Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: co jest jego istotą?
To dobrowolna polisa oferowana przez większość największych firm ubezpieczeniowych działających na rynku. Umożliwia korzystanie z usług medycznych – wizyt u specjalistów, badań diagnostycznych oraz różnego rodzaju zabiegów bez kolejek i bez skierowania. W wielu sytuacjach ubezpieczenie w ramach NFZ nie wystarcza, ponieważ wiąże się z koniecznością długiego oczekiwania na wizytę. Alternatywą może być właśnie prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Dobrowolna polisa zdrowotna wymaga opłacania comiesięcznych składek. Ich wysokość zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia, a te mogą różnić się od siebie dostępem do konkretnych specjalistów, badań czy zabiegów. To opłacalne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy mimo bezpłatnego ubezpieczenia i tak korzystają z prywatnych wizyt u lekarzy. Wykupienie polisy może okazać się tańsze niż każdorazowe opłacanie wizyty u specjalisty.
Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?
Wybierając ubezpieczenie zdrowotne, przede wszystkim sprawdź zakres świadczeń, jakie gwarantuje. Od nich zależy, czy opieka medyczna będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Analizując poszczególne oferty, zwróć uwagę na:
- dostęp do specjalistów – sprawdź, czy wybrany wariant ubezpieczenia zapewnia dostęp do lekarzy, których najczęściej odwiedzasz,
- placówki, z których usług możesz korzystać – dowiedz się, gdzie znajdują się gabinety lekarskie i przychodnie, w których będziesz mógł korzystać z opieki medycznej w ramach wykupionej polisy,
- badania diagnostyczne – najlepiej, aby oferta obejmowała zarówno podstawową diagnostykę, jak i badania obrazowe takie jak RTG czy USG,
- limity wizyt i badań – zweryfikuj, czy będziesz mógł korzystać z prywatnej opieki medycznej bez ograniczeń, czy też będzie Ci przysługiwać określona liczba usług, które będziesz mógł wykorzystać w danym miesiącu lub w danym roku polisowym,
- okres karencji – sprawdź, czy z konkretnych usług będziesz mógł skorzystać od razu po opłaceniu składki, czy obowiązuje Cię okres karencji.
Warto także dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić opłacenia wizyty lub konkretnych badań. Najczęściej dotyczy to leczenia niepłodności, zatrucia alkoholem czy obrażeń poniesionych w wyniku udziału w strajkach lub zamieszkach.
Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie medyczne?
To, jak wysoką składkę zapłacisz za prywatne ubezpieczenie medyczne, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich oczekiwań. Najtańszym wariantem jest podstawowy pakiet ochrony, który można mieć już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej ochronie zdrowia, możesz zdecydować się na rozbudowany pakiet. Będzie droższy, ale wybierając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na duży dostęp do usług specjalistów i badań, a także leczenia.
Najlepsze ubezpieczenia zdrowotne zapewniają możliwość korzystania z:
- podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny, internista, pediatra),
- wizyt u specjalistów bez skierowania,
- zabiegów ambulatoryjnych,
- badań laboratoryjnych i obrazowych,
- wizyt domowych,
- opieki pielęgniarskiej i położniczej.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wybór pakietów rozszerzonych dodatkowo o:
- konsultacje profesorskie,
- leczenie stomatologiczne,
- badania profilaktyczne,
- badania obrazowe w kierunku poważnych schorzeń (m.in. markery nowotworowe),
- szczepienia,
- rehabilitację.
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Prywatne ubezpieczenie medyczne to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Daje poczucie bezpieczeństwa i może przydać się w wielu sytuacjach, które trudno przewidzieć. Niektóre towarzystwa oferują polisy nawet dla osób do 69. roku życia, dzięki czemu są dostępne praktycznie dla każdego. Umożliwiają szybsze uzyskanie pomocy lekarskiej lub przeprowadzenie niezbędnych badań bez oczekiwania na terminy, które w przypadku publicznej służby zdrowia najczęściej są odległe.
Ogromną zaletą takiej polisy jest także fakt, że prywatna opieka medyczna jest zwykle na wyższym poziomie niż publiczna. Pacjenci zazwyczaj mogą liczyć na większe zainteresowanie lekarza i na to, że poświęci im więcej czasu podczas wizyty. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego to opcja, którą należy rozważyć.
Pośrednik kredytowy w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego niezawierających danych dotyczących kosztu kredytu konsumenckiego podaje konsumentowi rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Informację tę podaje się konsumentowi w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny jak pozostałe informacje przekazywane w reklamie. Informacje podaje się na podstawie reprezentatywnego przykładu. Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.