Jakub Stasiak
Jakub Stasiak| 

Ibuprofen. Czy niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa?

9

Koronawirus. Ibuprofen może wzmagać objawy zakażenia? Francuski minister zdrowia, Olivier Véran, przekazał, że niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa. Mowa o ibuprofenie.

Ibuprofen. Trwa debata - czy niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa?
Ibuprofen. Trwa debata - czy niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa? (iStock.com, iStock)

Ibuprofen. Trwa debata - czy niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa?

Francuski minister zaleca jednocześnie, żeby w przypadku wysokiej gorączki i bólu w pierwszej kolejności sięgać po paracetamol. Swoje słowa oparł na obserwacjach i wnioskach, jakie do tej pory wyciągnęli francuscy lekarze. Informacje dot. szkodliwości ibuprofenu zawarto również w czasopiśmie medycznym "The Lancet".

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W kwestii tego, czy ibuprofen może być szkodliwy, wypowiedział się również szef irlandzkich państwowych służb medycznych, dr Colm Henry, który stwierdził, że mimo zasadnych podejrzeń nie należy z niego całkowicie rezygnować. Zgodził się przy okazji z szefem resortu zdrowia Francji, wskazując, że pierwszym wyborem osoby zakażonej powinien być paracetamol.

Ibuprofen. Trwa debata - czy niektóre leki przeciwbólowe mogą nasilać przebieg koronawirusa?

3233 nowe przypadki zarażenia koronawirusem we Włoszech odnotowano w ciągu ostatniej doby. Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, który zbiera wyniki z całego świata, we Włoszech wciąż bardzo wysoki jest dzienny przyrost nowych przypadków. W sumie (dane na 17 marca) chorych jest 27980 osób. Warto dodać, że jeszcze dziesięć dni temu we Włoszech dzienny przyrost liczby chorych oscylował w okolicach 800 - 1000 nowych przypadków w ciągu doby. Dziś jest niemal czterokrotnie wyższy.

Drastyczny wzrost liczby zachorowań zanotowała również Francja. Jak wynika z danych Uniwersytetu Hopkinsa, służby sanitarne od 14 do 15 marca dodały zaledwie 30 zarażonych do listy. Ostatnie 24 godziny przyniosły aż 2,1 tys. nowych chorych. W sumie we Francji jest już 6633 osób chorych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić