o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

5-letnia Zahra i jej przejmujące spojrzenie na zdjęciu roku. "Te oczy patrzą na pana, panie Kaczyński"

277
Podziel się

Dwa warkocze spięte różowymi gumkami, rozwiana grzywka i te oczy. Wielkie, patrzące tak przejmująco. Portret 5-letniej Zahry został wybrany zdjęciem roku. Konkurs co roku organizuje niemiecki UNICEF. Tym razem wybór organizacji odbił się szerokim echem również w Polsce.

Portret Zahry, fot. Muhammed Muheisen
Portret Zahry, fot. Muhammed Muheisen (unicef.de)
bEgPmUet

W 2015 r. Rodzice Zahry opuścili Syrię. Uciekli przed wojną w z nią i siedmiorgiem innych dzieci. Od tego czasu mieszkają w namiocie. Ojciec dziewczynki, który pracował jako taksówkarz i rolnik, szuka pracy na polach w Dolinie Jordanu. Dzieci nie mają szans na uczęszczanie do szkoły.

Co ciekawe wybór niemieckiego UNICEF-u jest głośno dyskutowany w Polsce, głównie za sprawą Adriana Zandberga z partii Razem. Zandberg udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie dziewczynki wraz ze swoim apelem do liderów partii obecnych w parlamencie. "Te oczy patrzą na pana, panie Jarosławie Kaczyński. I na pana, panie Paweł Kukiz" – zaczął swój apel Zandberg. "Nagonka na ofiary wojny, na kobiety i dzieci, którą rozpętaliście dwa lata temu, to była zwykła podłość. W swoich kłamstwach nie cofnęliście się przed niczym. Polacy usłyszeli teksty rodem z hitlerowskich broszurek o 'zawszonych Żydach'" – napisał Zandberg.

bEgPmUev

Polityk nawiązał też do rozpoczynających się właśnie Świąt Bożego Narodzenia i katolickiej tradycji. "Już za chwilę, panowie, będziecie przy wigilijnym stole dzielić się opłatkiem. Uważacie się za chrześcijan, więc może przeczytacie ustęp z Biblii o rodzinie Jezusa, która uciekała przed Herodem. Mam nadzieję, że stanie wam wtedy przed oczami twarz tej dziewczynki" – podsumował polityk.

Słowa Zandberga doczekały się wielu komentarzy. Do apelu polityka odniósł się również Rafał Ziemkiewicz. "A Panu, 'socjalisto-chloroformisto', ilekroć spróbujesz Pan jeść, niech stają przed oczami te dzieci. Albo się Pan odchudzisz, albo oduczysz taniej demagogii – jedno i drugie wyjdzie tylko na dobre" – ocenił publicysta.

Zahrę sfotografował Muhammed Muheisen, dwukrotny laureat nagrody Pulitzera. Od dekady dokumentuje losy emigrantów z całego świata. Kryzysy humanitarne nie są dla niego niczym nowym. Napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie obserwował nie raz, robiąc zdjęcia dla agencji AP. Ale jak mówi, twarz i oczy Zahry stały się dla niego symbolem – cichego smutku najbardziej niewinnych ofiar wojny, przesiedlenia i wygnania. Po doświadczeniu przemocy dzieci te początkowo nie mają nic do roboty, ich życie wypełniają bezradność i niedowierzanie. Jak mówi Muheisen, twarz Zahry obrazuje utracone na zawsze dzieciństwo.

bEgPmUeB
Zobacz także: Zobacz też: Polacy pomagają dzieciom syryjskim przetrwać zimę w Libanie
bEgPmUeW
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(277)
all
3 lata temu
Najpierw wielcy tego swiata doprowadzają do wojen i konfliktów zbrojnych w wielu rejonach świata dla własnych interesów( nienasyconej chciwości), a potem wrabia się nas w poczucie winy manipulując fotografiami dzieci, ofiar ich własnej bezlitosnej działalności. Pokażcie zdjęcia zgwałconych przez emigrantów lub "uchodzców" z Bliskiego Wschodu dziewcząt i kobiet, zdjecia ofiar zamachów terrorystycznych, zdjęcia wielu mieszkańców Europy, którzy boją się wyjść z własnych domów zagrożeni przez plagę "uchodźców" Oczywiście, że nie możemy pozostać obojętni na los tych, którym dzieje się krzywda, ale "zabieranie wszystkich bezdomnych do własnego domu", to chyba nie jest dobrym rozwiązaniem problemu- trzeba im pomóc zbudować ten dom u siebie i przede wszystkim zaprowadzić tam pokój, a nie robić interesy na wojnie a ofiary podrzucać innym!
Polak
3 lata temu
Te dzieci mają prawo godnie żyć we własnym kraju . Dlaczego oglądając reportaże o masowej migracji widzę masę ludzi w młodym wieku którzy zamiast walczyć o ojczyznę wolą uciec do europy po łatwe życie na socjalu i panoszenie się w obcych kulturach zasłaniając się niewiedzą i własnymi prawami.To co uchodzi Im na sucho w Europie , było by u nich surowo ukarane.Dlaczego ONZ jest tak nieskuteczny w pomocy zaprowadzenia porządku i demokracji w Syrii .Przecież obecny i poprzedni Polski rząd deklarują pomoc ale bezpośrednio w Syrii .Francja i Niemcy się przeliczyły licząc na tanią siłę roboczą, bo tylko 10-20 % uchodźców chce pracować a co zrobić z resztą ?
J
3 lata temu
Żałosne. Widzieliśmy ile było w tych pontonach kobiet i dzieci. Tyle co i nic. Większość stanowili młodzi mężczyźni którzy zgotowali kobietom w Europie piekło na ziemi. I już nie chodzi tu o terroryzm, tylko o gwałty, bicia, molestowanie, kradzieże i bezczelność tych ludzi. Dlaczego mam się bać we własnym kraju czy mogę córkę z domu wypuścić bo nie wiadomy ma kogo trafi.
bEgPmUeX
Prawilna
3 lata temu
Politycy Lewicy powinni przyjmować uchodźców i świecić przykładem.
Mama
3 lata temu
A co zrobil gruby zandberg dla uchodzcow? Czy wzial jakiegos do swojego domu? Czy potrafi tylko narzekac i macic?
Fred Free Doo...
3 lata temu
Typowo lewackie zagrywki, Panie Zanen...berg, może by Pan zapytał jakiegoś Ischaaka,albo innego Schamira a po co ta wojna? Chyba nie wierzy Pan, że w obronie uciśnionych przez dyktatora? I co wielkie oczy?
Owdu
3 lata temu
A czemu nie na merkel?
matka
3 lata temu
Czas zająć się POLSKIMI dziećmi.Obecnie większość nie wie co to życie rodzinne bo zwykli pracujący Polacy muszą orać od rana do nocy aby mieć na rachunki itp.itd przy tych niewolniczych pensjach.Już mi bokami wychodzi to użalanie się nad arabami.
???
3 lata temu
oczy dziecka polskiego kierowcy TIRa zamordowanego w Berlinie - gdzie zdjęcie tych oczu ?? tak można się przekomarzać ...
Ja
3 lata temu
A pod pazuchą 10 kg trotylu...
polakkatolik
3 lata temu
Dziadostwo Pisjan i Rydzykan jest porażające
Kuba
3 lata temu
Dobry gospodarz to najpierw swoją trzodè nakarmi.
abdul wisimul...
3 lata temu
a na kogo patrza oczy zgwalconych kobiet w europie? oraz ofiar zamachów ubogacaczy kulturrowych? na pana panie zambert Stalin i Lenin?
bEgPmUeP
ecik
3 lata temu
A dlaczego nie pokazują oczów naszych dzieci?. Ofiar tych dzieci co tak nieszczęśliwe a jak są u nas to się na naszych dzieciach wyżywają. Nie tylko oni ale ich starsi bracia w wierze też za nasze dzieci się bierze i gwałci - tego żaden fotograf nie pokazuje.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić