Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Raka trzustki i jelit widać na skórze. Tego nie lekceważ

19

Choroba nowotworowa może przez dłuższy czas nie dawać o sobie znać lub wysyłać mniej, lub bardziej charakterystyczne sygnały. Do symptomów raka możemy zaliczyć zmiany skórne, które wcale nie muszą świadczyć o rozwoju czerniaka. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Raka trzustki i jelit widać na skórze. Tego nie lekceważ
Niektóre nowotwory dają objawy widoczne na skórze (Licencjodawca, megaflopp)

Na podstawie zmian skórnych można rozpoznać wiele niebezpiecznych schorzeń. Dotyczy to nie tylko raka skóry, ale również komórek nowotworowych rozwijających się wewnątrz naszego organizmu. Uporczywe swędzenie skóry, które dokucza nam przez długi czas, jest jednym z symptomów chłoniaka nieziarniczego, guza mózgu lub białaczki. W tym przypadku świąd pojawia się na całym ciele lub tylko na jednym jego obszarze. Swędzenie w okolicach moszny to jeden z objawów raka prostaty. Z kolei bolesne nadżerki i pęcherze na dziąsłach, języku, wargach, narządach płciowych i spojówkach mogą oznaczać rozwój mięsaka czy chłoniaka nieziarniczego.

U pacjentów z rakiem płuc, piersi, jelita i przełyku można zauważyć rumień, który z wyglądu przypomina pień drzewa. U osoby chorej na nowotwór płuc i żołądka mogą pojawić się również pogłębione linie papilarne. O rozwoju komórek nowotworowych w żołądku świadczą również plamy o brunatnym zabarwieniu pojawiające się pod pachami, pod kolanami lub na zgięciach łokci.

Kolejną niepokojącą dolegliwością jest zaczerwienienie i obrzęk twarzy w okolicach narządu wzroku. Jeżeli ten objaw nie ustępuje samoistnie, wówczas może oznaczać rozwój raka płuc, gardła, nosa lub sutka. Jeżeli w obrębie żyły zauważymy zaczerwienioną i twardą skórę, której towarzyszy ból, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Ta dolegliwość może być objawem nowotworu piersi, płuc i trzustki.

U chorych na raka jelita, trzustki, płuca, trzustki, pęcherza moczowego czy białaczkę mogą pojawić się długie i jasne włoski na ciele, które osiągają długość nawet do 5 cm. Tego rodzaju zmiany chorobowe na początku pojawiają się na twarzy i w uszach, a potem na pozostałych obszarach naszego ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy

Żadnego z wyżej wymienionych objawów nie należy lekceważyć i jeśli się pojawi, należy go niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia - znacznie zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić