Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Urszula Korąkiewicz
|
aktualizacja

Nie żyje Bogusław Polch. Rysownik miał 78 lat

8
Podziel się:

Zmarł Bogusław Polch, jedna z najbardziej znanych postaci polskiego komiksu. Rysownik stworzył m.in. zeszyty przygód Kapitana Żbika, Funky Kovala i Wiedźmina.

Zmarł Bogusław Polch
Zmarł Bogusław Polch (East News)

Wiadomość o śmierci Boguława Polcha przekazało w mediach społecznościowych wydawnictwo Nowa Fantastyka. Potwierdza ją Stowarzyszenie Komiksowe. Słynny rysownik zmarł w wieku 78 lat.

Na stronie Festiwalu Komiksowego w Łodzi zaś można znaleźć informację o pochówku artysty. "Ceremonia pogrzebowa Bogusława Polcha odbędzie się 9 stycznia o godz. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po której nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Bródnowski do grobu rodzinnego", czytamy w komunikacie.

Bogusław Polch był jedną z najważniejszych postaci polskiego komiksu. Spod jego pióra wyszły kultowe zeszyty przygód "Kapitana Żbika" (wg scenariusza Władysława Krupki, wydawanych i cieszących się dużą popularnością w latach 70.) oraz serie "Funky Koval" czy "Ekspedycja". On także przełożył na karty komiksu przygody Wiedźmina. Rysownik zajmował się również m.in. tworzeniem grafiki reklamowej i użytkowej oraz ilustracji książkowych. Był odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz także: Zobacz: "Komiks" sprzed prawie 44 tys. lat. Eksperci podekscytowani
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Książki
KOMENTARZE
(8)
Leon 88
2 lata temu
Żegnaj Mistrzu, żegnaj nasza młodości,oby Młodzi teraz poznali te komiksy na których my się wychowaliśmy, dobre były...
George2010
2 lata temu
To bardzo smutna wiadomość. Ubywa nam grafików komiksiarzy, ludzi rysujących fantastyczną rzeczywistość kreską, jakiej na filmach nieoddałyby efekty specjalne nawet z ILM czy Vety. Nawet nie da się opisać pustki po ludziach czerpiących radość życia z dawania frajdy innym. Polch był autorem komiksów zostawiających wrażenie cudownego niedosytu: ile by nie było stron komiksu jego autorstwa, miałem ochotę na więcej. Na całym świecie z taką klasą rysowało może ze trzydzieści osób. A on był nasz, polski. I nie wiem, czy nie najlepszy. W Polsce rozbuchał się stan wojenny razem z całą swoją karuzelą absurdów, a w kioskach można było upolować "Fantastykę" a w niej komiks rysowany przez Polcha. Codzienność miała patrole ZOMO, a my Fanky Kovala. Wyprzedzaliśmy siermiężną część naszej rzeczywistości o trzysta lat. Dla nas latające samochody i płaskie ekrany, telefony z transmisją obrazu były oczywistością 38 lat temu. Właśnie dzięki rysunkom Polcha. Może kiedyś spotkam go po tamtej stronie, jeżeli jakaś jest. Nie miałem okazji mu podziękować.
realista
2 lata temu
Smutne, Pokój Jego Duszy. Wspaniały rysownik.
Fan
2 lata temu
Szkoda człowieka, ale takie są koleje życia. Jego kreska była dla mnie zaraz po kresce Christy.
Norbi
2 lata temu
Spoczywa mistrzu w pokoju. Niech ci dane będzie kreślić swoje obrazy po drugiej stronie..
Smutno mi
2 lata temu
Polch, Rosiński.. oni tworzyli ramy mojej wyobraźni... RIP
mariusz479110
2 lata temu
smutne, na Jego komiksach się wychowałem [']
Bicz Boży
2 lata temu
R.I.P.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić