Polska dołącza do sygnatariuszy CETA

131

Sejm uchwalił ustawę przyjmującą CETA, umowę o relacjach gospodarczo-handlowych pomiędzy Unią Europejską a Kanadą.

Protest przeciw umową CETA i TTIP
Protest przeciw umową CETA i TTIP (East News, Reporter)

Oznacza to liberalizację handlu, w tym zniesienie ceł. Według części ekspertów porozumienie gospodarcze z Kanadą może oznaczać szansę na rozwój dla krajowych przedsiębiorców.

To są umowy długofalowo korzystne. Usuwają bariery i dają dodatkowy impuls rozwojowy po obu stronach Atlantyku – ocenia dr Wojciech Warski z Business Center Club.

Inni krytykują zapisy CETA. Podkreślają, że umowa wzmacnia pozycję wielkich korporacji. Obawiają się m.in. zalewu Polski żywnością modyfikowaną genetycznie, wieszcząc koniec małoobszarowego rolnictwa. Wskazują również, że powstanie mechanizm arbitrażowy, który umożliwi korporacjom uzyskiwanie od krajów UE miliardowych odszkodowań.

Ucierpi polskie rolnictwo. Małe gospodarstwa zostaną zlikwidowane. Nie będzie można już w Polsce mówić o gospodarstwach rodzinnych, tylko o gospodarstwach wysokotowarowych, bo nikt z wielkimi amerykańskimi i kanadyjskimi farmerami nie wygra – ostrzegał niedawno lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm przyjął ustawę znaczącą większością głosów. Za uchwałą zagłosowało 326 posłów, przeciw było 90. Porozumienie zostanie ostatecznie zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

Autor: Paweł Rzepa

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić