Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Podkowa Leśna zmienia zasady wywozu śmieci. Koniec z plastikowymi workami. Mieszkańcy podzieleni

17
Podziel się

Już od stycznia każda nieruchomość w Podkowie Leśnej będzie musiała mieć specjalny pojemnik na śmieci na kółkach. - Odpady w workach po prostu nie będą odbierane - przestrzega burmistrz. - To generowanie kolejnych śmieci w postaci pojemników bez kółek - oburza się część mieszkańców.

Pomysł burmistrza Podkowy Leśnej nie wszystkim się spodobał
Pomysł burmistrza Podkowy Leśnej nie wszystkim się spodobał (facebook, Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna)
bEKWSgut

Podkowa Leśna to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Jej władze chciałyby też, by była wśród tych najbardziej ekologicznych.

Między innymi temu mają służyć nowe zasady wywozu śmieci, które wchodzą już na początku stycznia 2020 r.

- Każda nieruchomość musi być wyposażona w pojemnik na odpady komunalne. Pojemniki muszą być ruchome, tzn. wyposażone w kółka umożliwiające ich przemieszczanie - przypomina w internetowych wpisach Artur Tusiński, burmistrz miasta. Pojemniki mogą mieć pojemność 120 lub 240 - tu już wybór zależy od każdego mieszkańca.

bEKWSguv

- Śmieci w czarnych workach nie będą odbierane - przestrzega Tusiński. I zaznacza, że sam już takie rozwiązanie stosuje od dawna. - U mnie to się sprawdza - zachęca.

Zobacz także: Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?
bEKWSguB

Nie wszyscy jednak podzielają jego entuzjazm, co widać nawet w dyskusjach pod postami Tusińskiego.

Dla większości mieszkańców Podkowy Leśnej wielkim problemem nie jest zakup nowego pojemnika - to koszt ok. 100-120 zł. Jednak niektórzy wskazują, że rozwiązanie wcale nie jest tak ekologiczne, jakby chciał tego burmistrz. Zwracają uwagę, że plastikowe kosze, które nie mają kółek, same będą musiały trafić na śmietnik.

- Dla mnie to absurd, kolejne generowanie śmieci w postaci pojemników, które nie są wyposażone w kółka - pisze mieszkanka gminy. - A metalowe pojemniki, które część mieszkańców już ma, będą bezużyteczne. - dodaje inna. Część mieszkańców przypomina też, że urząd gminy zastanawiał się nad hurtowym zakupem pojemników - wtedy można by uzyskać znacznie korzystniejszą cenę. - Ale oczywiście nic z tego nie wyszło - narzekają mieszkańcy.

bEKWSguC

Są jednak i tacy, którym pomysł się bardzo spodobał. Zauważają, że skorzysta na tym nie tylko natura, ale też pracownicy firm zbierających odpady.

- Przecież te worki muszą dźwigać i wrzucać na ciężarówkę ludzie. Często ważą one po 20 kg i więcej. Pojemniki [z kółkami] są natomiast podprowadzane na kółkach i opróżniane automatycznie przez podnośnik - zauważa inna mieszkanka gminy.

Podkowa Leśna znajduje się w pobliżu Grodziska Mazowieckiego i jest zaliczana do aglomeracji warszawskiej. Zamieszkuje ją niecałe 4 tys. osób.

bEKWSguD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKWSguW
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(17)
Do autora
2 lata temu
Mową czy mówią?
nickt
2 lata temu
Czy do obecnych pojemników nie da się po prostu przykręcić kółek??
jjk
2 lata temu
A niby jakim prawem gmina nakazuje swoim mieszkańcom zakup pojemników? Niech dostarczą skoro mają takie wymogi.
bEKWSguX
janek
2 lata temu
zawsze możesz się obrazići wyprowadzić
janek
2 lata temu
zawsze można sięobrazić i wyprowadzić
Balbi
2 lata temu
Moim zdaniem pojemniki na odpady to dobry pomysl! Burmistrz ma racje
dziadek
2 lata temu
może poprosić ONZ aby wprowadził wojsko i ustabilizowal sytuacje w Podkowie Leśnej. Narazie powracam do kopciucha i utylizuje tam.
koko
2 lata temu
A kto ich wybrał :-)
gosc
2 lata temu
Generalnie powinny być w sklepach machiny"do wrzucania butelek plastikowych,skupy szkła i makulatury byłoby czyściej i bardziej ekologicznie.Jestem pokoleniem które widziało gospodarkę tymi produktami w NRD i teraz w Niemczech tam nic się nie marnuje i nie ma tego brudu wokół pojemników.Można wprowadzić kaucję za butelki plastikowe i szklane
DDd
2 lata temu
Powinny być jednolite przepisy i pojemniki w całym kraju...
ApiS
2 lata temu
Popieram działania lokalnych władz;wystarczy by każdy właściciel nieruchomości wybudował myjnię pojemników lub pomieszczenie do ich wietrzenia z użyciem ekologicznych dezodorantów sprzedawanych w papierowych pojemnikach z opadów po idiotycznych urzędniczych rozporządzeniach..
Tiger
2 lata temu
Trzeba ludzie wyjść na Ulice Ekologią to pretekst w zwalnianie ludzi przez firmy obudzić się ludzie co to za Ekologią jeśli do wodociągów elewacja niebezpieczne środki chemiczne A później ludzie chorują na bezplodnosc
lolo
2 lata temu
U mnie w domu jest przeciętnie 15 worków plastiku i 8 worków papieru, worek szkła i może kużwa mam kupić tyle koszy !!!!!!!!!!
bEKWSguP
toyo
2 lata temu
Nie da się tego skomentować nikogo nie obrażając
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić