Atakuje po czterdziestce. Sygnał, że choroba objęła stawy

2

Zapalenie stawów obejmuje grupę chorób, w przebiegu których postępuje zwyrodnienie chrząstki stawowej. To właśnie stan zapalny wyniszcza stawy, powoduje ich ból, sztywność i obrzęk, co skutecznie zaburza ich ruchomość.

Choroby stawów
Choroby stawów (Getty Images)
Jak rozpoznać zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Najczęściej rozwija się pomiędzy 40. a 55. rokiem życia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk stawów rąk oraz stóp, któremu towarzyszy ból. W przebiegu choroby rozwijają się również guzki reumatoidalne. Można je zauważyć najczęściej w obrębie łokci. Chorzy skarżą się też na sztywność stawów, która pojawia się nad ranem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęściej występujący rodzaj zapalenia stawów. Do objawów należy ból oraz ograniczenie ruchomości stawów. Choroba atakuje zazwyczaj osoby między 40. a 60. rokiem życia.

Infekcyjne zapalenie stawów

Gdy infekcyjne zapalenie stawów atakuje ciało, oprócz bólu i ograniczenia ruchomości pojawiają się także obrzęki oraz zaczerwienienie. Ten rodzaj zapalenia stawów jest powodowany przez drobnoustroje chorobotwórcze, które przenikają do wnętrza torebki stawowej.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów atakuje osoby młodsze – stąd nazwa. Choroba może rozwinąć się nawet przed 16. rokiem życia i atakuje nie tylko chrząstkę stawową, ale i ścięgna, serce, mięśnie, kości, przewód pokarmowy, skórę, oczy a nawet płuca. W przebiegu choroby może pojawić się obrzęk chorego stawu, gorączka, apatia, brak apetytu czy niechęć do aktywności fizycznej.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest nazywana również podagrą czy artretyzmem. Choroba powoduje, że zaatakowany staw jest niezwykle czuły na dotyk, spuchnięty, zaczerwieniony, a skóra w jego obrębie ma charakterystyczny wygląd – jest błyszcząca, czerwona i napięta. Niestety, w początkowych stadiach schorzenie może nie dawać żadnych objawów.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

To choroba przewlekła i postępująca. Jej rozwój zwiększają zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, zakażenia bakteryjne czy mikrourazy. Gdy choroba atakuje organizm, pacjent odczuwa silny ból kręgosłupa. Ból pojawia się też w klatce piersiowej podczas oddychania. Zauważalny jest też ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych, w okolicy żeber, pojawia się ból pięt oraz unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić