o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Jacek Bereźnicki
|

Masło jest drogie i nadal drożeje. Za kilogram w hurcie płaci się już prawie 23 złote

37
Podziel się

Niezrozumiały dla większości konsumentów gwałtowny wzrost cen masła nie kończy się. Jak pokazują dane resortu rolnictwa, ceny hurtowe tego produktu znowu podskoczyły w zeszłym tygodniu i zbliżają się już do 23 złotych za kilogram.

Masło jest drogie i nadal drożeje. Za kilogram w hurcie płaci się już prawie 23 złote
(East News, KAROL SEREWIS)
bDosTroB

Za 100 kg masła konfekcjonowanego, czyli umieszczonego w opakowania, jakie trafiają na sklepowe półki, płacono w zeszłym tygodniu średnio 2276 złotych i 70 groszy. Kilogram kosztował więc 22,76 zł - o 50 gr więcej niż tydzień wcześniej.

Jeszcze miesiąc temu za 1 kg masła w hurcie płacono 20,56 zł, a na początku roku 19,71 zł.

O niezwykłej skali wzrostu cen masła może jednak świadczyć dopiero porównanie z sytuacją sprzed roku. Za kilogram tego produktu płacono wówczas w hurcie niecałe 14 złotych. W połowie 2015 roku cena była tylko o niecałą złotówkę niższa - 13,08 zł.

bDosTroD

Jak można wytłumaczyć tak duży wzrost cen masła w sytuacji, gdy wskaźnik inflacji w Polsce od kilku lat oscyluje wokół zera?

Jak wyjaśnia Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, ceny masła w górę ciągnie duży popyt na rynkach zagranicznych.

- Popyt ten został wywołany m.in. przez Stany Zjednoczone - mówi Broś. - Są sygnały, że kilka firm margarynowych przegrało procesy i idzie ogromna promocja masła. Amerykanie odwracają się od margaryny, w związku z tym rośnie popyt na masło - tłumaczy.

bDosTroJ

Choć kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen masła w ciągu roku może być dla wielu polskich klientów nie do przyjęcia, za produkt ten płacimy w Polsce stosunkowo mało.

Jak przekonuje Waldemar Broś, polskie społeczeństwo przyzwyczaiło się do niskich cen masła mleka czy twarogu, tymczasem - jak twierdzi - powinny być droższe. Broś twierdzi, że cena hurtowa masła na poziomie 22 zł za kg jest "rozsądna".

Broś zwraca też uwagę na to, że w Polsce różnica ceny mleka w skupie i w sklepie jest wyjątkowo niska. Mleko w sklepach w niektórych krajach kosztuje nawet cztery razy więcej niż w skupie, a w Polsce jego cena detaliczna jest tylko o ok. 40 proc. wyższa.

bDosTroK

Z kolei resort rolnictwa twierdzi, że oprócz wzrostu popytu na rynkach światowych na ceny masła w UE wpływ ma także spadku produkcji mleka i podaży masła. W czerwcu na europejskich giełdach towarowych ceny masła wzrosły do rekordowego poziomu 5581 EUR/t, tj. o 16 proc. w stosunku do maja.

Według ministerstwa na zmniejszenie podaży mleka w UE miał wpływ między innymi wprowadzony przez Komisję Europejską program dobrowolnej redukcji produkcji tego produktu mleczarskiego.

bDosTrpe
KOMENTARZE
(37)
fifi
3 lata temu
po pierwsze ja bym się wolał przyzwyczajać do pensji zachodniej europy a nie do tego że masło było zawsze tanie , po drugie ameryka nie ma nic z tym wspólnego , problem jest w unijnym kołchozie który wprowadził ograniczenia w produkcji mleka , dlatego te tuki z ue. każą wam niedługo jeść chleb ze śliną
iza
3 lata temu
Unia karała rolników, że produkują za dużo mleka a teraz masła mało! W parlamencie większość to nieuki wydający bezsensowne przepisy i biorą za to ogromne pieniądze.
Regi
3 lata temu
To badzie tak jak z cukrem sztucznie podnoszą cenę żeby zarobić i głupio się tłumaczą a ten co ma na tym interes siedzi cicho.
bDosTrpf
wombat
3 lata temu
czemu te cholerne pismaki piszą ze gdzies tam w zachdniej europie mleko jest 4 razy droższe itd . jak mozna napisac że nasz nabiał powinien byc droższy skoro polacy zarabiają 4 razy mniej jak na zachodzie! koszt pozyskania masła jest tez duzo tanszy bo pozyskiwany jest na terenie polski z polskiego mleka kupowanego za PLN a nie euro! Jak można porównywac cene na zachodzie i w polsce i pisac ze powinno byc w polsce drożej ! zarabiam 4000zł a na zachodzie na tym stanowisku zarabiał bym 25000zł! to ma byc porównanie?
Osa
3 lata temu
Tylko na zachodzie płaca jest 4 razy wyższa niż w Polsce
Najnowsze komentarze (37)
ja
3 lata temu
Proszę liczyc do zarobkow . kto i gdzie i ile za godzine pracy np. kupi kilogramow masla..
hwdpo
3 lata temu
To bydło rogate z UE i PE rozgonić w diabły z Donaldem i PO na czele!To przez tych zdrajców narodu dzieje się źle,tą plage trzeba masowo wyplenić,otruć ,spalić! Wtedy świat odetchnie z ulgą.
WOJ
3 lata temu
OSEŁKA GÓRSKA Z "SOBIK" TO FARBOWANY SYF, ROZTOPCIE TO, ŻÓŁTE JAK OLEJ !!! SPRÓBUJCIE ZROBIĆ MASŁO KLAROWANE !!! ŻÓŁTE I DZIWNHY ZAPACH !!! A JESZCZE GORSZE JAK Z GAZETKOWEJ PROMOCJI
emka
3 lata temu
teraz gdzieś trzeba margarynę upchnąć, skoro w USA nie można, więc najlepszym sposobem jest podnieć jego cenę gdzie indziej tak, żeby zjadaczy masła nie było go na niego stać i musieli wyjeść korporacyjny syf czyli margarynę
m _czester
3 lata temu
Urzędasy z Unii nadal walą kwotami mlecznymi. Robią to samo co w Kołchozach i mówią że to wolny rynek.
nhg
3 lata temu
Wszyscy , ktorzy tak zachwycaja sie zachodem. Najpierw nauczcie sie dobrze jezyka a pozniej i tak dostaniecie prace najgorsza... Po zaplaceniu czynszu, i oplat niewiele zostanie wam na zycie (niestety na maslo tez nie wystarczy).
Mariannne
3 lata temu
Chcialo sie do EU..to macie teraz co chcieliscie! Rozwalona gospodarke, okradziona Polske z wszystkiego! itp i itd......... A mysleliscie ze zlapaliscie Pana Boga za nogi ha ha ha...
bluefish
3 lata temu
Dlaczego pensji nie podnoszą do wartości europejskich, tylko wzrastają ceny produktów? Rodzina z Niemiec narzekała, że w pl ceny w sklepach są takie same jak u nich, tyle że tu 4x miej się zarabia! Wyrównajcie ludziom poziom życia to nikt nie będzie mówił, że drogo. Podobno jesteśmy w Europie, tyle że podziały wciąż są odczuwalne. Podejrzewam jednak, że gdyby zarobki (cudem) wzrosły 4-krotnie, to ceny w sklepach też... Taka polska.
bDosTroX
klient
3 lata temu
Sklepowe masło .TO NIE MASŁO ...to ERZATZ...!
OLOlo
3 lata temu
Trza przeżuci się na smalec nie se jedzą mało za dychę.
mn
3 lata temu
Trzeba sprowadzić z Anglii, tam taniej.
Gdzie Donald
3 lata temu
Może Tusk POmoże,on tam wielka szycha i wiele może,w końcu było 27:1.Czy tylko zna się na lizaniu "D" Makreli.
Wrocławianin
3 lata temu
A kto wprowadził limity na mleko?,jeśli jest eksport to należy je zwiększyć ,tak się robi pieniądz,ale durne unijniaki siedzą w swym wirtualnym świecie.
JASKO
3 lata temu
Masla wogle niepowino sie jesc TYLKO AVOKADO.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić