata temu
Poszukuje dworku do remontu /- woda / stadnina obowiazkowo Bluegldecogun59investPl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić