Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Korzystasz z niego każdego dnia. Zmniejsza ryzyko demencji o 50 proc.

3

Oczy cierpią, nadgarstki się męczą, kręgosłup odmawia współpracy, samoakceptacja skacze na bungee. Czy to w ogóle możliwe, by regularne korzystanie z internetu miało korzystny wpływ na zdrowie? Z najnowszych badan wynika, że jak najbardziej – to jedna z aktywności zmniejszających ryzyko rozwoju demencji.

Korzystasz z niego każdego dnia. Zmniejsza ryzyko demencji o 50 proc.
Internet zmniejsza ryzyko demencji (Licencjodawca)

Na łamach "Journal of the American Geriatrics Society" opublikowano rezultat badania, które zostało przeprowadzone z udziałem ponad 18 tys. uczestników między 50. a 64. rokiem życia.

Opisany wniosek - "regularne korzystanie z internetu zmniejsza ryzyko demencji o połowę" - daje nam do ręki łatwo dostępny i całkiem przyjemny oręż do zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym.

Aktywność intelektualna. Internet lepszy niż krzyżówki

Wszelkie aktywności kognitywne (np. rozwiązywanie krzyżówek i uczenie się języków obcych) pomagają utrzymać zdolności poznawcze, ćwiczą koncentrację i myślenie logiczne, stymulują mózg i prowadzą do wzrostu połączeń między neuronami. Oznacza to, że każda aktywność intelektualna pomaga też zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, które zwiększają ryzyko rozwoju demencji

O ile rozwiązywanie krzyżówek bywa pasjonujące, o tyle każdy, kto trochę ich w życiu rozwiązał, wie doskonale, że po jakimś czasie ten rodzaj aktywności intelektualnej zaczyna przeinaczać się w rutynę i formę medytacji.

Korzystanie z zasobów internetowych w odpowiedni sposób nie ma szans na przerodzenie się w rutynę. Oferuje też dużo więcej niż doznania intelektualne — komunikację z bliskimi, możliwość rozmawiania z ludźmi, którzy podzielają zainteresowania internauty, rozrywkę, edukację i ułatwienia w życiu codziennym (np. zamówienie zakupów z dowozem).

Żeby z całej tej oferty skorzystać, trzeba jednak nauczyć się, jak to zrobić. Każdy, kto obsługi komputera i internetu uczył się na długo po zakończeniu edukacji szkolnej (albo po prostu uczył tego swoją babcię) wie, ile w to trzeba włożyć pracy. I to właśnie ten niekończący się wysiłek intelektualny jest kluczową "mocą internetu" w zakresie ochrony przed demencją.

Więzi społeczne sprzyjają zdrowemu mózgowi

Samotność jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (m.in. demencji). Podnosi poziom stresu, wpływa na zmniejszenie aktywności mózgu i pogorszenie funkcji poznawczych.

Wielokrotnie już udowodniono, że osoby, które utrzymują silne więzi rodzinne, towarzyskie i społeczne, są na demencję narażone dużo mniej. Naukowcy od lat biją na alarm, że warto podejmować interwencje, które mają na celu zmniejszenie samotności osób starszych.

Adresaci tych interwencji nie zawsze jednak mają możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych, warsztatach artystycznych i klubach dyskusyjnych prowadzonych przez centra kultury, które podejmują się ich aktywizacji. Czasem nie pozwala im na to stan zdrowia, czasem odległość lub zły stan psychiczny.

Możliwość korzystania z sieci może okazać się więc dla nich zbawienna – to dzięki niej mogą poznać przyjaciół, uczestniczyć w grupach wsparcia, wymieniać się poglądami i doświadczeniami. Czuć się mniej samotni i mniej zestresowani, a co za tym idzie – mniej narażeni na rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Nie taki więc internet straszny, jak go malują?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić