Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Paulina Brzozowska
Paulina Brzozowska
|
aktualizacja

Bolesne stosunki i dyskomfort w miejscach intymnych? To może być "depresja waginy"

27
Podziel się:

Czytając słowa "depresja waginy", większość kobiet przywołuje w pamięci pewien odcinek "Seksu w wielkim mieście", w którym Charlotte skarży się właśnie na tę dolegliwość. I chociaż brzmi to nieco zabawnie, to problem jest poważny. Jego fachowa nazwa to wulwodynia.

Bolesne stosunki i dyskomfort w miejscach intymnych? To może być "depresja waginy"
(123RF.COM)

Wulwodynia to schorzenie, które dotyczy głównie młodych kobiet i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Objawia się dotkliwym bólem okolic intymnych nie tylko w trakcie stosunków seksualnych, ale także podczas codziennych czynności. Ból często stanowi podłoże depresji.

I chociaż wulwodynia jest jedną z najczęściej występujących chorób kobiecych, to w środowisku lekarskim (i nie tylko), wciąż mówi się o niej za mało. National Vulvodynia Association opublikowała ostatnio badania, które dowodzą, że na wulwodynię cierpi ponad 16 proc. kobiet. Więcej, niż na endometriozę (11 proc.) i raka piersi (12 proc.).

Przyczyny

Co w takim razie powoduje "depresję waginy"? Głównym winnym jest przerost jednego z nerwów w okolicy sromu lub znacznie zwiększona liczba zakończeń nerwowych w tym obszarze. Wulwodynia nie jest klasyfikowana jako choroba weneryczna, ale często społeczeństwo właśnie za taką ją uznaje. Kwestia zabezpieczenia i higieny mają w tym przypadku nic do rzeczy. Choroba ma przede wszystkim podłoże anatomiczne i genetyczne.

Kłopotliwa diagnoza

Niestety wulwodynia jest wyjątkowo trudna do wykrycia. Naukowcy z Harvard University dowodzą, że tylko 60 proc. kobiet zostało poprawnie zdiagnozowanych za pierwszym razem i otrzymało odpowiednią pomoc. - Czasami rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Jednak nie możemy go zaproponować, kiedy kobiety do nas nie przychodzą i wolą cierpieć w milczeniu - mówi mediom Dr Amanda Tozer, ginekolog z The London Clinic.

Choroba dotyka wszystkie kobiety, jednak najbardziej narażone są te w przedziale 18-25 lat. W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Leczenie może nie tylko uratować nasze zdrowie, ale też samopoczucie i życie erotyczne.

"To twoja wina"

- Chroniczne schorzenie w każdym wydaniu powoduje stygmatyzację. A kiedy choroby nie widać, sprawa wygląda jeszcze gorzej - mówią specjaliści z Vulval Pain Society w rozmowie z "The Independent". - Kobietom chorym na wulwodynię często się nie wierzy, albo wręcz obwinia się je o pojawienie się schorzenia. To powoduje, że chore czują się gorsze i mniej kobiece - dodają naukowcy.

"Wulwodynia bardzo często uznawana jest za chorobę psychiczną i wymówkę dla unikania seksu. A schorzenie jest zupełnie realne" - czytamy w jednym z raportów NVA.

Zobacz także: Zobacz też: Seks nasz powszedni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(27)
beznadziejny ...
5 lata temu
co za baznadziejny artykuł.... "Czasami rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste" Jak juz piszecie takie artykuly to piszcie je rzetelnie, podając też metode leczenia.
Unga
5 lata temu
A depresja pindola kiedy wejdzie w życie ?/
er
5 lata temu
Tq
virus666
5 lata temu
Odnosnie reklam - CO TO ZA WOLNOSC - JESLI COS MI SIE NAKAZUJE !!! Jesli nie chce ogladac reklam - to moja sprawa - a stawianie mnie pod sciana - jesli chcesz obejrzec cos tam to wylacz cos tam - to jest SZANTAZ !!!
gość
5 lata temu
Biedny SS Schizophrenic. Z tej vaginy i ty przyszedłeś na świat i matka nie dokonała aborcji, a mogła przecież, prawda ?
ola
5 lata temu
Komentarze z poniżej prymitywnego poziomu.
jak to mówią ...
5 lata temu
makrela już parę lat temu wymyśliła lekarstwo na tę dolegliwość . Owym lekarstwem są hordy "opalonych" młodych samotnych samców ściągniętych z Afryki i bliskiego wschodu wałęsających się grupami mających rzucający się w oczy dziki pęd kopulacyjny w stosunku do europejek obojętnych na urodę wdzięki czy intelekt ... nie nękani przez policję swoje zadanie spełniają znakomicie ... dzieci robią ochoczo raz dobrowolnie a raz przemocą ... ka$kę z socjalu inkasują a następnie jako patologia zostają wydaleni by dalej kozy bałamucić w swoich ojczyznach ... w ten sposób wielka rzesza trwać będzie wiecznie !!! :D
Doctor
5 lata temu
Szal macicy nie jedna napewno doswiadczyla ale depresja to nie slyszalem ;)
sdf
5 lata temu
Panie na allebranie nie mają takich depresji :)
rr
5 lata temu
Najczęściej wulwodnia zaczyna się tuż po ślubie- taki nowy objaw
Fachura
5 lata temu
To się nazywa dupresja.
znachor
5 lata temu
Trochę alkoholu, pieszczot, miłej atmosfery oraz dodatkowo posmarować żelem intymnym i depresja waginy znika. Niestety jak kobiecie się spodoba to potem chce codziennie i pojawia się depresja męskości.
Jan
5 lata temu
Pieścić czule i przejdzie z czasem,dziewczyny dbajcie o te małą...bo to dla nas skarb
kerad
5 lata temu
ni dymatsa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić