aktualizacja 

Może pojawić się w każdym wieku. Zaczyna się niewinnie

30

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może dotyczyć nie tylko niemowląt i dzieci, ale również dorosłych. Najczęściej pojawia się po kontakcie z alergenem, którym mogą być pyłki, produkty spożywcze, jak również sierść zwierząt czy niektóre kosmetyki i środki chemiczne. Jak je rozpoznać?

Może pojawić się w każdym wieku. Zaczyna się niewinnie
(Getty Images)

Objawy AZS

Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest drobna, czerwona wysypka oraz suchość skóry. W miejscu zmian skórnych możemy zaobserwować zaczerwienienie. Pacjenci skarżą się też na silny świąd zmienionych chorobowo miejsc.

I chociaż atopowe zapalenie skóry może objawiać się w różnych miejscach na ciele, to najczęściej manifestuje się w zgięciach łokci i kolan. Objawy AZS mogą być również widoczne na twarzy, zwłaszcza na policzkach i ustach. Pojawiają się też na grzbietach dłoni.

Wypryski na ciele

Oprócz wysypki na skórze chorobie mogą towarzyszyć problemy takie jak katar sienny, astma oskrzelowa czy alergiczny stan zapalny spojówek. AZS w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć, a leczenie powinno zostać wprowadzone jak najszybciej. Nieleczona choroba powoduje powstawianie bolesnych i nieestetycznych nadżerek, grudek w zmienionych miejscach.

Choroba ma podłoże genetyczne, jak również psychosomatyczne, dlatego lekarze podkreślają, że jej objawy mogą uaktywnić się podczas silnego stresu.

Atopowe zapalenie skóry jest leczone objawowo i miejscowo. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a także dieta, z której należy wyeliminować alergizujące produkty. Odpowiednio dobrana terapia wycisza chorobę i umożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić