aktualizacja 

Naukowcy już wiedzą. Tak najskuteczniej stracisz na wadze

49

Amerykańscy naukowcy sprawdzili - kilogramy łatwiej jest zrzucić tym, dla których wiąże się to z finansowym wynagrodzeniem. Badanie, jakie przeprowadzono na pacjentach wykazało, że zachęta pieniężna jest skuteczniejsza, niż samo dostarczenie narzędzi do odchudzania takich jak książki dietetyczne, monitory kondycji i dostęp do programów odchudzania.

Naukowcy już wiedzą. Tak najskuteczniej stracisz na wadze
Badania pokazują, że łatwiej zrzucić wagę tym, którzy mają finansową motywację (Pixabay)

Do badań zaproszono pacjentów z niskimi dochodami. Zdaniem ekspertów to oni mają największe problemy ze zrzuceniem wagi. Powodem jest brak dostępu do zdrowej żywności, siłowni czy choćby czasu, jaki jest potrzebny na wykonywanie ćwiczeń.

Jedną z rzeczy, z którymi nieustannie się zmagamy, jest utrzymanie zaangażowania pacjentów. To pokazuje, że udostępnianie ludziom narzędzi, takich jak wagi i sposoby śledzenia jedzenia i ćwiczeń, może nie wystarczyć – powiedziała w rozmowie z "NBC News" Colleen Tewksbury, adiunkt nauk o żywieniu na Uniwersytecie Pensylwanii i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki.

Schudnij, to zapłacimy

Do badań zrekrutowano 688 osób w wieku od 18 do 70 lat. Wszyscy mieli otyłość, a ich wskaźnik BMI był równy a nawet wyższy, niż 30. Uczestników podzielono na trzy grupy. Członkowie każdej z nich otrzymali roczny abonament na aplikację, która pomaga schudnąć, sportowe smartwatche a także dziennik jedzenia, aby zapisywać co spożywali oraz comiesięczne wizyty kontrolne u dietetyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miała 7 lat i myśli samobójcze. "Zaganiali mnie w kozi róg i bili"

Jedna z grup miała wyłącznie powyższe wyposażenie. Członkom dwóch pozostałych zaproponowano finansowe wynagrodzenie. Jedna z grup mogła otrzymać wynagrodzenie oparte o procentową utratę wagi, a druga za trzymanie się konkretnych zachowań związanych z odchudzaniem, m.in. cotygodniowe sesje programowe, prowadzenie dziennika żywności pięć dni w tygodniu i 75 minut aktywności fizycznej w każdym tygodniu (tzw. ukierunkowanie na cel).

Uczestnicy obu tych dwóch grup mogli zarobić do 750 dolarów każdy.

W grupach pojawiły się głównie kobiety (81 proc.) i Latynosi (72,6 proc.). Ich początkowa waga wynosiła ok 218 funtów (prawie 99 kg). Po pół roku co piąty uczestnik z pierwszej grupy stracił na wadze. W grupie ukierunkowanej na cel udało się to 39 proc. uczestników, a w grupie opartej na wyniki aż 49 proc.

W pierwszej grupie uczestnicy zarobili średnio 440 dolarów, a w grupie opartej na wynikach 303 dolarów. Zdaniem dr Melanie Jay z kompleksowego programu dotyczącego otyłości NYU Langone Health w Nowym Jorku, ukierunkowanie na cele będzie miało długotrwałe efekty, gdyż uczy ludzi zdrowych nawyków.

Nawet jeśli stracisz mniej wagi, przyjęcie aktywności fizycznej przez całe życie lub lepsze nawyki żywieniowe mogą być ważniejsze - stwierdziła Jay.

Eksperci przyznają jednak, że ciężko będzie wprowadzić tego typu "zachętę" w realnym życiu, poza środowiskiem akademickim.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić