Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Jastrzębska
|

Zdradliwa granica z Rosją na Zalewie Wiślanym. Turyści się gubią i płacą wysokie kary

23
Podziel się:

Na Mierzei Wiślanej biegnie granica Polski z obwodem kaliningradzkim. Jest ona oznakowana i monitorowana, ale bezustannie zdarzają się przypadki, że turyści wpływają na obce wody. Straż Graniczna przypomina, że tym, którzy się zgubili, grozi kara za nielegalne przekroczenie granicy.

Zdradliwa granica z Rosją na Zalewie Wiślanym. Turyści się gubią i płacą wysokie kary
(Wikimedia Commons CC BY, Polimerek)

To chyba najbardziej niezwykła granica państwa w tej części Europy. Najpierw jest las, potem plaża, a na koniec pas wody. Tu kończy się Unia Europejska, a zaczyna Rosja.

Tylko gdzie ta granica? Na lądzie zorientować się łatwiej, im bliżej obwodu kaliningradzkiego, tym więcej tablic ostrzegawczych: "Znajdujesz się na granicy miasta Krynica Morska, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską. Informujemy że przekraczanie granicy państwa w tym miejscu jest zabronione i podlega karze (...) pozbawienia wolności do lat 3 i karze grzywny".

W wodzie o orientację nieco trudniej, ale w tym przypadku nie ma rady – przed wypłynieciem na Zalew, należy dobrze się zapoznać z mapą. Dla gapowiczów bowiem nie ma wyrozumiałości. A tłumaczenia "zgubiłem się", "nie wiedziałem" nie uchronią gapy przed mandatem. Tych, jak informuje TVN24, może nie jest wiele, ale ciągle się zdarzają.

Gdy patrol Straży Granicznej widzi delikwenta wpływającego na rosyjskie wody, przez radio nawołuje do zawrócenia i powrotu na wody terytorialne Polski. Żeglarze, którzy przez nieuwagę nielegalnie przekraczają granicę, mogą się liczyć z grzywną w wysokości 500 zł. Aby uniknąć takiej ewentualności, turyści powinni zgłosić zamiar przekroczenia granicy w porcie we Fromborku lub Elblągu.

Zobacz także: Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
unia europejs...
5 lata temu
granica unii europejskiej...a gdzie sie podziała Polska? Dlaczego na paszportach narodowych polskich mamy napisane "unia europejska", przecież to żadne państwo, tylko organizacja, tak jak inne organizacje nato, onz i kółko gospodyń wiejskich... jakim prawem to jest na paszporcie? No chyba że juz przyzwyczaja się nas do tego co się tam na stołkach ( nie polskich ) zamierza...żeby państw narodowych nie było...
PanPodatnik
5 lata temu
Może mały karakan tym się zajmie, bierze niemałą kasę z moich podatków
VASCO
5 lata temu
Powinniśmy tak robić z imigrantami
max
5 lata temu
Ale smieszna ta granica. kazdy rusek bez problemu przedostanie sie do Unii. taka granica z najwiekszym swiatowym agresorem obok USA oczywiscie.
Ernest
5 lata temu
Skończcie już z tymi sankcjami bo nam prostym ludziom one przeszkadzają bardziej niż prezydentom,premierom,posłom,senatorom czy radnym Rosji i Polski i to w zwykłej turystyce a co dopiero w interesach finansowych
Jo
5 lata temu
Lepiej dostać mandat niż wpaść w łapy ruskich pograniczników.
bercik
5 lata temu
Prusy przecięte granicą...
09uygtf
5 lata temu
Jeszcze trochę że rusek ze.ra się z tą granicą .Powinni ją zaminować jak w Korei !
Tomek
5 lata temu
Jakie państwo takie i przepisy prawne - prawda?
zeb
5 lata temu
myślałem że to Rosjanie te mandaty wlepiają a to polskojęzyczna policja
słup graniczn...
5 lata temu
Prosić o azyl i po problemie z mandatem ;)
marek
5 lata temu
na obwód sikamy za darmo :-)
dert
5 lata temu
haha a tysiące socmigrantów z dzikiej Afryki przekracza codziennie bezkarnie nasze granice UE
Pytek
5 lata temu
Islamista też dostanie mandat czy mieszkanie i dożywotni zasiłek na płodzenie braci w wierze...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić