Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany | 
aktualizacja 

Olga Tokarczuk - pozycje obowiązkowe do przeczytania w 2020 roku

32

Po otrzymaniu Nagrody Nobla 2018 za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia", Olga Tokarczuk stała się pisarką sławną nie tylko na całą Polskę, ale i cały świat. Warto sięgnąć po kilka z jej książek, by samemu przekonać się o magii jej literackiej narracji i płynności, z jaką potrafi budować nową rzeczywistość w naszej wyobraźni, jednocześnie poruszając ważne, często niełatwe tematy.

Olga Tokarczuk - pozycje obowiązkowe do przeczytania w 2020 roku
(Materiały prasowe)

Dom dzienny, dom nocny (1998)
Doceniona przez wielu krytyków literackich "Dom dzienny, dom nocny" to magiczna powieść przepełniona mrokiem i smutkiem, ale jednocześnie dająca nadzieję na lepsze jutro i szukająca odpowiedzi na pytanie męczące każdego z nas - o sens życia. Wykorzystując narrację patchworkową, pisarka przedstawia życie mieszkańców małej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej, otoczonej z każdej strony górami, odciętej od promieni słonecznych od jesieni do zimy. Powoli, strona po stronie, czytelnik odkrywa historię i sekrety lokalnych mieszkańców, mieszając rzeczywistość z mitami.

Bieguni (2007)
Powieść "Bieguni" na początku nie cieszyła się zbyt dużą popularnością - dopiero po ponad 10 latach została doceniona, zdobywając prestiżową Nagrodę Bookera. Powszechnie uznaje się, że to właśnie ta powieść najbardziej odzwierciedla unikatowy styl Olgi Tokarczuk - jednocześnie jednak jest dziełem, które najtrudniej opowiedzieć. Wielowątkowa fabuła, składająca się z przeplatających się i niepowiązanych ze sobą na pierwszy rzut oka historii, skupia się na jednym motywie - człowieku w podróży. Tytułowi bieguni, odłam rosyjskich staroobrzędowców, wierzyli, że dzięki byciu w ruchu człowiek jest w stanie uciec przed złem całego świata. Ciągnąc ten wątek, Tokarczuk przedstawia wielowymiarowe historie osadzone w różnych miejscach i czasie.

Księgi Jakubowe (2014)
Tym razem autorka prezentuje powieść historyczną, imponującą nie tylko swoją treścią, ale również rozmiarem. W bardzo dokładny i szczegółowy sposób przedstawia realia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dbając o jak najbardziej rzeczywisty obraz minionych czasów. Cała akcja powieści rozgrywa się w połowie XVIII wieku na Podolu, gdzie spotykają się ważne postacie historyczne, mieszając ze sobą kultury i religie. Na prawie 1000 stronach doświadczymy literatury najwyższych lotów, mnogości wątków i zawiłości, przez którą tylko Olga Tokarczuk może mistrzowsko przeprowadzić czytelnika.

Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009)
Uznawany za najprzystępniejszą powieść pióra Tokarczuk thriller moralny nominowany był w 2010 roku do Nagrody Literackiej Nike. Autorka znów przedstawia nam krajobrazy Kotliny Kłodzkiej, gdzie tym razem dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw. Główna bohaterka, emerytowana nauczycielka, stara się rozwiązać tę zagadkę, twierdząc, że to zwierzęta mszczą się na ludziach za wyrządzone im krzywdy.

Prawiek i inne czasy (1996)
Tytułowy Prawiek to wieś położona w centrum Polski. Cała przedstawiona przez pisarkę historia składa się z wielu krótkich rozdziałów, fragmentów jednej dużej historii. W poetycki i magiczny sposób Tokarczuk przedstawia codzienne problemy zwykłych ludzi, ich koleje losu w walce o szczęście i przyszłość, wreszcie przemijanie i towarzyszącą mu melancholię.

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić